Strona główna serwisu
Rosja odpowiedziała prokuraturze w sprawie makabrycznych zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej

Rosja odpowiedziała prokuraturze w sprawie makabrycznych zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej

• Śledztwo w sprawie makabrycznych zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej
• Zamieszczono je w sieci w październiku 2012 roku
• Prokuratura otrzymała odpowiedź z Rosji w tej sprawie
- Trwa tłumaczenie obszernych materiałów, które Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga otrzymała z Rosji w związku ze śledztwem dot. zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformowała rzeczniczka tej prokuratury Renata Mazur.

Śledztwo toczy się od 2012 r., przez pewien czas było zawieszone. Jak powiedziała prok. Mazur, bardzo obszerna odpowiedź z Rosji w tej sprawie wpłynęła do prokuratury przed kilkoma tygodniami, obecnie trwa jej tłumaczenie.

- W tej chwili trudno określić, kiedy dokumenty zostaną przetłumaczone. Tłumacze otrzymują je w częściach, niedawno trafiła do nich druga partia tych materiałów, tłumaczenie trwa długo, gdyż dużo jest w nich dokumentów ręcznie pisanych lub drobnym drukiem - zaznaczyła prokurator. Dodała, że do czasu przetłumaczenia całości otrzymanych dokumentów prokuratura nie będzie udzielała informacji na temat ich treści.


Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane, gdy w połowie października 2012 r. polskie media ujawniły, że na rosyjskich stronach internetowych znajdują się drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Materiały dotyczące zamieszczenia w internecie zdjęć zostały wyłączone z prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa dotyczącego tej katastrofy i przekazane do prokuratury cywilnej. Prokuratura wojskowa wskazywała, że prowadzone przez nią śledztwo dotyczy ustalenia przyczyn, okoliczności i przebiegu katastrofy smoleńskiej, więc kwestia publikacji zdjęć "nie pozostaje w związku z przedmiotem tego śledztwa".

Pod koniec listopada 2012 r. roku praska prokuratura - do której trafiła sprawa - wysłała trzy wnioski o pomoc prawną do: Rosji, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Chodziło w nich o ustalenie domen, numerów IP i usunięcie treści znajdujących się na serwerach, jeśli to nie jest sprzeczne z przepisami danego państwa, oraz zabezpieczenie tych treści na potrzeby materiału dowodowego.


Jeszcze w 2012 r. prokuratorzy otrzymali pierwszą odpowiedź z Rosji, a później z Niemiec. Materiały te zostały przetłumaczone i latem 2013 r. włączone do akt postępowania. Następnie wpłynęła odpowiedź na wniosek wysłany do USA.

Jak informowała w 2012 r. ABW, zdjęcia dostrzeżono 28 września 2012 r. na rosyjskich stronach internetowych. "Ponadto zdjęcia te zostały opublikowane i rozpowszechnione na serwerach w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie" - informowała Agencja. Po interwencji ABW Rosja i Ukraina zablokowały wskazane strony internetowe, strony domen niemieckich i amerykańskich nie zostały zamknięte ze względu na ograniczenia prawne obowiązujące w tych krajach.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (339)
Nie zgadzam się z opinią
142
Zgadzam się z opinią
1409
~slawek68 2016-01-07 (17:07) 15 godzin i 37 minut temu

To z jakiego języka Wy tłumaczycie ??? kilka tygodni ??? jesteście śmieszni , szkoda mich podatków na takich tłumaczy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 17

Nie zgadzam się z opinią
85
Zgadzam się z opinią
1211
~lentey 2016-01-07 (17:18) 15 godzin i 26 minut temu

Ta katastrofa powinna być już dawno wyjaśniona i to bez emocji. USA i Rosja mają przecież stały satelitarny monitoring całego ziemskiego globu,którym nie umknie prawie nic. Wystarczyło tylko formalnie zwrócić się do tych państw a nie jątrzyć w kraju.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 24

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
445
~POLAK 2016-01-07 (17:16) 15 godzin i 28 minut temu

Widziałem te zdjęcia, masakra totalna. Dziwne aż, że telewizja podała, że 3 osoby przeżyły.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7