więcej

pomorskie

Co się wydarzyło w gimnazjum im. św. Jana de la Salle w Gdańsku?.

trojmiasto.pl/WP.PL |  dodane 2012-11-30 (18:05) 1 rok 11 miesięcy 26 dni 20 godzin i 42 minuty temu
drukuj


Co się wydarzyło w gimnazjum im. św. Jana de la Salle w Gdańsku?
opinie
Dyrektor niepublicznego gimnazjum im. św. Jana de la Salle w Gdańsku, zakonnik ze Wspólnoty Braci Szkół Chrześcijańskich w Polsce, został zawieszony w pełnieniu funkcji. Sprawa ma związek z niewyemitowanym jeszcze programem telewizyjnym, zawierającym nagrania, które dowodzić mają, że na terenie szkoły odbywają się libacje alkoholowe zakonników, a także fragmenty sugerujące, że bracia używają podtekstów seksualnych w rozmowach z uczennicami. O renomowanej gdańskiej szkole napisał portal trojmiasto.pl.

Portal napisał o zamieszaniu, jakie w niepublicznej szkole im św. Jana de La Salle w Gdańsku, wywołał zwiastun mającego się ukazać na początku grudnia "Magazynu Ekspresu Reporterów" w TVP 2. Materiał ma dowodzić nieprawidłowości w placówce.

W zwiastunie przedstawiono fragmenty niewybrednych rozmów, które miały odbyć się między pracującymi w szkole zakonnikami prowadzonych podczas zakrapianych alkoholem spotkań w pomieszczeniach szkoły. Na nagraniach słychać również wulgarne żarty o podtekście seksualnym, którym miała przysłuchiwać się nieletnia uczennica. "Chcesz zobaczyć mojego ptaszka? Chodź, pokażę ci. Idź do gabinetu" - brzmi fragment nagrania.

Na stronie szkoły 27 listopada pojawił się komunikat informujący o zawieszeniu dyrektora szkoły. "Dyrektor Szkół im. św. Jana de La Salle w Gdańsku informuje, że z dniem 22 listopada br. został zawieszony przez Brata Wizytatora Prowincji Braci Szkół Chrześcijanskich w Polsce w pełnieniu funkcji Dyrektora Gimnazjum". Według portalu trojmiasto.pl jest to reakcja na zwiastun mającego się ukazać programu. W związku z emisją zapowiedzi magazynu w szkole zorganizowane zostało też specjalne spotkanie dla rodziców.

30 listopada na stronie gimnazjum pojawił się kolejny krótki komunikat. "Wobec zaistniałej sytuacji, Dyrekcja Szkoły im. św. Jana de La Salle w Gdańsku, podjęła kroki prawne w celu wyjaśnienia całej sprawy. Władze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich w Polsce podjęły również decyzje zakonne". Oświadczenie podpisane jest przez dyrektora Szkół im. św. Jana de La Salle brata Janusza Robionka. Według portalu gazeta.pl zakonnik złożył na policji zawiadomienie o przestępstwie - zdobyciu nielegalną drogą materiałów szkalujących szkołę.

W rozmowie z dziennikarką portalu gazeta.pl brat Robionek zdementował doniesienia o libacjach alkoholowych oraz niewybrednych żartach zakonników. Jak tłumaczył, rozmowa, której fragmenty pojawiły się w zwiastunie programu odbyła się w sekretariacie szkoły i dotyczyła ptaków hodowanych przez jednego z braci. Kobiecy śmiech miał należeć nie do uczennicy, ale szkolnej sekretarki.

Z kolei prowincjał Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich brat Marek Kozyra powiedział gazecie.pl, że brat Krzysztof został zawieszony "do czasu wyjaśnienia sprawy". Wyjaśnieniem sprawy ma być zapewne emisja całego programu.

Kompleks szkół im. św. Jana de la Salle w Gdańsku obejmuje szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Na stronie internetowej placówki możemy przeczytać, że "Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich jest instytutem na prawie papieskim, w skład którego wchodzą zakonnicy bez święceń kapłańskich. Celem tego Zgromadzenia jest ogólnoludzkie i chrześcijańskie wychowanie młodzieży, zwłaszcza ubogiej, zgodnie z posłannictwem powierzonym mu przez Kościół".

(pp, bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 150 22.32%
nie 522 77.68%

Przeczytaj też

Kuratorium odrzuciło zastrzeżenia dyrektora gimnazjum salezjańskiego

dodane 2012-10-25 (14:20) 2 lata 1 miesiąc 1 dzień i 27 minut temu

Otrzęsiny w salezjańskim gimnazjum. Są wyniki kontroli Kuratorium Oświaty

dodane 2012-10-03 (18:34) 2 lata 1 miesiąc 22 dni 20 godzin i 13 minut temu

Światowa prasa: odrażająca inicjacja w salezjańskim gimnazjum w Lubinie

dodane 2012-09-21 (13:40) 2 lata 2 miesiące 5 dni 1 godzinę i 7 minut temu

Otrzęsiny w gimnazjum salezjanów w Lubinie - dzieci liżą księdzu kolana

aktualizacja 2012-09-19 (12:58) 2 lata 2 miesiące 7 dni 1 godzinę i 49 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Komers w gimnazjum?
  • Bloog.pl: PIERWSZA TAKA SZKOŁA

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (907)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~dariusz.grudzien.39 2014-01-21 (23:31) 10 miesięcy 4 dni 15 godzin i 16 minut temu

cóż zgromadzenie Braci Szkolnych zapewne ma wiele więcej na sumieniu, ale duzo spraw nigdy nie ujrzało światła dziennego. Sami widzimy że powołań brak, domy Braci są zamykane. Wiele mógłbym napisać ale to już odległe czasy. A szkoda że na stanowiskach sa osoby które tak naprawdę nie mają nic wspólnego z wiarą chrześcijańską.

odpowiedz

0
0
~krakus57 2014-01-17 (06:58) 10 miesięcy 9 dni 7 godzin i 49 minut temu

Zakonnicy z Gdanska powinni ubezpieczyć się w KRUSie bo chodują ptaki pod habitami i pokazują nieletnim uczennicom jak się im ptaszek preży

odpowiedz

1
0
~gg 2013-04-08 (00:51) 1 rok 7 miesięcy 18 dni 13 godzin i 56 minut temu

brat Marek Kozyra to facet z najwyższą klasą, niesamowity talent pedagogiczny. Moje dzieci tam chodziły przed kilku laty i byłem zadowolony, chociaż do najtańszych to ta szkoła nie należy. Szkoda, że po awansie brata Marka i opuszczeniu przez niego stanowiska dyrektora, zaczęły się tam dziać dziwne rzeczy :(

odpowiedz

1
6
~Wojtek 2013-02-28 (19:18) 1 rok 8 miesięcy 28 dni 19 godzin i 29 minut temu

Nie wierzcie w te bzdury. Też mam tam dzieci. Jesteście wykorzystywani jako tuba kłamliwego dziennikarza. No chyba, że tak chcecie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~aw15 2013-03-07 (15:26) 1 rok 8 miesięcy 18 dni 23 godziny i 21 minut temu

Ptaka hodowanego pod habitem. Co oznacza słowo PRAWDA nadużywane w tych kręgach? Jest tyle warte co dziś słowo SOLIDARNOŚĆ.

odpowiedz

2
5
~Staszek 2013-02-28 (19:16) 1 rok 8 miesięcy 28 dni 19 godzin i 31 minut temu

Szkoła jest super. Mam tam dzieci.

odpowiedz

2
5
~Ananas 2013-02-28 (19:15) 1 rok 8 miesięcy 28 dni 19 godzin i 32 minuty temu

Prezentowanie prywatnej rozmowy o zwierzęciu i komentowanie, że to podtekst erotyczny z podpisem afera to szczególny rodzaj prymitywizmu, plugawości i chamstwa. Tylko nędzna kreatura może tak postąpić.

odpowiedz

3
2
~sos 2013-02-18 (18:03) 1 rok 9 miesięcy 7 dni 20 godzin i 44 minuty temu

Oj biada wam biada wy w sutannach ,nie tak przkazujeci nauki Chrystusa jak On chcial.... szatan opanowal kosciol w 95%....

odpowiedz

4
1
~begel 2013-02-18 (17:31) 1 rok 9 miesięcy 7 dni 21 godzin i 16 minut temu

kasa...kasa...i jeszcze raz kasa, to tylko się liczy w takich szkołach, szkoda dzieci

odpowiedz

3
1
~o.janusz 2013-02-18 (17:23) 1 rok 9 miesięcy 7 dni 21 godzin i 24 minuty temu

co oni zrobili z ta religia .........posmiewisko tylko .

odpowiedz

3
3
~mlody czlowiek 2013-02-18 (17:17) 1 rok 9 miesięcy 7 dni 21 godzin i 30 minut temu

makabra :::: WYPISUJE SIE Z KOSCIOLA

odpowiedz

2
3
~miki 2013-02-18 (17:09) 1 rok 9 miesięcy 7 dni 21 godzin i 38 minut temu

Katolicyzm na psy schodzi, coraz wiecej brudow wychodzi na wierzch! To sam Bog sprawia, ze ich czyny zostaja obnazone, nareszcie, setki lat udawali poboznych ale jak pisze w Biblii po owocach ich poznacie!

odpowiedz

186
58
~Pan Sułek 2012-11-30 (18:41) 1 rok 11 miesięcy 26 dni 20 godzin i 6 minut temu

A czego innego można się było spodziewać po zgrai niewyżytych seksualne samców,wręcz knurów?Trzeba być niespełna rozumu żeby własne dziecko posyłać do szkoły wyznaniowej prowadzonej przez zakonników czy księży.Przecież ci ludzie nie mają z reguły żadnego wykształcenia poza swoim własnym czyli kościelnym a nikt mi nie wmówi że można mieć magistra czy doktorat z wiedzy o TYM którego Imienia nawet nie znamy.To chore jest.

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

26
7
~szyszka 2012-12-03 (09:18) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 5 godzin i 29 minut temu

Współczucia dla tych dzieci, że mają takich nawiedzonych rodziców którzy wysyłają ich do takich szkół przepełnionych dewiantami w sutannach. Dziecko by wam zgwałcili to byście księdza bronili, że nieprawda, ciemna maso. Mam nadzieję, że ładnie posypaliście w niedzielę na tacy, bo Mercedesy palą sporo, a jeździć trzeba.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~samon 2013-01-07 (20:31) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 18 godzin i 16 minut temu

"Celem tego Zgromadzenia jest ogólnoludzkie i chrześcijańskie wychowanie młodzieży, zwłaszcza ubogiej, zgodnie z posłannictwem powierzonym mu przez Kościół". Zwłaszcza ubogiej? A czesne, które wynosi kilka tys? Skąd "uboga" młodzież ma mieć na to pieniądze?!

odpowiedz

13
37
~obserwator 2012-12-02 (11:24) 1 rok 11 miesięcy 24 dni 3 godziny i 23 minuty temu

Prokuratura zbada, kto nagrywał i wyjdzie w jakim celu. Ktoś chce zniszczyć dyr Szkoły i przy okazji niszczy wszystko. W imię czego?????????????

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

16
22
~I'm sick of it! 2012-12-01 (13:57) 1 rok 11 miesięcy 25 dni i 50 minut temu

Ludzie zastanówcie się chociaż przez chwilę... Dlaczego wypisujecie bzdury o ludziach których nie znacie. Ja znam tą szkołę i rzeczywiście nie jest perfekcyjna, ale jest milion razy lepsza niż większość innych szkół w Trójmieście. Media kochają plotki i ja to rozumiem, ale niektóre rzeczy nie powinny być zmyślane. No trudno, mam nadzieję, że jesteście z siebie dumni - oczerniliście szkołę która na to nie zasłużyła. Gratuluję.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
6
~WDL 2012-12-11 (16:41) 1 rok 11 miesięcy 14 dni 22 godziny i 6 minut temu

durnowata prowokacja

odpowiedz

4
5
~oni chcieli nauczyć 2012-12-07 (19:41) 1 rok 11 miesięcy 18 dni 19 godzin i 6 minut temu

Ja bym spojrzal na to z innej strony.....bracia zakonnicy chcieli zafundowac dziewczynce lekcje wyrownawcza z wychowania seksualnego, posługując się przy tym fachową terminologią

odpowiedz

28
76
~matka 2012-12-01 (09:11) 1 rok 11 miesięcy 25 dni 5 godzin i 36 minut temu

Moja córka uczęszcza do tej szkoły.To skandal opisywać takie bzdury,sprawa znajdzie miejsce w Sądzie,obrzydlistwo, kłamstwo i jedna wielka manipulacja.W szkole nie ma liceum,nim cokolwiek napiszecie, warto sprawdzić fakty, rzetelni dziennikarze!!!!! Kosztem naszych dzieci tam uczęszczających będzie wysoka premia? Gdzie Wasza misja, hieny, brakuje Wam ofiar, za dzieci się bierzecie, co Wam ta szkoła przeszkadza,opanujcie się.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 20 godzin i 58 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 21 godzin i 32 minuty temu

20 złotych za głos? W Płocku rusza śledztwo
dodane 2014-11-25 (18:05) 20 godzin i 42 minuty temu

Zatrzymano 2 osoby ws. zabójstwa Jarosława Ziętary
dodane 2014-11-25 (10:03) 1 dzień 4 godziny i 44 minuty temu

Kalisz atakuje Millera: to zamach na demokrację
dodane 2014-11-25 (09:09) 1 dzień 5 godzin i 38 minut temu

"Wpadka" służb specjalnych. SWW zdekonspirowana?
dodane 2014-11-25 (08:10) 1 dzień 6 godzin i 37 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 24164