Strona główna serwisu
Mieszkanka Olsztyna chora na świńską grypę AH1N1. Inspektor sanitarny apeluje o spokój i przestrzeganie podstawowych zasad higieny

Mieszkanka Olsztyna chora na świńską grypę AH1N1. Inspektor sanitarny apeluje o spokój i przestrzeganie podstawowych zasad higieny

• Kobieta z Olsztyna jest chora na świńską grypę AH1N1
• Potwierdziły to badania laboratoryjne, wymaz pobrał lekarz rodzinny
• Chora ma typowe objawy grypy, jej stan określa się jako dobry
• Apel o przestrzeganie zasad higieny oraz zaszczepienie się
Badania laboratoryjne pobrane od mieszkanki Olsztyna wykazały, że kobieta jest chora na świńską grypę - AH1N1 - poinformowała zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Bożena Najda. Stan kobiety jest dobry.

Najda podkreśliła, że wymaz od kobiety pobrał lekarz rodzinny, do którego zgłosiła się po poradę "z typowymi objawami grypy".

- Badania laboratoryjne wykazały, że chora ma tzw. świńska grypę AH1N1 - powiedziała Najda. Jak dodała, lekarz uznał, że stan kobiety jest na tyle dobry, że nie ma potrzeby hospitalizowania jej.


Według Najdy wykrycie tego przypadku świńskiej grypy w Olsztynie nie powinno wzbudzać niepokoju, ani paniki. - Ten wirus krąży w środowisku od 5 lat - podkreśliła. Przypomniała, że ten szczep jest obecny w tegorocznych szczepionkach na grypę. - Warto nawet teraz się zaszczepić - zaznaczyła.

Wirus świńskiej grypy od kilku dni szaleje w sąsiadującym z woj. warmińsko-mazurskim obwodzie kaliningradzkim. Na razie nie wiadomo, czy chora kobieta była w Rosji lub miała kontakt z mieszkańcami obwodu.

Apel o przestrzeganie podstawowych zasad higieny


Najda zaapelowała do mieszkańców Olsztyna o spokój i przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, zasłanianie się przy kichaniu i kaszlu, nie wysyłanie do przedszkoli podziębionych dzieci, unikanie dużych skupisk ludzi. - To, że mamy potwierdzonego wirusa AH1N1 niczego tak naprawdę nie dowodzi, nie ma gwałtownego wzrostu zachorowań - zapewniła Najda.

Z powodu epidemii świńskiej grypy w Kaliningradzie na 10 dni zamknięto szkoły, nieczynne są też niektóre oddziały przedszkolne. Z powodu tego wirusa i powikłań, jakie wywołuje w obwodzie zmarły dwie osoby - dorosła kobieta i trzyletnie dziecko.

Na polsko-rosyjskiej granicy nie wprowadzono na razie żadnych obostrzeń. Choć rosyjscy funkcjonariusze pracują w maseczkach i rękawiczkach Polacy na razie ich nie zakładają.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (37)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
139
~Mierny 2016-01-28 (16:01) 12 godzin i 54 minut temu

Pewnie jakiemuś prezesowi z mafii farmaceutycznej kończy się kasa i dał zlecenie, aby znów rozpocząć jakąś, fałszywą epidemię.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
62
~Zbycho 2016-01-28 (16:26) 12 godzin i 29 minut temu

Przywiozła z Ukrainy ??????????????????????????????????????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
61
roman.morys 2016-01-28 (16:13) 12 godzin i 42 minut temu

Media nie podajĂĄ ze w Rosji i na Ukrainie zmarlo juz kilkdziesiĂĄt osób, podobno jest to mutacja AH1N1.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1