Trwa ładowanie...
d1fykne

Dzień przed nami

Polska

d1fykne
d1fykne

Kolejna grupa polskich żołnierzy odleci w poniedziałek z Wrocławia do Afganistanu. Pierwsza część polskiego kontyngentu już tam jest. W sobotę po południu z wrocławskiego lotniska wystartowały 2 wyczarterowane od Ukrainy samoloty "Rusłan" z 24 żołnierzami z jednostki saperów z Brzegu i brygady logistycznej z Opola. "Rusłany" - największe samoloty transportowe na świecie - zabrały też kilka ton wojskowego sprzętu.


W poniedziałek odbędzie się spotkanie Komisji Wspólnej rządu i Episkopatu. Jest to pierwsze takie spotkanie od czasu wyborów. Obradom współprzewodniczyć będą: ze strony rządowej wicepremier Jarosław Kalinowski, a ze strony Episkopatu - metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. W Komisji udział wezmą także premier Leszek Miller i prymas Polski kardynał Józef Glemp. Tematem rozmów ma być, miedzy innymi, integracja Polski z Unią Europejską oraz przygotowania do tegorocznej wizyty Papieża w Polsce.


Prezydent Estonii Arnold Ruutel rozpoczyna w poniedziałek oficjalną wizytę w Polsce. Towarzyszą mu ministrowie obrony i gospodarki oraz grupa biznesmenów. Głównymi tematami rozmów będą kwestie umocnienia bezpieczeństwa, perspektywy integracji europejskiej oraz rozwoju dwustronnej współpracy. Arnold Ruutel spotka się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, premierem Leszkiem Millerem, marszałkami Sejmu i Senatu oraz z kierownictwem Krajowej Izby Gospodarczej. Na Politechnice Warszawskiej wygłosi odczyt o przyszłości Polski i Estonii w regionie Morza Bałtyckiego.


Przed ambasadą Nigerii w Warszawie odbędzie się w poniedziałek demonstracja na rzecz uniewinnienia Safiyi Yakubu Hussaini, skazanej na ukamienowanie przez sąd prawa islamskiego (szariatu). Demonstrację pod hasłem "Obrońmy ją przed ukamienowaniem" organizuje Amnesty International.


Od poniedziałku przez trzy dni, rzecznik praw obywatelskich profesor Andrzej Zoll będzie się spotykać z mieszkańcami Podlasia, przedstawicielami organizacji i stowarzyszeń oraz mniejszości narodowych. Profesor Zoll będzie rozmawiać w Galerii Arsenał w Białymstoku z reprezentantami organizacji pozarządowych o projekcie ustawy "O działalności pożytku publicznego i o wolontariacie". W poniedziałek wieczorem rzecznik praw obywatelskich spotka się z arcybiskupem Wojciechem Ziembą.


18 marca poznamy laureatów Wiktorów, nagród przyznawanych w konkursie na najpopularniejsze postaci telewizyjne. Galę wręczenia statuetek w warszawskim Teatrze Narodowym poprowadzą Krystyna Janda i Marek Kondrat. Wiktory są przyznawane w kilkunastu kategoriach, jak polityk roku, dziennikarz, publicysta, aktor, piosenkarz lub artysta estrady, prezenter lub spiker telewizyjny, twórca programu telewizyjnego, telewizyjne odkrycie roku, największa osobowość telewizyjna, najpopularniejszy sportowiec. Wiktora dostaje też zwycięzca plebiscytu publiczności. Przyznawane są także tzw. super-Wiktory.


W Cerkwi Prawosławnej rozpoczyna się w poniedziałek Wielki Post, przygotowujący wiernych do świąt Wielkanocnych. Ustanowiony on został w czasach apostolskich za przykładem Jezusa Chrystusa, który po Chrzcie w Jordanie przez 40 dni pościł i modlił się w samotności. Podczas Wielkiego Postu nabożeństwa są mniej uroczyste, rzadziej i dłużej rozlegają się dzwony, kapłani zmieniają szaty na ciemne, a wierni częściej klęczą i czynią pokłony. Święto Zmartwychwstania Pańskiego, prawosławni wierni będą świętować w tym roku 5 maja.

d1fykne

Świat

Amerykański wiceprezydent Dick Cheney przybywa w poniedziałek do Izraela. Cheney jest najwyższym rangą przedstawicielem administracji George'a Busha, który złoży oficjalną wizytę w Izraelu. Cheney spróbuje swoim autorytetem doprowadzić do zawieszenia broni w konflikcie palestyńsko-izraelskim. Cheney przybędzie do Izraela po krótkim postoju w Kuwejcie, który jest końcowym miejscem jego podróży po krajach arabskich. Wiceprezydent szukał poparcia krajów arabskich dla rozszerzenia poza Afganistan wojny z terroryzmem i badał ich stanowisko wobec konfliktu bliskowschodniego. Od krajów arabskich wiceprezydent dowiedział się, że dla nich znacznie ważniejsza jest rosnąca przemoc między Izraelem a Palestyńczykami niż powstrzymanie Saddama Husajna przed rozwijaniem broni masowej zagłady. Wezwali oni Stany Zjednoczone do większego zaangażowania w staraniach na rzecz osiągnięcia pokoju w regionie. Dick Cheney, który przybywa do Izraela po odwiedzeniu 11 arabskich państw, zamierza od razu spotkać się z amerykańskim
wysłannikiem Anthonym Zinnim. Później spotka się z premierem Izraela Arielem Szaronem.


Ostateczną decyzję w sprawie Safiyi Yakubu Hussein podejmie w poniedziałek szariacki sąd apelacyjny. Jeśli utrzyma w mocy wyrok śmierci przez ukamienowanie, jedyną szansą na uratowanie życia kobiety będzie ułaskawienie przez prezydenta Nigerii Oloseguna Obasandżo. W październiku ubiegłego roku Hussein została skazana na śmierć przez ukamienowanie zgodnie z regułami islamskiego prawa - szariatu. Rozwiedziona Safiya urodziła nieślubne dziecko. Twierdzi, że została zgwałcona przez sąsiada, ale sąd nie dał temu wiary. Wyrok śmierci dla Safiyi wywołał protesty opinii publicznej i obrońców praw człowieka na całym świecie. Apel w sprawie ułaskawienia kobiety wystosowali również polscy politycy: prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Borowski i Longin Pastusiak.


W poniedziałek w Genewie rozpoczyna się 58 posiedzenie Wysokiego Komisariatu do spraw Praw Człowieka ONZ. Delegaci z 53 krajów będą przez 6 tygodni obradować nad walką z łamaniem praw człowieka oraz opracowywać treść rezolucji końcowej. Obserwatorzy zaznaczają, że posiedzenie odbywa się w cieniu eskalacji konfliktu bliskowschodniego. Po raz pierwszy w historii Komisariatu, w posiedzeniu wezmą udział Stany Zjednoczone - jako aktywny obserwator. Wysoki Komisariat ONZ do spraw Praw Człowieka powstał w 1946 roku. Jego zadaniem jest obrona prawa do życia i wolności wszystkich ludzi oraz walka o wolność myśli, sumienia i wyznania.


W poniedziałek w północnomeksykańskim mieście Monterrey rozpoczyna się międzynarodowa konferencja ONZ poświęcona pomocy finansowej dla państw rozwijających się - w tym także Polski. W obradach wezmą udział przedstawiciele 52 państw - prezydenci, szefowie rządów oraz ministrowie. Uczestnicy konferencji mają omówić nowe rozwiązania w walce w nędzą krajów rozwijających się. W opracowanym jeszcze przed konferencją dokumencie końcowym, obradujący wzywają kraje uprzemysłowione do udzielenia najuboższym państwom pomocy finansowej. Dokument wskazuje także na ogromna rolę sektora prywatnego w tym zakresie. Sygnatariusze ponadto wzywają kraje rozwijające się do zwiększenia własnych wysiłków na rzecz walki z nędzą. Przeciwnicy globalizacji zapowiedzieli protesty w czasie trwania konferencji.


W poniedziałek mają być wznowione rosyjsko-amerykańskie rozmowy w sprawie warunków wznowienia importu amerykańskiego mięsa kurzego do Rosji. Ubiegłotygodniowe negocjacje nie przyniosły porozumienia w tej sprawie. Rosyjska służba weterynaryjna wydała zakaz importu amerykańskich kurczaków do Rosji 10 marca, twierdząc, że amerykańskie kurczaki, tuczone na paszach z dodatkiem antybiotyków, nie spełniają rosyjskich norm. Amerykańscy eksperci w czasie moskiewskich rozmów przedstawiali dokumenty mające świadczyć, że rosyjskie obawy są bezpodstawne. Wprowadzone przez Moskwę ograniczenia kosztują amerykańskich eksporterów około 50 milionów dolarów miesięcznie. Jednakże pierwsza tura negocjacji nie zakończyła się porozumieniem. (iza)

d1fykne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fykne
Więcej tematów