Strona główna serwisu
Korea Południowa: próbny pogrzeb dla ludzi z myślami samobójczymi

Korea Południowa: próbny pogrzeb dla ludzi z myślami samobójczymi

• Najwięcej samobójstw wśród państw rozwiniętych ma miejsce w Korei Południowej
• By temu zapobiec powstała idea "próbnych pogrzebów"
• Ten rytuał ma sprawić, że klienci mają docenić życie i porzucić samobójcze myśli
Salę w jednym z seulskich biurowców wypełniają rzędy identycznych, prostych trumien, obok każdej - niewielkie biurko. Przy biurkach ubrani w białe szaty pogrzebowe klienci piszą pożegnalne listy do bliskich, przywołując dawne wspomnienia. "Pociąganie nosem zamienia się w tłumione łkanie, na które nie pomaga częste używanie chusteczek" - pisze BBC.

Oglądają zdjęcia ludzi, którzy poradzili sobie w życiu mimo przeciwności losu - chorych na raka korzystających w ostatnich dniach z uroków życia czy kobietę, która urodziła się bez kończyn, a mimo to nauczyła się pływać. Potem następuje moment kulminacyjny - każdy staje przy swojej trumnie, po czym kładzie się do środka, przyciskając do piersi własne zdjęcie przepasane czarną wstążką. Po chwili ubrany na czarno mężczyzna w wysokim kapeluszu, symbolizujący Anioła Śmierci, zabija gwoździami wieko trumny. Pogrążeni w ciemności uczestnicy mają teraz czas, by zastanowić się nad swoim życiem i jego sensem.

Makabryczny rytuał ma na nowo nauczyć jego uczestników szacunku dla życia i sprawić, że pogodzą się z własnymi problemami i zaakceptują je jako część życia - tłumaczy jedna z firm rekrutacyjnych, która wysłała swoich pracowników na to niecodzienne "szkolenie". Nie wiadomo do końca, co o tym wszystkim myślą sami pracownicy - w paternalistycznym społeczeństwie południowokoreańskim krytyka przełożonych jest źle widziana - ale zdaniem BBC próbny pogrzeb wywarł na uczestnikach duże wrażenie.


- Po doświadczeniu z pogrzebem uświadomiłem sobie, że powinienem starać się prowadzić nowy styl życia. Zdałem sobie sprawę, że popełniłem mnóstwo błędów. Będę się starał z większą pasją podchodzić do swojej pracy i spędzać więcej czasu z rodziną - mówi jeden z uczestników.

Zdaniem zwolenników takie "ćwiczenia" są konieczne w Korei Południowej, która jest niechlubnym liderem wśród państw rozwiniętych, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców decydujących się na odebranie sobie życia. Znaczący odsetek popełnianych samobójstw eksperci wiążą z pracą. Południowokoreańskie firmy nie mogą się uwolnić zasady, że pracownik powinien zjawiać się w pracy przed przełożonym i wychodzić z pracy dopiero po nim, co przekłada się na długie godziny spędzane w biurze bez większego pożytku. Jedna czwarta osób przebadanych przez Południowokoreańskie Stowarzyszenie Neuropsychiatryczne uskarża się na wysoki poziom stresu, jako główną jego przyczynę wskazując problemy w pracy.

Władze Seulu próbowały zmienić kulturę pracy, wprowadzając sjestę, czyli godzinę, którą pracownicy mogli przeznaczyć na drzemkę. Był w tym haczyk - godzinę odpoczynku trzeba było odpracować jeszcze tego samego dnia. Pomysł się nie przyjął.


Wiele osób zapisujących się na próbne pogrzeby szuka wytchnienia od stresującego, wypełnionego rywalizacją życia w Korei Południowej. Źródłem stresu, zwłaszcza wśród młodych ludzi, są egzaminy wstępne na studia, szukanie pracy na wysoce konkurencyjnym rynku, długie godziny w pracy i pogłębiające się nierównościach społecznych - pisze Associated Press.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (38)
Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
58
~OldMan 2016-01-03 (14:05) 4 godziny i 49 minut temu

Po tytule pomyślałem, że bzdura - jednak po przeczytania całości myślę, że to ciekawy i chyba dobry pomysł. Jeśli choć 1 potencjalny samobójca zrezygnuje z tego, co planuje popełnić właśnie z tego powodu to warto. Problematyczne jest dla mnie jedynie kierowanie obowiązkowo tam wszystkich pracowników. Myślę, że gdyby każda osoba, która chce targnąć się na swoje życie UŚWIADOMIŁA sobie W PEŁNI jak wielką krzywdę zrobi najbliższym to wielu by zrezygnowało. Mój Przyjaciel popełnił ten błąd kilka lat temu - a był to najbardziej dobry (celowo nie używam słowa najlepszy, bo jest bardzo rozmyte) człowiek, jakiego znałem, bardzo przy tym religijny. Niestety depresja go wykończyła oraz szef-psychopata. Też choruję na to samo (od lat), gdy jest najgorzej utrzymują mnie przy życiu 2 rzeczy: właśnie świadomość ew. wyrządzenia krzywdy najbliższym oraz świadomość, że to życie jest największym darem, jaki mamy. To drugie, gdy jest na prawdę trudno - mniej niż pierwsze. Pozdrawiam wszystkich chorujących - musimy przeczekać okres remisji, bo wtedy będzie fajnie :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
50
~kamikadze 2016-01-03 (15:43) 3 godziny i 11 minut temu

próbny rozwód by sie przydal u nas w polsce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
53
~ketna 2016-01-03 (12:02) 6 godzin i 52 minut temu

U nich "sufit" wymaga remontu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji