Strona główna serwisu
Polacy lubią Niemców -​ Niemcy Polaków nie bardzo

Polacy lubią Niemców -​ Niemcy Polaków nie bardzo

Wizerunek Niemców w Polsce poprawia się, natomiast Niemcy gorzej oceniają Polaków. Oba narody zgodnie twierdzą, że wzajemne stosunki między krajami są gorsze niż kilka lat temu. Takie wyniki przyniosły badania Instytutu Spraw Publicznych, których wyniki przedstawiono w Berlinie. 22 kwietnia zostaną również zaprezentowane w Warszawie.
W Niemczech spada liczba osób, które chętnie widziałyby Polaka jako przyjaciela, szefa lub członka rodziny. W Polsce akceptacja dla Niemców w podobnych dziedzinach rośnie lub utrzymuje się na poziomie poprzednich badań przeprowadzonych w latach 2005 - 2006. 23% Niemców deklaruje, że odczuwa do Polaków sympatię, co piąty niechęć, a prawie 60% stosunek neutralny.

29% Polaków lubi Niemców, 27 żywi do nich niechęć, a 44% - uczucia pośrednie. Te ostatnie coraz bardziej dominują we wzajemnych stosunkach Polaków i Niemców.

Według Polaków i Niemców, relacje między obu krajami w ostatnim czasie pogorszyły się. Zdaniem ekspertów, stało się tak przede wszystkim w czasie rządów źle postrzeganych w Niemczech braci Kaczyńskich. Ponadto, jak mówi szefowa Instytutu Spraw Publicznych Lena Kolarska-Bobińska, coraz częściej można zauważyć różnicę interesów między Polską a Niemcami. Jej zdaniem, po okresie "lukrowania" wzajemnych stosunków, a później eskalacji napięć, mamy teraz do czynienia z realizmem między obu krajami.


Zarówno Polacy, jak i Niemcy boją się odrodzenia tendencji imperialistycznych w Rosji. Oba narody inaczej natomiast widzą przyczyny upadku komunizmu. Dla większości Polaków decydujące znaczenie miały niewydolność socjalistycznej gospodarki, pierestrojka w ZSRR, a także działalność "Solidarności" i papieża Jana Pawła II. Zaledwie znikomy procent Niemców dostrzega udział "Solidarności" i polskiego papieża w obaleniu komunizmu.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (40)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~zey 2013-01-26 (22:07) 19 godzin i 39 minut temu

Dlaczego są tylko artykuły z tytułem "Niemcy nie lubią Polaków", a dlaczego niema tytułów takich jak "Polacy nie lubią Niemców", bo ja na przykład NIENAWIDZĘ SZWABÓW z CAŁEGO SERCA MEGO!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~harlan 2009-04-08 (12:34) 5 godzin i 12 minut temu

Ich kenne sehr viele Polen in Deutschland. Und ich liebe Polen. Die besten Menschen der Welt. Alles Gute zu Ostern Freunde !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~Borysław IV. 2009-04-08 (12:31) 5 godzin i 15 minut temu

nienawidzę Niemców i myślę że żaden Polak nie powinien mieć uczucia sympatii dla hitlerowców ... nie dość że są bogatszym krajem to jeszcze się panoszą na Polskich ziemiach dla których nasi pradziadkowie stracili głowy, abyśmy mogli żyć wolnością na ojczystej ziemi o barwie bieli i czerwieni ... symbol czystości przelany krwią ... dlatego od zawsze miałem chęć stania na czele ,,powstania" służącego dalszego przesunięcia granicy Polski z Niemcami dalej na zachód ... bliżej Berlina ... tak czy tak moja NIENAWIŚĆ DO NIEMCÓW to rzecz całkiem dla mnie historyczno-naturalna ... pozdrowienia dla szlachty żyjącej dalej w 2009 roku i dla prawdziwej patriotycznej Polskiej krwi która ma dalej chęci niszczenia faszystowskich Niemców.

odpowiedz

zgłoś do moderacji