Zmarł Aleksander Herzog. "Orędownik niezależności prokuratury i prokuratora"
W wieku 72 lat zmarł Aleksander Herzog, prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku.
"Dzisiaj zmarł Aleksander Herzog, prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku. W lach 80-tych wydalony z prokuratury za działalność opozycyjną. Później był I zastępcą Prokuratora Generalnego A. Bentkowskiego w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Orędownik niezależności prokuratury i prokuratora. Znakomity prawnik i kolega" - pożegnało go w poniedziałek Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Koleżanki i Koledzy prokuratorzy, zmarł jeden z najwybitniejszych polskich prokuratorów Aleksander Herzog" - napisała na portalu X prokurator Katarzyna Szeska.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Aleksander Herzog urodził się w 1951 roku. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę w prokuraturze rozpoczynał w latach 70-tych w Krakowie.
W 1980 roku zaangażował się w organizację struktur związkowych w Prokuraturze Wojewódzkiej. Był wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej "Solidarności". Potem przewodniczył Komisji Koordynacyjnej "S" Pracowników Prokuratury PRL. W 1981 roku został zwolniony z pracy. W latach 80-tych angażował się w działalność opozycyjną, za co był aresztowany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolęda już nie jest masowa? Znany ksiądz podaje dane
Od 1990 roku kierował przeglądem kadrowym, tzw. weryfikacją w prokuraturze. W latach 1991-1993 był prokuratorem w Ministerstwie Sprawiedliwości, następnie w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie. Od 1996 był prokuratorem Prokuratury Krajowej, a od 2010 prokuratorem Prokuratury Generalnej.
W 2011 roku został Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku odmówił przyjęcia Krzyża Wolności i Solidarności.
Czytaj także:
Źródło: Encyklopedia Solidarności, "Lex Super Omnia"