Trwa ładowanie...

Zmiana czasu na zimowy 2019 już niedługo. Dowiedz się, kiedy przestawić zegarek

Przygotowujemy się do zmiany czasu na zimowy. W ostatni weekend października cofniemy wskazówki zegarka. Jednak już wkrótce, za sprawą Unii Europejskiej, zmiana czasu odejdzie do historii.

Zmiana czasu na zimowy 2019 już niedługo. Dowiedz się, kiedy przestawić zegarekŹródło: Pixabay.com, fot: pixaby
dh1t60j
dh1t60j

Twórcy zmiany czasu chcieli ułatwić nam pracę jesienią i zimą, kiedy jest mniej światła słonecznego. Nowsze badania wskazują jednak, że korzyści ze zmiany czasu są niewielkie. Pożegnamy się z nią już w marcu 2021 roku.

Kiedy nastąpi zmiana czasu w 2019 roku?

Wskazówki zegarów przesuniemy z 3:00 na 2:00 w nocy z 26 na 27 października. Aby spać w październiku o godzinę dłużej, musimy wyrzec się jednej godziny snu w marcu 2020 roku. Wtedy z 2:00 przestawimy czas na 3:00.

Zmiana czasu w Polsce nie była kiedyś regularna. Eksperymentowano z nią w okresie międzywojennym, a władze PRL-u kilka razy przyjmowały ją i odwoływały. Od lat 90. czas letni w Polsce zaczyna się między 25 a 31 marca, a kończy między 25 a 31 października.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Decyzją Parlamentu Europejskiego zmiana czasu przestanie obowiązywać na terenie Unii Europejskiej. 84% obywateli Unii, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, zagłosowało za zniesieniem zmiany czasu. Nie wiadomo, jaki czas będzie obowiązywał w Polsce, ale prawdopodobnie we wszystkich państwach Wspólnoty będzie wprowadzony jeden czas.

dh1t60j

Zmiana czasu pozostaje popularna przede wszystkim w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i na Bliskim Wschodzie. Wiele innych krajów, takich jak Rosja, już od niej odeszło. Na naszym kontynencie tylko Islandia i Białoruś nie stosują zmiany czasu. W większości państw afrykańskich nigdy jej nie było.

Wiemy dziś, że oszczędność energii dzięki zmianie czasu jest bardzo niewielka. Regulacja ta miała przynieść korzyści ekonomiczne, ale dla wielu osób stanowi niedogodność. Musimy dostosować do zmiany czasu swój zegar biologiczny, a także poradzić sobie z utrudnieniami w rozkładach kolejowych, transporcie lotniczym czy dostępie do kont bankowych.

dh1t60j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh1t60j
Więcej tematów