Trwa ładowanie...

Biją na alarm ws. działań Rosji. "Nie będziemy tego tolerować"

Szefowie dyplomacji Litwy, Łotwy i Estonii ostrzegli, że zakłócanie sygnału GPS przez Rosję prędzej czy później doprowadzi do katastrofy lotniczej - przekazała agencja BNS. Z uwagi na wrogie działania Kremla w ubiegłym tygodniu dwa samoloty z Helsinek do Tartu w południowej Estonii nie mogły wylądować na docelowym lotnisku.


Biją na alarm ws. działań Rosji. "Nie będziemy tego tolerować"
Biją na alarm ws. działań Rosji. "Nie będziemy tego tolerować" Źródło: East News, fot: AA/ABACA
d2tlztx
d2tlztx

Szef MSZ Estonii Margus Tsahkna wskazał, że zakłócanie sygnału GPS na lotnisku w Tartu to "rosyjski atak hybrydowy".

- Na pewno będziemy omawiać tę sytuację z naszymi sojusznikami. Takie działania są atakiem hybrydowym i stanowią zagrożenie dla naszych ludzi i bezpieczeństwa, więc nie będziemy tego tolerować - podkreślił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stanowcza deklaracja Sawickiego. Pasławska stawia warunek

- Sytuacja w regionie bałtyckim w pobliżu rosyjskich granic staje się obecnie zbyt niebezpieczna, aby ją ignorować - dodał Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy.

Rosjanie zakłócają sygnał GPS. Zagrożenie dla lotnictwa i żeglugi

W czwartek i piątek dwa samoloty fińskiego przewoźnika były zmuszone do powrotu do Helsinek, gdy przez zakłócenia sygnału GPS nie mogły planowo wylądować na lotnisku w Tartu.

d2tlztx

Estońscy wojskowi i eksperci podkreślali wcześniej w kwietniu, że zakłócanie przez Rosję sygnału GPS w regionie Morza Bałtyckiego stwarza ryzyko zarówno dla lotnictwa, jak i żeglugi.

W styczniu eksperci cytowani przez media krajów nadbałtyckich informowali, że źródłem masowych zakłóceń sygnału GPS jest system umieszczony w Królewcu. Najwięcej takich incydentów odnotowano w okresie Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tlztx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2tlztx
Więcej tematów