Strona główna serwisu
Papież apeluje o pokój w Syrii, Iraku i na całym świecie, potępia terroryzm

Papież apeluje o pokój w Syrii, Iraku i na całym świecie, potępia terroryzm

• Papież Franciszek apeluje o zakończenie konfliktu w Syrii
• Franciszek nawiązał do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ
• Mówił też m.in. o podpisanym niedawno porozumieniu stron konfliktu w Libii
• Franciszek oddał hołd ofiarom zamachów terrorystycznych
Papież przekazał świąteczne błogosławieństwo Urbi et Orbi  Papież przekazał świąteczne błogosławieństwo Urbi et Orbi ()
W orędziu na Boże Narodzenie papież Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o działania na rzecz zakończenia konfliktu w Syrii oraz okrucieństw w Iraku i innych krajach. Oddał hołd ofiarom zamachów terrorystycznych, a ataki te nazwał "haniebnymi".

Zwracając się w piątek w południe z balkonu bazyliki Świętego Piotra do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu, Franciszek nawiązał do uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w sprawie wyznaczenia "mapy drogowej" dla rozwiązania konfliktu w Syrii.

- Prosimy Pana, aby porozumienie osiągnięte na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych mogło jak najszybciej doprowadzić do uciszenia zgiełku broni w Syrii i zaradzić niezwykle poważnej sytuacji humanitarnej wyczerpanej ludności - powiedział papież w orędziu.


Mówił też o podpisanym niedawno porozumieniu stron konfliktu w Libii. - Równie pilne jest, by porozumienie w sprawie Libii znalazło poparcie wszystkich, aby zostały pokonane poważne podziały i przemoc, które dotykają ten kraj - dodał.

Franciszek wezwał społeczność międzynarodową, aby skoncentrowała swą uwagę na położeniu kresu okrucieństwom w Syrii i Libii, a także w Iraku, Jemenie i Afryce Subsaharyjskiej. Podkreślił, że wciąż powodują one wiele ofiar i powodują ogromne cierpienia, "nie oszczędzając nawet dziedzictwa historycznego i kulturowego całych narodów". W ten sposób odniósł się do przemocy i terroru dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie.

Przywołał też falę zamachów terrorystycznych w wielu krajach. - Moja myśl biegnie również ku osobom dotkniętym haniebnymi aktami terroryzmu, zwłaszcza ostatnich masakr, które miały miejsce w Egipcie, Bejrucie, Paryżu, Bamako i Tunisie - oświadczył.


Przypomniał o losie prześladowanych chrześcijan, mówiąc: "Niech naszych braci prześladowanych w wielu częściach świata z powodu swej wiary Dzieciątko Jezus obdarzy pocieszeniem i siłą". Podkreślił, że są oni męczennikami naszych czasów.

Franciszek zauważył, że w Ziemi Świętej, gdzie przyszedł na świat Syn Boży, trwają napięcia i przemoc, a pokój pozostaje darem, o który trzeba błagać i który trzeba budować.

- Oby Izraelczycy i Palestyńczycy wznowili dialog zmierzający do osiągnięcia takiego porozumienia, które pozwoli dwóm narodom żyć zgodnie razem, przezwyciężając konflikt, który je tam od dawna sobie przeciwstawia, z poważnymi skutkami dla całego regionu - dodał.

Franciszek modlił się również o pokój w Demokratycznej Republice Konga, Burundi i Sudanie Południowym.

Prosił też: "Niech Boże Narodzenie przyniesie prawdziwy pokój także Ukrainie, zapewni ulgę osobom dotkniętym skutkami konfliktu i pobudzi wolę do realizacji podpisanych umów, aby przywrócić zgodę w całym kraju".


- Gdzie rodzi się Bóg, tam rodzi się nadzieja, a tam, gdzie rodzi się nadzieja, ludzie odnajdują godność. A jednak także dziś rzesze mężczyzn i kobiet są pozbawiane swej ludzkiej godności i podobnie jak Dzieciątko Jezus cierpią z powodu zimna, ubóstwa i odrzucenia przez ludzi - przypomniał papież.

- Niech nasza bliskość dotrze dziś do najsłabszych, zwłaszcza dzieci-żołnierzy, do kobiet, które doznają przemocy, ofiar handlu ludźmi i handlu narkotykami - zaapelował.

Papież mówił o losie uchodźców, którzy uciekają przed ubóstwem lub wojną i - jak dodał - podróżują "w warunkach zbyt często nieludzkich, nierzadko ryzykując życiem".

Wyraził uznanie dla ludzi i krajów przyjmujących migrantów: "Niech zostaną wynagrodzeni obfitym błogosławieństwem zarówno osoby, jak i państwa, które wielkodusznie starają się ratować i przyjmować wielu migrantów i uchodźców, pomagając im zbudować godną przyszłość dla siebie i swoich bliskich oraz integrować się w przyjmujących ich społeczeństwach".

Franciszek modlił się o przywrócenie nadziei tym, którzy nie mają pracy oraz o wspieranie wysiłków rządzących, aby starali się realizować dobro wspólne i bronić godności każdego ludzkiego życia.


- Gdzie rodzi się Bóg, tam rozkwita miłosierdzie - powiedział papież. Wskazał, że w Roku Miłosierdzia wierni są wezwani do odkrycia tej "czułej troski".

Franciszek przypominał wiernym, że dzięki Jezusowi możliwe jest wzajemne spotkanie, nawiązanie dialogu, pojednanie. - Tylko On może nas zbawić. Tylko Boże Miłosierdzie może uwolnić ludzkość od wielu postaci zła, czasami potwornego, jakie rodzi w niej egoizm. Boża łaska może nawrócić serca i otworzyć drogi wyjścia z sytuacji po ludzku nierozwiązywalnych - powiedział.

Na zakończenie spotkania z wiernymi papież udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu) oraz złożył świąteczne życzenia.

Przypominając, że obchodzimy Boże Narodzeniu w Roku Miłosierdzia, życzył wszystkim, aby umieli przyjąć miłosierdzie w swoim życiu i aby byli miłosierni wobec innych. - W ten sposób sprawimy, że pokój będzie wzrastał - powiedział Franciszek.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (24)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~olo1 2015-12-26 (17:57) 3 godziny i 50 minut temu

słowo papieża WATYKANU to jak pierdy motyla żeby głos był słyszany trzeba być świadectwem życia a nie śmierci panie PAPA...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
13
~Zibi 2 2015-12-25 (15:46) 6 godzin i 1 minutę temu

Franio nie każe ko$$ciołowi na całym świecie oddać cały majątek ko$$cielny na rzecz społeczeństwa . !!!Wtedy uwierzę że ko$$ciół jest ubogi . !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
13
~loper 2015-12-25 (15:37) 6 godzin i 10 minut temu

Religie jakie by nie były to narzędzia w rękach wąskiej grupy ludzi układających nowy porządek świata w celu czerpania jeszcze większych korzyści. Mają indoktrynować,zastraszać,wprowadzać zamęt i destabilizacje .Są prawdy uniwersalne i tzw . dogmaty religijne ,które ze swej reguły mają dzielić narody i społeczeństwa ba nawet doprowadzają do wojen.Proszę się zapoznać z przysięgą jezuitów, to taki bardzo skromny przykład. Zasada podstawowa "jak trwoga to do Boga".Każdy ma swój rozum i potrafi z niego korzystać a dobrymi radami to piekło jest wybrukowane .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~antyklerykał 2015-12-26 (17:39) 4 godziny i 8 minut temu

śmiech i żenada, państwo chrześcijańskie NATO" czarnej małpy USA chce zawładnąć światem jak ich przodkowie krzyżowcy średniowiecza czy naziści hitlera !!! Propaganda NATO. Czy działania pokojowe są kłamstwem? "Wszystko, co usłyszeliśmy przez ostatnie pięć lat w sprawie zaangażowania NATO na Bliskim Wschodzie, jest kłamstwem. Zaczynając od rewolucji, a kończąc na tym, kto z kim prowadzi wojnę" - napisała na swoim blogu Eva Bartlett, znana aktywistka na rzecz praw człowieka. Według autorki w ciągu ostatnich lat propaganda wymierzona przeciwko prezydentowi Syrii Baszarowi al-Asadowi stawała się coraz bardziej rozpaczliwa. "Działania zmuszające świat do zewnętrznej interwencji nie ustają, coraz bardziej konflikt podżegają terroryści, a obrońcy humanitaryzmu niemal zabijają w imię pokoju na świecie" - czytamy na blogu. Eva Bartlett na swoim blogu "Dissident Voice" dokonała konfrontacji niektórych medialnych newsów z faktami dotyczącymi wojny w Syrii. Bartlett pisze m.in. o zakłamaniu danych dotyczących poparcia dla al-Asada przez mieszkańców Syrii, o dziesiątkach marszy popierających reżim, przemilczanych przez zachodnie media, o kulisach wyborów prezydenckich w Syrii w 2014 roku, czy zamachach rebelianckich destabilizujących region. Autorka opisuje reformy, jakie prezydent Syrii wprowadzał zarówno przed jak i po 17 marca 2011 roku. Dementuje "liczby" dotyczące ilości ofiar i poszkodowanych, podawane przez media. Według Barlett w propagandzie swoją rolę odgrywa również tamtejsza lewica wypluwająca z siebie retorykę antysyryjską, choć, zdaniem autorki, wiadomo, że od początku konfliktów w całej Syrii, to uzbrojeni demonstranci strzelali do sił rządowych, zabijając wielu przedstawicieli sił bezpieczeństwa oraz cywilów - czytamy na dissidentvoice.org. Eva Bartlett jest kanadyjską dziennikarką oraz aktywistką zajmującą się sprawami Bliskiego Wschodu. Jej głównymi tematami to konflikt w Syrii oraz prawa człowieka w Strefie Gazy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~Loleck 2015-12-25 (15:46) 6 godzin i 1 minutę temu

Bóg stworzył wiare, religie ludzie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
7
~extreme 2015-12-25 (15:30) 6 godzin i 17 minut temu

Papież swoje , a Nycz swoje!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~gino 2015-12-26 (18:20) 3 godziny i 27 minut temu

Franek twoje słowa w niczym nie pomogą!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~dd4 2015-12-25 (21:18) 29 minut temu

Ostrzeżenie duchowe, spotkanie z Bogiem jako akt łaski dla grzesznego świata. Ostrzezenie.net tu jest wszystko opisane w orędziach od 2010. O Papierzu też! Dlaczego się budzą te siły. Matka Boża ostrzegała w Lourdes, Fatima, Garabandal. Inni prorocy i wizjonerzy, Vassula, Św Jan i obecnie Maria z Irlandii. Zmiany pogody, trąby wodne, dziury w ziem, wulkan na Islandii wygląda jak jezioro lawy, lawa na Haiti, trzęsienia ziemi, powodzie. Wybuch meteoru w Czelabińsku wiadomo co by było gdyby walną w ziemię. Islam! Królowanie zła! Taka gadka Franciszka aby można go było rozumieć na wszystkie sposoby (niedomówienia). A wam mało. Bóg puka do naszych serc. Proszę otwórzcie mu drzwi szeroko On jest miłością. Módlcie się tymi modlitwami ze strony.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~jan b 2015-12-25 (21:15) 32 minut temu

słowa na papierze bez odzewu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~momo 2015-12-25 (17:02) 4 godziny i 45 minut temu

Do extreme Czyli mówią o tym samym.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~papa dachowa 2015-12-25 (15:46) 6 godzin i 1 minutę temu

mnie przydałaby się kuchnia

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
~LoLo 2015-12-25 (15:42) 6 godzin i 5 minut temu

A wystarczylby prosty Boski bokserski sparing na chmurce w niebosach Jahwe(Chrzescijanizm) kontra Allach(Islam) a nie angazowac w to miliony ludzi na swiecie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
3
~Gość 2015-12-26 (00:44) 21 godzin i 3 minuty temu

Papież karmi się przeszłością.dzieciątko Jezus??? Dziesiątkiem był 2000lat temu . Ale religia się zatrzymała w rozwoju. Choruje na dałna

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
4
~RYMCYMCYM 2015-12-25 (16:00) 5 godzin i 47 minut temu

Apele tego smiesznego pana i jego poprzednikow odnosza taki skutek jak walenie kijem w blaszana beczke.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
2
~TEO 2015-12-26 (18:53) 2 godziny i 54 minut temu

PROBLEM CALEGO KOSCIOLA KATOLICKIEGO POLEGA NA TYM ZE PAPIERZ MODLI SIE DO BOGA ,A BOG JEST GLUCHY NIE SLUCHA MODLITW PAPIERZA .JEST JEDYNY SPOSOB ABY TO ZMIENIC TRZEBA POWIEDZIEC LUDZIOM PRAWDE O HISTORI POWSTANIA TEJ WIARY

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~ppi9i8 2015-12-25 (15:16) 6 godzin i 31 minut temu

lol murzyn w Watykanie,swiat zwariowal

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1
~ser 2015-12-25 (19:12) 2 godziny i 35 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1
~ojojoj23 2015-12-25 (15:45) 6 godzin i 2 minuty temu

chcecie haseł? też mogę wam je mnożyć nawet co dnia. Holly Father porozmawiaj konkretnie z Szefem szefów niech zarządzi to co trzeba i po kłopocie. W końcu może wszystko czy nie może?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
1
~rono 2015-12-25 (15:25) 6 godzin i 22 minut temu

Niestety apele nic nie dają. Papieże musieliby, jak kiedyś mieć własne armie i sami zaprowadzać porządek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
2
~kulfon721 2015-12-25 (15:31) 6 godzin i 16 minut temu

Panie Franiu pisowski powrót do ciemnoty i zabobonu gwarantuje pana instytucji dalsze przywileje i nietykalność , lepszego prezentu na koniec roku nie mógł pan sobie wymarzyć .Amen !!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji