Strona główna serwisu
Rzecznik Watykanu: papież Franciszek nie atakował Donalda Trumpa

Rzecznik Watykanu: papież Franciszek nie atakował Donalda Trumpa

• Rzecznik Watykanu: słowa papieża o Trumpie nie były osobistym atakiem
• Papież: osoba, która chce wznosić tylko mury (...) nie jest chrześcijaninem
• Lombardi o antykoncepcji: można wziąć pod uwagę w sytuacjach kryzysowych
Federico Lombardi Federico Lombardi ()
Słowa papieża Franciszka odnoszące się do postawy pretendenta na urząd prezydenta USA Donalda Trumpa wobec imigrantów nie były w żadnym razie "osobistym atakiem" ani sugestią dotyczącą głosowania - oświadczył rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu Franciszek następująco skomentował wypowiedzi Trumpa o chęci budowy muru na granicy z Meksykiem i deportowania nielegalnych imigrantów: - Osoba, która chce wznosić tylko mury, a nie budować mosty, nie jest chrześcijaninem. Tego nie ma w Ewangelii.

Na pytanie, czy amerykański katolik powinien głosować na Trumpa, papież odpowiedział: - Nie mieszam się w to, mówię tylko, że ten człowiek nie jest chrześcijaninem, jeśli naprawdę powiedział coś takiego.


Komentując te słowa w Radiu Watykańskim ksiądz Lombardi oświadczył: - Ależ papież powiedział to, co dobrze wiemy śledząc jego nauczanie i jego stanowisko, że nie należy budować murów, lecz mosty.

- To mówi zawsze, ciągle i powiedział to też bardzo wiele razy w odniesieniu do sprawy migracji w Europie - dodał rzecznik podkreślając, że jest to generalna postawa Franciszka, zgodna ze wskazówkami Ewangelii w sprawie otwartości i solidarności. - To w żadnym razie nie miało być osobistym atakiem ani wskazówką w sprawie głosowania. Papież powiedział jasno, że nie wdaje się w kwestie kampanii wyborczej w USA - zapewnił watykański rzecznik.

Ksiądz Lombardi powtórzył, że kwestie dotyczące gościnności i otwartości, budowy mostów zamiast murów charakteryzują obecny pontyfikat i tak należy tę wypowiedź interpretować.


W rozmowie z papieską rozgłośnią rzecznik Watykanu odniósł się do fali komentarzy i rozgłosu, jakiemu nadano słowa papieża z samolotu na temat metod zapobiegania wirusowi Zika. Jak się zauważa, słowa papieża na temat antykoncepcji niektóre media uznały wręcz za "otwarcie" wobec jej stosowania w ramach prewencji.

Rzecznik zwrócił uwagę na to, że Franciszek mówił przede wszystkim o tym, że aborcja jest niedopuszczalnym rozwiązaniem. - Papież rozróżnia wyraźnie radykalność zła aborcji jako zabijania i możliwość odwołania się do antykoncepcji czy prezerwatyw w przypadkach kryzysowych czy szczególnych sytuacjach, w których nie zabija się życia ludzkiego, lecz unika się ciąży - wyjaśnił włoski jezuita.

Zastrzegł zarazem, że Franciszek nie mówi, że należy akceptować i stosować tę metodę bez żadnego "rozeznania". Papież powiedział natomiast, jak wskazał ks. Lombardi, że można to wziąć pod uwagę w przypadkach szczególnie kryzysowych. Rzecznik przypomniał, iż papież odwołał się do Pawła VI, który w latach 70. zgodził się na to, aby pigułkę stosowały w Kongo zakonnice, które były bardzo narażone na gwałty w czasie trwającej tam wówczas wojny. Przykład ten, jak zaznaczył dyrektor biura prasowego Watykanu, wskazuje, że sytuacja, w której dopuszczono taką ewentualność nie była "normalna".

Ksiądz Lombardi przypomniał dyskusję, jaką wywołały w ostatnich latach słowa Benedykta XVI na temat możliwości stosowania prezerwatyw w przypadku groźby zakażenia AIDS. - A zatem środki antykoncepcyjne czy prezerwatywa, w szczególnie kryzysowych sytuacjach, mogą być przedmiotem rozeznania w powadze sumienia - uznał rzecznik.

Nakreślił następnie wyraźnie stanowisko papieża: - Unikać uciekania się do aborcji, a jeśli są szczególnie poważne sytuacje, dobrze ukształtowane sumienie może stwierdzić, czy są możliwości i potrzeby odwołania się do nieaborcyjnych środków, by zapobiec ciąży.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (69)
Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
201
~Jan 2016-02-19 (20:23) 3 godziny i 54 minut temu

W takim razie niech Papież wpuści ich do Watykanu. Łatwo tak rozporządzać, jak się nie poniesie konsekwencji. Prawdziwy chrześcijanin "buduje mosty" o ile jest to możliwe, w przypadku nielegalnych imigrantów czy terrorystów ta zasada nie działa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
168
~ateista 2016-02-19 (20:10) 4 godziny i 7 minut temu

Panie Franciszku- wszystkie panstwa europejskie przyjmuja w wiekszym lub mniejszym stopniu pomimo wynikajacych z tego problemow uchodzcow - ilu uchodzcow zamierza przyjac panstwo watykanskie aby wszystko bylo zgodne z gloszona miloscia blizniego u chrzescijan?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
92
~Y O L A S I A 2016-02-19 (23:24) 53 minut temu

To fałszywy papież wybrany z pogwałceniem reguł konklawe. Prawdziwy papież jest na tzw. emeryturze i nie ma nic do gadania. Tego doczekaliśmy ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji