Strona główna serwisu
Co się wydarzyło w gimnazjum im. św. Jana de la Salle w Gdańsku?

Co się wydarzyło w gimnazjum im. św. Jana de la Salle w Gdańsku?

Dyrektor niepublicznego gimnazjum im. św. Jana de la Salle w Gdańsku, zakonnik ze Wspólnoty Braci Szkół Chrześcijańskich w Polsce, został zawieszony w pełnieniu funkcji. Sprawa ma związek z niewyemitowanym jeszcze programem telewizyjnym, zawierającym nagrania, które dowodzić mają, że na terenie szkoły odbywają się libacje alkoholowe zakonników, a także fragmenty sugerujące, że bracia używają podtekstów seksualnych w rozmowach z uczennicami. O renomowanej gdańskiej szkole napisał portal trojmiasto.pl.
Portal napisał o zamieszaniu, jakie w niepublicznej szkole im św. Jana de La Salle w Gdańsku, wywołał zwiastun mającego się ukazać na początku grudnia "Magazynu Ekspresu Reporterów" w TVP 2. Materiał ma dowodzić nieprawidłowości w placówce.

W zwiastunie przedstawiono fragmenty niewybrednych rozmów, które miały odbyć się między pracującymi w szkole zakonnikami prowadzonych podczas zakrapianych alkoholem spotkań w pomieszczeniach szkoły. Na nagraniach słychać również wulgarne żarty o podtekście seksualnym, którym miała przysłuchiwać się nieletnia uczennica. "Chcesz zobaczyć mojego ptaszka? Chodź, pokażę ci. Idź do gabinetu" - brzmi fragment nagrania.

Na stronie szkoły 27 listopada pojawił się komunikat informujący o zawieszeniu dyrektora szkoły. "Dyrektor Szkół im. św. Jana de La Salle w Gdańsku informuje, że z dniem 22 listopada br. został zawieszony przez Brata Wizytatora Prowincji Braci Szkół Chrześcijanskich w Polsce w pełnieniu funkcji Dyrektora Gimnazjum". Według portalu trojmiasto.pl jest to reakcja na zwiastun mającego się ukazać programu. W związku z emisją zapowiedzi magazynu w szkole zorganizowane zostało też specjalne spotkanie dla rodziców.


30 listopada na stronie gimnazjum pojawił się kolejny krótki komunikat. "Wobec zaistniałej sytuacji, Dyrekcja Szkoły im. św. Jana de La Salle w Gdańsku, podjęła kroki prawne w celu wyjaśnienia całej sprawy. Władze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich w Polsce podjęły również decyzje zakonne". Oświadczenie podpisane jest przez dyrektora Szkół im. św. Jana de La Salle brata Janusza Robionka. Według portalu gazeta.pl zakonnik złożył na policji zawiadomienie o przestępstwie - zdobyciu nielegalną drogą materiałów szkalujących szkołę.

W rozmowie z dziennikarką portalu gazeta.pl brat Robionek zdementował doniesienia o libacjach alkoholowych oraz niewybrednych żartach zakonników. Jak tłumaczył, rozmowa, której fragmenty pojawiły się w zwiastunie programu odbyła się w sekretariacie szkoły i dotyczyła ptaków hodowanych przez jednego z braci. Kobiecy śmiech miał należeć nie do uczennicy, ale szkolnej sekretarki.

Z kolei prowincjał Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich brat Marek Kozyra powiedział gazecie.pl, że brat Krzysztof został zawieszony "do czasu wyjaśnienia sprawy". Wyjaśnieniem sprawy ma być zapewne emisja całego programu.


Kompleks szkół im. św. Jana de la Salle w Gdańsku obejmuje szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Na stronie internetowej placówki możemy przeczytać, że "Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich jest instytutem na prawie papieskim, w skład którego wchodzą zakonnicy bez święceń kapłańskich. Celem tego Zgromadzenia jest ogólnoludzkie i chrześcijańskie wychowanie młodzieży, zwłaszcza ubogiej, zgodnie z posłannictwem powierzonym mu przez Kościół".
trojmiasto.pl/WP.PL

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (899)
Nie zgadzam się z opinią
148
Zgadzam się z opinią
552
~ruda 2012-11-30 (19:09) 23 godzin i 15 minut temu

Rodzice w ogóle nie mają wyobrazni wysyłając dzieci do tzw katolickich szkół...zakonnice i księża to nikt inny jak ubrani w sukienki zboczeńcy, którym się wyjdaję, że mogą robić uczniom co im się podoba..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 22

Nie zgadzam się z opinią
77
Zgadzam się z opinią
343
~as 2012-11-30 (19:23) 23 godzin i 1 minutę temu

Nie ma większego draństwa od bandy kapłaństwa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
58
Zgadzam się z opinią
186
~Pan Sułek 2012-11-30 (18:41) 23 godzin i 43 minut temu

A czego innego można się było spodziewać po zgrai niewyżytych seksualne samców,wręcz knurów?Trzeba być niespełna rozumu żeby własne dziecko posyłać do szkoły wyznaniowej prowadzonej przez zakonników czy księży.Przecież ci ludzie nie mają z reguły żadnego wykształcenia poza swoim własnym czyli kościelnym a nikt mi nie wmówi że można mieć magistra czy doktorat z wiedzy o TYM którego Imienia nawet nie znamy.To chore jest.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15