Strona główna serwisu
Kryzys imigracyjny dobija Niemcy. Koalicja rządowa zmienia politykę wobec uchodźców. Merkel: oczekujemy, że po wojnie Syryjczycy wrócą do domu

Kryzys imigracyjny dobija Niemcy. Koalicja rządowa zmienia politykę wobec uchodźców. Merkel: oczekujemy, że po wojnie Syryjczycy wrócą do domu

• "FAZ": koalicja w Niemczech wycofuje się z polityki wobec imigrantów
• Angela Merkel wezwała Syryjczyków, aby po wojnie wrócili do domu
• "Kanclerz zrozumiała, co dzieje się w kraju i w jej partii" - czytamy w "FAZ"
• SPD szybko traci poparcie w sondażach, może przegrać wybory
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że koalicja rządowa w Niemczech ostrożnie wycofuje się z dotychczasowej polityki wobec imigrantów. Dowodem na to jest niedawna wypowiedź kanclerz Angeli Merkel, w której wezwała Syryjczyków do powrotu po wojnie do domu.

Komentator "FAZ" Berthold Kohler cytuje wypowiedź Merkel skierowaną do uchodźców: "Oczekujemy, że gdy w Syrii zapanuje pokój, a w Iraku pokonane zostanie IS (Państwo Islamskie), powrócicie z wiedzą nabytą u nas do waszej ojczyzny".

Szefowa rządu uczestniczyła w partyjnym spotkaniu swojej CDU w Neubrandenburgu.


"To zdanie wypowiedziała niemiecka kanclerz" - podkreśla autor komentarza. Jak zaznacza, nie oznacza ono jeszcze "rewolucji kulturalnej", lecz co najmniej "uzupełnienie kultury powitania kulturą pożegnania".

"Wielu Niemców, w tym także członków CDU, od dawna czekało na takie zdanie" - ocenia Kohler. "Jest ono dowodem na to, że Merkel zrozumiała, co dzieje się w kraju i w jej partii" - dodaje komentator.

Niezadowolenie z dotychczasowej polityki rządu osiągnęło takie rozmiary, że obie największe partie tworzące koalicję "zmuszone zostały do działania" i "krok po kroku zmieniają swój kurs" - pisze Kohler.


Jego zdaniem znacznie trudniej przychodzi to SPD, w której "warstwa partyjnych funkcjonariuszy broni się z ideologicznych powodów przed zwrotem". "Za ten upór SPD płaci znacznym spadkiem poparcia w sondażach i zapewne porażką w zbliżających się wyborach (do trzech regionalnych parlamentów)" - przewiduje "FAZ".

Wypowiedź Merkel ma jeszcze jeden cel - tłumaczy Kohler. "Jeżeli koalicja zostanie na wiosnę zmuszona do zmiany polityki imigracyjnej, ponieważ nie uda się osiągnąć porozumienia w skali całej UE, a liczba uchodźców ponownie wzrośnie i cierpliwość Niemców się wyczerpie, rzecznik rządu będzie potrzebował dowodów na to, że kanclerz już wcześniej się tego domagała" - czytamy w "FAZ". "Przezorna kobieta zabezpiecza się na przyszłość i uzupełnia odpowiednio wcześnie swoje archiwum" - konkluduje Koehler.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (215)
Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
733
~aa 2016-02-02 (09:53) 15 godzin i 42 minut temu

he he Angela poprosi ich żeby wrócili do Syrii:) A oni nagle milionami wrócą:)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 16

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
658
~ozi 2016-02-02 (10:01) 15 godzin i 34 minut temu

Czyli sytuacja sie zmienia jezeli niemcy sie wycofuja z przyjecia emigrantow to znaczy ze polska tez moze sie wycofac I nie musialaby przyjmowac zadnych muslimow ,czyli uklad podpisany przez PO mozna uniewaznic.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
576
~ppk 2016-02-02 (09:53) 15 godzin i 42 minut temu

ta kobieta jest naprawde ciezko chora. Jesli ktos mial jeszcze watpliwosc co do stanu jej zdrowia psychicznego, to po tej wypowiedzi powinien sie ich pozbyc.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5