PolskaCentrum Warszawy zamknięte. Przeczytaj koniecznie

Centrum Warszawy zamknięte. Przeczytaj koniecznie

W związku z sobotnimi uroczystościami żałobnymi po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku należy liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu w centrum Warszawy. Podajemy praktyczne informacje dla tych, którzy będą w tych dniach przebywali w stolicy.

Centrum Warszawy zamknięte. Przeczytaj koniecznie
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

Uroczystości żałobne poświęcone ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku odbędą się na Placu Piłsudskiego w okolicach Grobu Nieznanego Żołnierza. Zbiorowa ceremonia żałobna wszystkich ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, na czele z Parą Prezydencką odbędzie się o godzinie 12.00. W rejonie Placu Piłsudskiego znajdą się dwa szpitale polowe i kilka telebimów. Tuż obok Papieskiego Krzyża powstanie sektor dla osób niepełnosprawnych. Obok będą też miejsca dla rodzin zmarłych i zaproszonych gości.

Obraz
© (um.warszawa.pl/Plac Piłsudskiego w dniu uroczystości)

Tylko komunikacja miejska

Dojazd w okolice Placu Piłsudskiego będzie możliwy tylko środkami komunikacji miejskiej, z Dworca Centralnego najlepiej będzie dojść pieszo. Dla ułatwienia dojazdu część linii tramwajowych i autobusowych będzie obsługiwana przez więcej pojazdów. Częściej będzie kursować także metro, w godz. od 6.00 do 12.00 i od 14.00 do 20.00 pociągi będą jeździły co trzy minuty.

Miasto uruchomiło też infolinię 800 70 70 47 i pod adresem info@um.warszawa.pl.. Infolinia działa w czwartek, piątek i sobotę w godz. 8-20.

Ograniczenia ruchu

W okolicach Placu Piłsudskiego zostaną wprowadzone znaczące ograniczenia ruchu. Będą one wprowadzane stopniowo. W nocy ze środy na czwartek został zamknięty przejazd przez Pl. Piłsudskiego. W związku z tym nie jest możliwy przejazd od ul. Mazowieckiej do ul. Moliera. Zamknięta jest ul. Królewska od skrzyżowania z Marszałkowską do skrzyżowania z ul. Krakowskie Przedmieście oraz odcinek ul. Mazowieckiej pomiędzy Traugutta a Królewską.

W nocy z czwartku na piątek w całości została zamknięta ul. Senatorska na odcinku Miodowa - Plac Bankowy. Jednocześnie wprowadzony został zakaz parkowania w obszarze ulic:
- Świętokrzyska
- Marszałkowska
- Trasa W-Z
- Browarna
- Topiel
- Tamka.

W nocy z piątku na sobotę z ruchu samochodów prywatnych został wyłączony obszar zamknięty ulicami:

- Al. Jerozolimskie
- Jana Pawła II
- Trasa W-Z
- Wisłostrada.

Sobota

Obraz
© (PAP/Urząd Miasta / Obszar zamknięty)

Od północy w sobotę zamknięte dla samochodów osobowych są ulice:
- Marszałkowska (od Al. Jerozolimskich do Al. Solidarności)
- Świętokrzyska i Tamka (od ul. Kruczkowskiego do ronda ONZ)

- Królewska (od Pl. Grzybowskiego do ul. Marszałkowskiej)
- Emilii Plater
- Trasa W-Z (przed uroczystościami na odcinku Wisłostrada - Al. Jana Pawła II, a po nich - od Dworca Wileńskiego do Al. Jana Pawła II)
- ulice Szpitalna
- Zgoda
- Mazowiecka
- Krucza (na północ od Al. Jerozolimskich)
- przecznice na wschód od Al. Jana Pawła II - od ronda ONZ do Al. Solidarności).

Ograniczenia w komunikacji miejskiej w sobotę

W sobotę utrudnione będzie także poruszanie się komunikacją miejską. Na odcinku między ul. Stawki a Pl. Zbawiciela wyłączona dla transportu zbiorowego zostanie ulica Marszałkowska. Tramwaje ul. Marszałkowską nie będą jeździć od początku kursowania, a autobusy zostaną wycofane ok. godz. 12.00. Objazdy zostaną poprowadzone przez Al. Jana Pawła II. Niewykluczone są także wcześniejsze wyłączenia w obliczu dużego ruchu pieszych.

Al. Jerozolimskie będą zamykane dla komunikacji miejskiej okresowo - na czas przejazdu zagranicznych delegacji przez Krakowskie Przedmieście. To samo dotyczy ul. Świętokrzyskiej. Po uroczystościach, podczas dłuższego zamknięcia tych ulic, objazd prowadzić będzie przez ulice E. Plater i Al. Jerozolimskie.

Na Trasie W-Z ruch tramwajowy zostanie wyłączony w południe, ale już od rana nieczynne są przystanki przy Starym Mieście. Autobusy znikną z Trasy W-Z w chwili zakończenia uroczystości na Pl. Piłsudskiego. W sobotę autobusy nie będą też kursować ulicami Senatorską i Królewską.

Więcej informacji dotyczących kursowania środków warszawskiej komunikacji miejskiej w najbliższych dniach można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Bezpłatne przejazdy

W sobotę przejazdy transportem publicznym są bezpłatne. Nie trzeba też płacić za parkingi systemu "Parkuj i Jedź" od godz. 18 w piątek do niedzieli do godz. 2.30 w nocy. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował na swojej stronie, że zwolnienie z opłat za przejazdy 17 kwietnia obowiązuje w dwóch strefach biletowych. Nie dotyczy jednak wspólnego biletu ZTM-KM-WKD. Osoby podróżujące na podstawie biletów ZTM pociągami Kolei Mazowieckich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Przewozów Regionalnych oraz lokalnymi liniami autobusowymi lokalnych przewoźników muszą posiadać ważny bilet.

Bezpłatnie będzie można podróżować również pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej oraz linii S-9 łączącej Warszawę z Legionowem. Informatorzy ZTM będą w sobotę odpowiadać na pytania uczestników uroczystości żałobnych, np. o najdogodniejsze połączenia komunikacyjne. W czterech miejscach Warszawy działać będą Punkty Obsługi Pasażerów: na Dworcu Wschodnim punkt będzie czynny w godz. 7-20, w Metrze Centrum w godz. 7-19, w Metrze Młociny w godz. 9-16, w Metrze Świętokrzyska w godz. 9.30-16.30.

W najbardziej uczęszczanych punktach miasta mają dyżurować informatorzy ZTM. Będą do dyspozycji pasażerów na Dworcu Wschodnim, na placu Bankowym, na lotnisku Chopina, przy Elektoralnej, w pobliżu Hali Mirowskiej, na Dworcu Wileńskim, przy stacji Metro Centrum, przy parkingach na ulicy Królewskiej.

Samochody prywatne

Policjanci apelują do osób udających się na uroczystości żałobne o pozostawienie samochodów i korzystanie z komunikacji miejskiej. Osoby, które jednak zdecydują się na podróż autem, będą mogły nieodpłatnie korzystać z parkingów przy centrach handlowych. Łącznie w stolicy ma być dostępnych 45 tys. miejsc parkingowych.

Ponieważ wiele osób może przyjechać do stolicy autokarami, warszawski Zarząd Transportu Miejskiego podjął decyzję, że po odwiezieniu pasażerów na miejsce przesiadkowe do środków komunikacji miejskiej, autokary będą mogły pojechać na specjalnie wyznaczone, nieodpłatne parkingi.

Od strony południowej będą to parkingi przy metrze Wilanowska, ul. Czerniakowskiej i Wale Miedzeszyńskim, od strony północnej przy metrze Młociny i Marymont, od strony północno-wschodniej przy ul. Radzymińskiej, od strony wschodniej przy ul. Grochowskiej, od strony południowo-zachodniej przy Al. Jerozolimskich i al. Krakowskiej, od strony zachodniej przy ul. Połczyńskiej, od strony południowej przy ul. Czerniakowskiej.

Kolej

Zdecydowanie najlepszym sposobem dostania się do stolicy na uroczystości żałobne będzie kolej. Pociągi wszystkich przewoźników kolejowych będą kursować w sobotę i niedzielę jak w dni powszednie. Zarówno PKP Intercity, jak i Przewozy Regionalne uruchomiają na sobotnie uroczystości żałobne w Warszawie specjalne pociągi.

W sumie do Warszawy i Krakowa dojadą podczas weekendu 123 pociągi PKP Intercity stałego kursowania (Express InterCity i TLK) oraz 39 dodatkowych pociągów. Przewozy Regionalne uruchomią w sobotę i niedzielę dodatkowo dziewięć pociągów .

Wszystkie pociągi łączące oba miasta z pozostałymi największymi aglomeracjami (Poznań, Trójmiasto, Wrocław, Katowice, Lublin, Rzeszów, Białystok, Łódź, Bydgoszcz, Szczecin) będą złożone z jak największej liczby wagonów.

W pociągach do/z Warszawy w dniu 17. kwietnia od osób z biletem innego przewoźnika, konduktorzy nie będą pobierać kary. Pobiorą tylko różnicę należności za przejazd między biletem posiadanym a biletem właściwym, albo odnotują na bilecie przejazd w pociągu niższej kategorii, stanowiący podstawę do otrzymania zwrotu różnicy należności w kasie biletowej.

Klienci pociągów Express InterCity, EuroCity oraz korzystający z wagonów sypialnych i kuszetek w pociągach nocnych, na trasach do/z Warszawy i Krakowa, kupując bilet na przejazd TAM, otrzymają bezpłatną możliwość powrotu. Warunkiem skorzystania z przejazdu, będzie konieczność zakupu tzw. miejscówek na przejazd TAM i Z POWROTEM.

Bilety na wszystkie pociągi można kupić: przez internet www.intercity.pl, (dotyczy połączeń EIC, Ex oraz nocnych TLK z wagonami sypialnymi i kuszetkami), w kasach kolejowych na dworcach oraz w pociągach.

Na dworcach Warszawie będą pracowały wszystkie punkty sprzedaży biletów. Dworzec Centralny w Warszawie będzie czynny 24 godziny na dobę. „Infowolontariusze” na dworcach, oznaczeni żółtymi kamizelkami, będą wspierać pasażerów informacją oraz wskazówkami, jak dostać się najwygodniej na ceremonie pogrzebowe.

Specjalne pociągi mogą być uruchamiane nawet w ostatniej chwili. Dlatego dobrze przed wyjazdem na uroczystości sprawdzić strony internetowe przewoźników (www.intercity.pl, www.przewozyregionalne.pl)
bądź skorzystać z informacji kolejowej: tel. 22 19 436.

Bezpieczeństwo

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości żałobnych będzie czuwało kilka tysięcy policjantów. W Komendzie Stołecznej Policji została uruchomiona specjalna linia telefoniczna dla wszystkich tych, którzy przyjadą na uroczystości żałobne na placu Piłsudskiego. Pod numerem telefonu 0-22 603-80-02 policjanci udzielają informacji o utrudnieniach w ruchu, jakie mogą napotkać uczestnicy uroczystości. Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości stołeczni policjanci obecni będą na lotnisku Okęcie, dworcach kolejowych i autobusowych oraz w metrze.

- Umundurowani i po cywilnemu będą czuwać nad osobami, które przyjadą pożegnać ofiary katastrofy. Policję wspierać będą harcerze, strażacy, strażnicy miejscy i żandarmeria wojskowa - powiedział rzecznik Komendy Stołecznej Policji podinsp. Maciej Karczyński.

Obsługa medyczna

Pomoc medyczną podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego będą nieść 23 zespoły ratownictwa medycznego, 7 namiotów - punktów pomocy na placu, 2 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz patrole złożone z harcerzy i wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża będą.

Zespoły ratownictwa medycznego pełnią całodobowe dyżury na warszawskim Torwarze już od środy (14 kwietnia). W sobotę - 17 kwietnia - w czasie uroczystości żałobnych na placu Piłsudskiego ratownicy będą dyżurowali od 7 rano. Dodatkowo, do zabezpieczenia uroczystości posłużą dwa śmigłowce, które w razie potrzeby mogą lądować i startować z siedziby Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Awaryjne lądowisko przewidziano na placu Bankowym).

W zabezpieczeniu uroczystości żałobnych biorą udział także załogi ratowników z całego kraju (Białystok, Lublin, Łódź, Katowice, Płock, Siedlce, Ostrołęka i Radom) oraz z warszawskich prywatnych placówek zdrowia.

Prohibicja

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w związku z uroczystościami żałobnymi i pogrzebowymi rząd wydał rozporządzenie w sprawie zakazu sprzedaży i podawania alkoholu we wszystkich punktach sprzedaży detalicznej i w lokalach gastronomicznych. Zakaz będzie obowiązywał w sobotę do godz. 18:00 w Warszawie i w niedzielę do godz. 20:00 w Krakowie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)