Strona główna serwisu
Francja zmieni konstytucję? Chodzi o terroryzm

Francja zmieni konstytucję? Chodzi o terroryzm

• Zgromadzenie Narodowe, czyli niższa izba francuskiego parlamentu, przegłosowało projekt wpisania do konstytucji kraju stanu wyjątkowego
• Zapis dotyczy zagrożenia terrorystycznego
• Za reformą głosowało 103 deputowanych, przeciwko było 26
Stan wyjątkowy we Francji został wprowadzony w następstwie serii zamachów z 13 listopada, w których zginęło 130 osób. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie.

Artykuł 1. reformy konstytucyjnej przewiduje, że stan wyjątkowy może zostać "ogłoszony w radzie ministrów w przypadku zagrożenia wynikającego z poważnych ataków na bezpieczeństwo publiczne" lub w razie klęski żywiołowej.

Deputowani wprowadzili do rządowego projektu poprawki, jedna z nich ogranicza maksymalny czas trwania stanu wyjątkowego do czterech miesięcy; może on zostać odnowiony przez Parlament. Na wniosek kilku ugrupowań politycznych wpisano także możliwość kontroli ze strony parlamentu nad procesem wdrażania stanu wyjątkowego. Przegłosowano też poprawkę zgłoszoną przez socjalistów, według której podczas obowiązywania stanu wyjątkowego nie można rozwiązać Zgromadzenia Narodowego.


Tak jak to było dotychczas, tylko parlament będzie mógł przedłużyć stan wyjątkowy ponad 12 początkowych dni, za pomocą ustawy określającej czas jego trwania.

Celem reformy jest przede wszystkim prawne umocnienie stanu wyjątkowego i nadanie mu podstawy konstytucyjnej. Obecnie jest on regulowany jedynie ustawą, wobec czego istnieje groźba, że może zostać zaskarżony w sądzie konstytucyjnym.

Aby projekt został przyjęty, potrzebna jest zgoda trzech piątych senatorów.


Po listopadowych zamachach wprowadzenie stanu wyjątkowego uchwalił niemal jednomyślnie francuski parlament; ma obowiązywać do końca lutego. Prezydent Francji Francois Hollande zapowiadał, że będzie wnioskował o przedłużenie go o trzy miesiące. Pomysłem tym zaniepokoiła się m.in. Rada Europy. Sekretarz generalny RE Thorbjoern Jagland w wysłanym pod koniec stycznia liście do prezydenta wskazał zwłaszcza na "zagrożenia mogące wynikać z prerogatyw przyznanych władzy wykonawczej", w tym warunków, w jakich mogą być przeprowadzane rewizje i areszty domowe.

Ogłoszenie stanu wyjątkowego wyposaża stojących na czele administracji regionalnych prefektów w takie pełnomocnictwa jak zlecanie przeszukań, aresztu domowego czy zakazu zgromadzeń, jedynie na podstawie podejrzenia o istniejącym zagrożeniu dla bezpieczeństwa publicznego.

W Paryżu i wielu innych miastach Francji 30 stycznia na wezwanie obrońców praw człowieka i związków zawodowych odbyły się demonstracje przeciwko stanowi wyjątkowemu. Jednak według sondażu ośrodka Ifop, którego wyniki opublikowały tego samego dnia portale internetowe, czterej Francuzi na pięciu opowiadają się za utrzymaniem stanu wyjątkowego w kraju.

Zobacz także: Premier Francji o zmianach w prawie dotyczącym obywatelstwa

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (19)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
28
~Las 2016-02-09 (04:52) 23 godzin i 11 minut temu

Co na to Petru ? Teraz zapewne komitet obrony koryta pojedzie do Paryża bronić demokracji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
20
~boolek 2016-02-09 (02:11) 1 godzinę i 52 minut temu

smieszne a ich coraz wjecej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
17
~FzGDXHFCJGHVKLJK;L 2016-02-09 (06:10) 21 godzin i 53 minut temu

CIEKAWE CZY UNIA WYRAZI ZGODE

odpowiedz

zgłoś do moderacji