Strona główna serwisu
Niemcy: dwaj mężczyźni zatrzymani w związku z zamachami w Brukseli

Niemcy: dwaj mężczyźni zatrzymani w związku z zamachami w Brukseli

• Dwaj mężczyźni podejrzani o związki z zamachowcami z Brukseli zatrzymani w Niemczech
• Jeden z nich otrzymał dwa SMS-y z nazwiskiem zamachowca-samobójcy
• Drugi SMS o treści "fin" (koniec) dotarł do niego trzy minuty przed wybuchem bomby na lotnisku
• Adresatem okazał się 28-letni Marokańczyk
• Z kolei w okolicach Duesseldorfu w związku z zamachami zatrzymano Samira E.
• Władze twierdzą, że był on aktywny wśród salafitów w Nadrenii Północnej-Westfalii
Niemiecka policja na granicy w Lichtenbusch - trwają wzmożone kontrole w związku z zamachami w Belgii Niemiecka policja na granicy w Lichtenbusch - trwają wzmożone kontrole w związku z zamachami w Belgii ()
Niemiecka policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o związki z islamistami, którzy we wtorek dokonali samobójczych zamachów bombowych w Brukseli - informuje "Spiegel" w wydaniu internetowym.

Jeden z tych mężczyzn, zatrzymany w środę w Giessen (Hesja), na krótko przed zamachami w Brukseli otrzymał na smartfona dwa SMS-y. W jednym z nich pojawiało się nazwisko Khalida El Bakraouiego, zamachowca samobójcy z brukselskiego metra - pisze "Spiegel". W drugim SMS-ie było tylko jedno słowo - "fin" (fr. koniec.). Ten SMS został wysłany we wtorek o godz. 9.08; według dotychczasowych ustaleń Khalid El Bakraoui wysadził się w powietrze o godz. 9.11.

Z informacji uzyskanych przez niemiecką telewizję publiczną ARD wynika, że zatrzymany to 28-letni Marokańczyk. Podczas rutynowej kontroli, której poddano go na dworcu kolejowym w Giessen, okazało się, że ma on zakaz wjazdu na obszar Schengen oraz że wchodził w konflikt z prawem we Włoszech i w Niemczech.


W czwartek w okolicach Duesseldorfu zatrzymany został Samir E. Niemieckie władze utrzymują, że był on aktywny wśród salafitów w Nadrenii Północnej-Westfalii. "Spiegel" pisze, powołując się na własne informacje, że tak jak Khalid El Bakraoui został on latem 2015 r. zatrzymany przez władze tureckie w rejonie granicy Turcji z Syrią. Strona turecka podejrzewała, że obaj chcieli dołączyć do islamistów walczących w syryjskiej wojnie domowej. Obu tym samym samolotem odesłano do Amsterdamu, skąd rozpoczęli podróż do Turcji.

Agencja dpa podała, że źródło w organach bezpieczeństwa potwierdziło tę informację. Według "Spiegla" niemieckie służby sprawdzają teraz, czy mężczyźni ci znali się bliżej i ewentualnie, czy razem udali się do Turcji.

Z informacji uzyskanych przez niemiecką telewizję publiczną ARD wynika, że zatrzymany to 28-letni Marokańczyk. Podczas rutynowej kontroli, której poddano go na dworcu kolejowym w Giessen, okazało się, że ma on zakaz wjazdu na obszar Schengen oraz że wchodził w konflikt z prawem we Włoszech i w Niemczech.


Według dpa przy zatrzymanym znaleziono dokumenty, z których wynika, że przebywał niedawno w okolicach Brukseli. ARD podała, że podejrzany przebywał 18 marca z powodu bliżej nieokreślonego zranienia w szpitalu. W tym dniu w Brukseli zatrzymano Salaha Abdeslama. Podczas policyjnej akcji inne osoby przebywające z nim w mieszkaniu prawdopodobnie zbiegły.

Sąd w Giessen wydał nakaz aresztowania przeciwko Marokańczykowi obejmujący jednak na razie tylko zarzuty poświadczenia nieprawdy i naruszenie ustawy o pobycie. Ewentualne powiązania z zamachami w Brukseli są sprawdzane - oświadczył rzecznik sądu.

Jak podała dpa, Samir E. skazany został 1 marca na dwa i pół roku więzienia za kradzieże i oczekiwał na rozpoczęcie odbywania kary. Zdobyte podczas napadów pieniądze przeznaczał na działalność radykalnych islamistów. Po opublikowaniu informacji o incydencie w Turcji aresztowano go ze względu na groźbę ucieczki.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (64)
Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
565
~bialy 2016-03-25 (14:50) 10 godzin i 48 minut temu

Ja bym podpisał umowę z Rosją o przekazywanie im do więzienia wszystkich arabskich terrorystów.Na Syberii nie było by im za ciepło i we łbach nie wykluwały się zamachy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
170
~Nie dla nastepnych meczetow w polsce 2016-03-25 (15:19) 10 godzin i 19 minut temu

Jestem dumny z tego ze jestem islamofobem, bo to oznacza ze wiem sporo o tej krwiozerczej ideologii, mam mozg i go uzywam, obserwuje co sie dzieje i wyciagam wnioski. Bajeczki o umiarkowanym islamie mozna wciskac przedszkolakom albo ocipialym mieszkancom europy zach. , dla muzulmanow liczy sie tylko jedno, przejmowanie terenu w imie allaha

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
146
~020607 2016-03-25 (14:41) 10 godzin i 57 minut temu

To nie dzielnica tylko wylęgarnia terroryzmu. Wszystkich odesłać tam, skąd przybyli, obojętnie czy już się urodzili w Europie czy nie. Wszystkie domy rozwalić, zbudować nowe tylko dla Europy. Inaczej marnie widzę swoją i moich dzieci przyszłość.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1