Strona główna serwisu
Dla prezydenta Iranu zasłonięto rzeźby w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie z elementami nagości

Dla prezydenta Iranu zasłonięto rzeźby w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie z elementami nagości

• W poniedziałek wieczorem prezydent Iranu Hasan Rowhani zwiedzał Muzea Kapitolińskie w Rzymie
• Przez wyraz szacunku dla irańskiej kultury i wrażliwości całkowicie zasłonięto statuy z wszelkimi elementami nagości
Hasan Rowhani podczas wizyty we Włoszech Hasan Rowhani podczas wizyty we Włoszech ()
Specjalne środki ostrożności, a raczej - jak zauważają włoskie media - przyzwoitości, zastosowano w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie, gdzie w poniedziałek wieczorem był prezydent Iranu Hasan Rowhani. Całkowicie zasłonięto statuy z wszelkimi elementami nagości.

Na Kapitolu irański przywódca został podjęty kolacją przez premiera Włoch Matteo Renziego. Wydano ją w lokalu na tarasie ostatniego piętra Muzeów, z którego rozciąga się widok na zabytki starożytności.

Na korytarzach pałacu, który zwiedził Rowhani oprowadzany przez szefa włoskiego rządu, ustawiono wysokie białe zastawki - parawany całkowicie zasłaniające prezentowane tam antyczne figury nagich kobiet i mężczyzn.


Podkreśla się, że był to wyraz szacunku dla irańskiej kultury i wrażliwości. Z tego samego powodu w czasie uroczystej kolacji z premierem, jak i obiadu z prezydentem Sergio Mattarellą, nie podano wina.

Film przedstawiający obyczajową "ingerencję" w zbiory Muzeów Kapitolińskich opublikowały włoskie gazety na swych stronach internetowych.

Papież Franciszek przyjmie na audiencji w Watykanie prezydenta Iranu


Obserwatorzy nie wykluczają, że Hassan Rowhani może zaprosić papieża Franciszka do Teheranu. Iran i Watykan nie zerwały nigdy stosunków dyplomatycznych, nawet w najgorętszym okresie islamskiej rewolucji ajatollaha Chomeiniego.

Ostatnim irańskim przywódcą, który odwiedził Stolicę Apostolską, był prezydent Mohammad Chatami, którego w 1999 roku przyjmował Jan Paweł II.

Niecałe dwa tygodnie temu, podczas noworocznego spotkania z członkami korpusu dyplomatycznego, na pierwszym miejscu listy pozytywnych wydarzeń ubiegłego roku Franciszek wymienił "porozumienie w sprawie irańskiej broni atomowej, które - jak ma nadzieję - przyczyni się do stworzenia klimatu odprężenia w tym regionie".

Przypuszcza się, że będzie to też jednym z tematów rozmowy papieża z prezydentem Iranu. Franciszek na pewno poruszy też sprawę prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz wykorzystywania religii jako pretekstu do przemocy i terroryzmu.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (264)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
976
~Artur 2016-01-26 (07:58) 4 godziny i 45 minut temu

Kultura i sztuka jest odmienna, skoro prezydent Iranu przyjechał do tego miejsca we Włoszech to prawdopodobnie był na to przygotowany. Zasłonięcie rzeźb uważam za przesadę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
647
~ann 2016-01-26 (08:01) 4 godziny i 42 minut temu

a jak on tam pojechał bo chciał sobie popatrzeć?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
534
~gac 2016-01-26 (08:01) 4 godziny i 42 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4