więcej

Komisja Europejska: Polska nie ma dostępu do morza.

wp.pl |  aktualizacja 2011-09-08 (18:46) 3 lata 4 miesiące 21 dni 8 godzin i 50 minut temu
drukuj


3 mln euro na promowanie jedzenia robaków, uznanie Polski za kraj, który nie ma dostępu do morza, zakwalifikowanie ślimaków do "ryb śródlądowych" i decydowanie o tym, w jaki sposób umieszczać kury w klatkach - nad takimi przepisami debatuje Parlament Europejski, a Komisja Europejska je zatwierdza. - W tle absurdalnego brzmienia przepisów, tak naprawdę kryją się poważne interesy, zarówno państw członkowskich, jak i organizacji biznesowych - wyjaśnia prof. Mirosław Piotrowski, poseł Parlamentu Europejskiego, który od siedmiu lat organizuje konkursy na największe absurdy Unii Europejskiej.

Marcin Bartnicki: Która z unijnych regulacji zgłoszonych do organizowanych przez pana konkursów jest w pana opinii największym absurdem?

Prof. Mirosław Piotrowski: Przez blisko siedem lat napłynęło tak wiele propozycji absurdalnych przepisów, że trudno mi wybrać jedną. W pierwszym konkursie wygrała dyrektywa dotycząca "produkcji jaj konsumpcyjnych na wolnym wybiegu". W tej dyrektywie odkrywczo zapisano, że: "kura w klatce ma stać pazurami do przodu". Dalej wyliczano szczegółowo parametry wyposażenia klatki, miało się w niej znaleźć m.in. urządzenie do ścierania pazurów dla kur, itd.
Obliczono, że jeśli od najdalszej granicy do morza jest więcej niż określona liczba kilometrów, to można zakwalifikować kraj jako nieposiadający dostępu do morza. Tak nas zaszeregowano, bo odległość od polskich gór do Bałtyku jest zbyt duża prof. Mirosław Piotrowski


Czemu miała służyć ta dyrektywa? Było jakieś uzasadnienie?

- Dyrektywa miała służyć doprecyzowaniu standardów hodowli kur. Określała wszystkie parametry klatek, urządzeń i samych kur, które jak nakazano, "mają stać pazurami do przodu".

Najbliższy konkurs rozwiążemy po wyborach parlamentarnych, aby nie łączyć tych tematów. W ubiegłorocznym konkursie nagrodziliśmy broszurę zatytułowaną: "Język neutralny płciowo w Parlamencie Europejskim". Była ona skierowana do posłów, sporządzono odmienne wersje dla poszczególnych krajów, we wszystkich językach. W broszurze tej zaleca się, aby posłowie do Parlamentu Europejskiego, a w dalszej perspektywie również posłowie w parlamentach krajowych oraz obywatele UE, nie używali słów sugerujących rozróżnienie płciowe, np. "pan", "pani", "panna", "dyrektor", "dyrektorka" itp., gdyż samo to rozróżnienie jest w opinii autorów dyskryminujące. Idąc dalej tym tropem, jeśli powiem do pana: "panie redaktorze", to już pana dyskryminuję, bo wskazuję, że pan jest panem, a nie panią.

Wszelkie zwroty grzecznościowe musiałyby być wyeliminowane, jak według broszury powinniśmy zwracać się do siebie?

- Autorzy sugerują, by zwracać się do siebie po imieniu, a jeśli zbiera się grupa redaktorek lub grupa lekarek, to są konkretne wskazówki, jak należy nazwać tę grupę. Jeśli piszemy o zebraniu lekarek, to powinniśmy użyć zwrotu: "osoby biorące udział w zebraniu", żeby pomijać płeć. Nagrodziliśmy tę broszurę, sprawę opisał też "Daily Telegraph" i Parlament Europejski wycofał się z tego pomysłu. Wszystkie broszury zniknęły. W całym parlamencie jej egzemplarz dostępny jest tylko w bibliotece. Skan zamieściłem na swojej stronie internetowej.
(fot. wp.pl)

Na wyróżnienie zasługuje więcej przepisów, w większości znanych powszechnie, na przykład według unijnych dyrektyw marchewka jest owocem, ślimak jest rybą śródlądową, a szprotka wg. dyrektywy nie należy do ryb połowowych. Obserwujemy tendencję do kodyfikowania niemal wszystkich dziedzin życia społecznego, kulturalnego, ale także technicznego. Tu można wskazać przepisy Rady i Komisji Europejskiej, które regulują kwestie siedzenia kierowcy w kołowych ciągnikach rolnych i leśnych, a także dyrektywy dotyczące lusterek wstecznych w ciągnikach rolnych i osobno w ciągnikach leśnych. Głosowaliśmy nad sprawozdaniami: "Wycieraczki przednie w ciągnikach rolnych" i "Wycieraczki przednie w ciągnikach leśnych". Oto próbka dyrektywy regulującej siedzenie kierowcy w kołowych ciągnikach rolniczych i leśnych: "w przypadku gdy położenie siedzenia jest regulowane jedynie wzdłużnie i pionowo, oś wzdłużna przechodząca przez punkt odniesienia do siedzenia jest równoległa do pionowej płaszczyzny wzdłużnej ciągnika, przechodzącej przez środek koła kierownicy i nie więcej niż 100 mm od tej płaszczyzny". Podobnie brzmią dyrektywy odnoszące się m.in. do klatek dla kur.

Kto inicjuje powstawanie takich przepisów, jak wyglądają debaty na ich temat?

- Impuls wychodzi z Rady Unii Europejskiej, lub Komisji Europejskiej, która ma inicjatywę ustawodawczą. Parlament Europejski nie ma takich prerogatyw - tematy przychodzą do nas, aby je skonsultować. Uczestniczyłem np. w debacie "Rola i znaczenie cyrku w Unii Europejskiej". Wyglądało to w ten sposób: socjaliści twierdzili, że potrzebna jest specjalna regulacja, aby nie męczyć dzikich zwierząt, na co konserwatyści brytyjscy odpowiedzieli, że w cyrkach zwierzęta są tresowane i nie są dzikie. Można sobie tak dyskutować, ale należy postawić pytanie, czy warto, aby ponad 700 posłów z 27 krajów przyjeżdżało do Brukseli, aby zajmować się takim tematem. Stosunkowo niedawno prowadzono również debatę "Jak przybliżyć przestrzeń kosmiczną do Ziemi", a także "Pomiar postępów w zmieniającym się świecie".
Biurokraci z Brukseli twierdzą, że owady mogą być dobrym źródłem pożywienia i że mieszkańcy Europy powinni przejść na taką dietę, to miałoby rozwiązać problem głodu na świecie i ocalić środowisko naturalne prof. Mirosław Piotrowski


Mało kto o tym wie, bo w podręcznikach się o tym nie pisze, że przy KE powołano komitety robocze, zwane też grupami roboczymi. Przed siedmiu laty lekko zaszantażowaliśmy szefa KE, pana Barroso, że jeśli nie poda nam wykazu tych komitetów, to będziemy głosowali przeciwko niemu, a akurat brakowało mu niewiele głosów, by zostać przewodniczącym Komisji. Przypuszczaliśmy, że komitetów jest ok. 300. W przesłanym przez niego wykazie figurowały dokładnie 3094 komitety robocze, które mają własną linię budżetową, sekretariat, ekspertów. Wśród tych komitetów znalazły się m.in. komitet ds. nagięcia banana, osobne komitety odpowiadały za windy w UE, za etykietowanie tekstyliów, za dobre samopoczucie zwierząt. Tak było w ubiegłej kadencji, jednak również w obecnej szefowi KE brakowało głosów i na naszą prośbę o aktualną listę komitetów roboczych odpowiedział: "ależ oczywiście, zreformowaliśmy się, komitetów jest mniej". Jest ich równo tysiąc.

Kto pracuje w tych komitetach?

- Są to eksperci zajmujący się niemal wszystkimi dziedzinami życia społecznego. Zaprasza się tam wiele osób także z uniwersytetów. W poprzedniej kadencji parlamentu, gdy doszło do scysji pomiędzy szefem KE Barroso, a ówczesnym przewodniczącym parlamentu Josepem Borrellem, przewodniczący PE powiedział mu w złości: "panie Barroso, jak pan śmie nas pouczać, skoro pan powołał pięć osobnych komitetów do spraw etykietowania".


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 303 47.57%
nie 334 52.43%

Przeczytaj też

Bruksela chce zabrać dzieciom misie i balony?

dodane 2011-10-13 (04:30) 3 lata 3 miesiące 16 dni 23 godziny i 6 minut temu

Tusk jedzie do Brukseli - spotka się z Van Rompuyem

dodane 2011-09-09 (15:30) 3 lata 4 miesiące 20 dni 12 godzin i 6 minut temu

Zarobią 1,5 mln zł - w Polsce jest ich 54...

dodane 2011-06-30 (15:05) 3 lata 6 miesięcy 30 dni 12 godzin i 31 minut temu
materiał foto

W tych przepisach PRL nadal trwa

dodane 2011-06-15 (10:42) 3 lata 7 miesięcy 14 dni 16 godzin i 54 minuty temu

materiał foto

Takiego absurdu świat nie widział!

dodane 2011-03-18 (14:52) 3 lata 10 miesięcy 11 dni 12 godzin i 44 minuty temu

Komisja Europejska pozywa Polskę do trybunału

dodane 2011-02-16 (16:50) 3 lata 11 miesięcy 13 dni 10 godzin i 46 minut temu

W PE wciąż zatrudnionych jest mało Polaków

dodane 2011-02-02 (15:55) 3 lata 11 miesięcy 27 dni 11 godzin i 41 minut temu

Cztery słonie mogą zginąć przez przepis UE

dodane 2011-01-20 (19:40) 4 lata 9 dni 7 godzin i 56 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (911)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

432
20
~Polak 2011-09-08 (13:07) 3 lata 4 miesiące 21 dni 14 godzin i 29 minut temu

Czy ktoś ma jeszce watpliwości,że UE powinna iś rozpaść i przestać istnieć raz na zawsze,przynajmniej w takiej formie jak obecnie ?

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

182
10
mikla777 2011-09-08 (14:08) 3 lata 4 miesiące 21 dni 13 godzin i 28 minut temu

UNIA POWINNA SIĘ JUŻ ROZPIEPRZYĆ. KAŻDY KRAJ POWINIEN BYĆ SOBIE STEREM, ŻEGLARZEM, OKRĘTEM. CO WYPRODUKUJE SPRZEDA., ZAROBI TO JEGO A NIE ODDAWAĆ WSZYSTKO CHOREJ UNII.

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

165
24
~Smutna prawda 2011-09-08 (14:36) 3 lata 4 miesiące 21 dni 13 godzin i 1 minutę temu

Pamiętam jeszcze jak chodziłem do liceum,a miałem już ukończone 18 lat i było wtedy głosowanie o przystąpienie Polski do unii europejskiej. Tylko ja z całej klasy byłem przeciw i głosowałem przeciw akcesji. Najbardziej przykre jest to,że nawet mój nauczyciel z historii zachęcał żebyśmy wszyscy głosowali na TAK. Pamiętam jeszcze jego słowa "jak Polska nie wejdzie do unii to będziemy zadupiem Europy"- dużo się nie zmieniło, a wręcz jest raczej jeszcze gorzej. Polacy rozbijają się po całej Europie i wielu jeszcze chce opuścić ten kraj do czego dążą świadome rządy. Teraz kiedy spotykam znajomych,którzy sobie ze mnie szydzili,że to ja byłem takim odludkiem głosując na NIE, teraz stwierdzają,że miałem rację.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

127
3
~Andy 2011-09-08 (13:53) 3 lata 4 miesiące 21 dni 13 godzin i 43 minuty temu

Proponuję następującą dyrektywę: Każdy mężczyzna obywatel kraju będącego członkiem UE powinien nosić swego członka w lewej nogawce spodni (nie dotyczy szkotów ).

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

124
7
pulsar5 2011-09-08 (15:44) 3 lata 4 miesiące 21 dni 11 godzin i 52 minuty temu

Unia to chora organizacja chorych na władzę i pieniądze biurokratów którzy na siłę starają się wykazać że coś robią - więc wymyślają definicje banana i tym podobne głupoty. Sam pomysł Unii nie jest zły, ale jego realizacja jest zła. Czym prędzej należy zlikwidować europejski parlament i zwolnic dziesiątki tysięcy unijnych urzędasów/pasożytów!!! Poza tym dotowanie przez Unię rolnictwa pieniędzmi pozostałych podatników jest chore! Co o tym sądzicie???

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

92
1
~emeryt 2011-09-08 (15:11) 3 lata 4 miesiące 21 dni 12 godzin i 25 minut temu

a ja myślałem że tylko w Polsce są wykształceni idioci

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

94
7
~pedro 2011-09-08 (13:26) 3 lata 4 miesiące 21 dni 14 godzin i 10 minut temu

Głosowałem przeciwko wejściu do ue i bardzo się z tego dziś cieszę. To była słuszna decyzja.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

80
0
~gierek 2011-09-08 (18:28) 3 lata 4 miesiące 21 dni 9 godzin i 8 minut temu

Polska nie ma dostępu do morza bo Ustrzyki są za daleko... acha. No dobra, to taki Luksemburg pewnie ma bo cały jest bliżej M. Pólnocnego niż Bieszczady Bałtyku. Można zatem wyobrazić sobie rybaków dalekomorskich wypływających z Port Luxembourg na połów ślimaków, nie używających jednak do tego celu sieci, bo dzikie zwierzęta się męczą, tylko rzucających w te ślimaki żarówkami energooszczędnymi aby ogłuszyć, a w czasie gdy są nieprzytomne podać im śmiertelną dawkę sprasowanych muszek owocowych, rzecz jasna pazurami do przodu.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

79
4
~Waldi 2011-09-08 (19:01) 3 lata 4 miesiące 21 dni 8 godzin i 35 minut temu

Czekam na oburzającą reakcję polskiego rządu.Gdyby ktoś powiedział ,że Izrael nie ma dostępu do morza,to premier rządu powiedział by ,że to są działania antysemickie,a Rabin Nowego Jorku wysłał by list protestacyjny do ONZ.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

75
1
~inka 2011-09-08 (15:55) 3 lata 4 miesiące 21 dni 11 godzin i 41 minut temu

Skoro Polska dostępu do morza nie ma, to wszystkie chore europejskie limity połowu ryb nadane Polsce są nieważne!!!! Taka logika.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

74
3
~ja 2011-09-08 (14:01) 3 lata 4 miesiące 21 dni 13 godzin i 35 minut temu

Polska musi wystąpić z UE bo inaczej narod zwariuje

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

58
0
~lika 2011-09-08 (13:55) 3 lata 4 miesiące 21 dni 13 godzin i 41 minut temu

Komisja Europejska wydumała przepisy co do klatki dla kury,jakie krowa ma mieć kafelki w oborze,ustaliła normy kojca dla świni,biżuterię w postaci kolczyków dla rogacizny tylko o człowieku zapomniała.Nie ustalono standardów minimalnych jakie winno spełniać mieszkanie dla ludzi,płacy godnej człowieka,emerytury,itd...zostawiając te kwestie poszczególnym krajom.Pytam co jest dla szanownej Komisji ważniejsze?Odpowiedż nasuwa się sama........

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

57
0
~Normalna 2011-09-08 (14:04) 3 lata 4 miesiące 21 dni 13 godzin i 32 minuty temu

Jak widać unia dąży do jawnego zniszczenia Polski. Jeden punkt to zniszczenie rybołóstwa pozbawiając Nas morza, a zatem kosztem tego inne gospodarki będą korzystać. To jest rozbiór już formalny, ale nasi politycy się uśmiechną dostaną kasę i gitarka.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

57
1
~czeszka 2011-09-08 (15:39) 3 lata 4 miesiące 21 dni 11 godzin i 57 minut temu

a Czesi mają dostęp do morza?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

62
6
~Dziadek 2011-09-08 (15:05) 3 lata 4 miesiące 21 dni 12 godzin i 31 minut temu

Największym absurdem było stworzenie UE, reszta to tylko konsekwencje tego faktu. Jeżeli jakoś można zrozumieć znudzone zachodnie społeczeństwa, że zachwycają się ideą socjalizmu, gdyż nigdy nie doświadczyli tego realnego. To jednak dziwię się że Polacy tak łatwo dali się nabrać na lep w którym ugrzęźliśmy po wojnie na 50 lat.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

56
1
~XXX 2011-09-08 (15:52) 3 lata 4 miesiące 21 dni 11 godzin i 44 minuty temu

więc pytam się gdzie są i co robią Polscy EURODEPUTOWANI ZA KASĘ PODATNIKÓW.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

53
1
~POLAK.... 2011-09-08 (15:24) 3 lata 4 miesiące 21 dni 12 godzin i 12 minut temu

TA CAŁA UNIA TO NAJGŁUPSZE BADZIEWIE JAKIEGO SIĘ W ŻYCIU DOCZEKAŁEM... PRZEBIJAJĄ NAWET KOMUNĘ , A MY DURNIR DALIŚMY SIĘ NA TO NABRAĆ ....

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

49
0
~jj 2011-09-08 (13:25) 3 lata 4 miesiące 21 dni 14 godzin i 11 minut temu

jedynym lekarstwem jest utylizacja wszyskich polityków europosłów ,komisarzy - wybić do nogi

odpowiedz

47
1
~siwy 2011-09-08 (15:49) 3 lata 4 miesiące 21 dni 11 godzin i 47 minut temu

Z tym przepisem (definicji), z którego wynika, że Polska nie na dostępu do morza pan to profesor Piotrowski powinien bliżej się zaznajomić jeszcze parę lat temu. Przecież aż w oczy kłuje, że chodzi tu o gazociąg NordStream!!!! Wyszukiwać absurdy i je wyśmiewać - bardzo to chwalebne, ale w końcu nasi europosłowie powinni też wyłapywać takie kwiatki, analizować i walczyć o interes Polski!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

47
2
~Harpi 2011-09-08 (18:50) 3 lata 4 miesiące 21 dni 8 godzin i 46 minut temu

Jestem w takim razie ciekaw czy aby nie mamy też u nas gór, bo patrząc w drugą stronę jest mniej więcej tyle samo kilometrów. Może Polska jest po prostu krajem stepowym?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tomasz Siemoniak: coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie na Ukrainie
dodane 2015-01-29 (12:30) 15 godzin i 6 minut temu

materiał wideo

Aleksander Łukaszenka: nie jestem zadowolony z pracy części polskich księży
dodane 2015-01-29 (12:50) 14 godzin i 46 minut temu

Szef MSZ Rosji: Ukraina musi być neutralna, żeby uniknąć dalszego podziału
dodane 2015-01-28 (12:00) 1 dzień 15 godzin i 36 minut temu

Wirus ebola uległ znacznej mutacji, nie wiadomo jeszcze, jak groźnej
dodane 2015-01-29 (12:24) 15 godzin i 12 minut temu

Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej
dodane 2015-01-28 (11:22) 1 dzień 16 godzin i 14 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 2029