Zmiana czasu. Przedsiębiorcy zyskają na zniesieniu zmiany czasu
84% Europejczyków chce zniesienia zmiany czasu – taki był wynik konsultacji publicznych w sprawie zmiany czasu. Pod koniec sierpnia 2018 roku Komisja Europejska zapowiedziała, że przedstawi propozycję zmiany dyrektywy dotyczącej tej sprawy. Jak stwierdzają przedsiębiorcy - zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy będzie korzystne dla pracodawców.
Zniesienie zmiany czasu będzie korzystne dla przedsiębiorców i może przynieść obniżenie kosztów funkcjonowania wielu firm – podkreśliła Konfederacja Lewiatana w poniedziałkowym komunikacie. Kluczowym jest, aby wdrożenie zmiany czasu zostało skoordynowane na poziomie unijnym, w taki sposób aby wszystkie kraje członkowskie przyjęły taki sam czas.
Przy wprowadzaniu tej zmiany najważniejsze jest, aby utrzymać jednolitość czasu w całej Unii Europejskiej. Inaczej koszty funkcjonowania firm w różnych reżimach czasowych przewyższą korzyści wynikające z ustalenia jednolitego rocznego czasu w ramach państwa członkowskiego - stwierdził Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.
Koniec ze zmianą czasu, ale jeszcze nie w tym roku
W ankiecie przeprowadzonej w całej Unii Europejskiej 84% - Europejczyków opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Europejczycy stwierdzili, że zmiana czasu negatywnie wpływa na zdrowie ludzi, jest przyczyną wypadków drogowych i wiąże się brakiem oszczędności energii.
Po publikacji wyników ankiety szef Komisji Europejskiej zapowiedział, że zmiana czasu na terenie Unii Europejskiej zostanie zmieniona. Niestety, proces legislacyjny w Komisji Europejskiej nie działa tak szybko. Dlatego też, w tym roku jeszcze przestawimy zegarki.
Nie zawsze wszystkie państwa tak samo przyjmowały przepisy dotyczące zmiany czasu. Dopiero od 1996 roku wszyscy Europejczycy przestawiają swoje zegary – o godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października i godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym. Następnie obowiązywała w latach 1946-1949 i 1957-64. Obecnie obowiązuje od 1977 roku.