Trwa ładowanie...
d3756k5
d3756k5
x-news/TVN 24

Zamieszki w Missouri po zastrzeleniu czarnoskórego nastolatka

Protest przeciwko zastrzeleniu przez policjanta nieuzbrojonego czarnoskórego 18-latka w miejscowości Ferguson, w amerykańskim stanie Missouri, przerodził się w zamieszki. Tysiące ludzi plądrowało tam sklepy i wybijało szyby w samochodach.
Share
d3756k5

W sobotę 18-letni Michael Brown został zastrzelony przez policjanta w Ferguson. Tuż po tym incydencie w zamieszkanej przez 23 tys. osób miejscowości, położonej ok. 30 km na północ od St. Louis, wybuchły protesty, które w niedzielę po zmroku przerodziły się w starcia - podała telewizja KMOV-TV. Tłum rozbijał szyby w samochodach i witryny sklepowe. Wybito też szyby w wozie transmisyjnym TV. Do Ferguson wysłano ok. 150 dodatkowych funkcjonariuszy.

Niektórzy uczestnicy protestu wykrzykiwali: "śmierć policji!".

d3756k5

Telewizja KMOV cytuje nastolatkę, która twierdzi, że splądrowano sklep QuickTrip. - Wszystko zniszczyli - powiedziała. Według AP włamano się też do kilku innych sklepów.

Szef policji z hrabstwa St. Louis, Jon Belmar poinformował, że do strzelaniny doszło, gdy policjant spotkał Browna i inną osobę na ulicy przy osiedlu w Ferguson. Jeden z mężczyzn wepchnął funkcjonariusza do radiowozu, gdzie rozpoczęła się szamotanina. W radiowozie z broni policjanta padł co najmniej jeden strzał.

Szef policji w Ferguson Tom Jackson powiedział, że władze nadal próbują ustalić, co dokładnie stało się wewnątrz radiowozu. Nie jest jasne, czy Brown był osobą, z którą bił się policjant. Gdy bójka przeniosła się na ulicę, Brown został kilkakrotnie postrzelony. Policja nadal bada, dlaczego funkcjonariusz oddał strzały w kierunku Browna, który był nieuzbrojony.

Jackson powiedział, że na razie nie zatrzymano drugiej osoby, która uczestniczyła w szamotaninie. Nie jest jasne, czy była ona uzbrojona.

d3756k5

Policjant z sześcioletnim stażem, którego nazwiska nie podano, został wysłany na przymusowy urlop - powiedział Belmar. Nie podano informacji na temat koloru skóry policjanta.

Matka Browna powiedziała lokalnej telewizji KSDK, że jej syn był "dobrym dzieckiem, które miało pójść do college'u". - Powiedzieli mi, że mój syn został postrzelony osiem razy - dodała.

Lokalny oddział Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Awansu Ludności Kolorowej (NAACP) poinformował, że chce, aby Federalne Biuro Śledcze (FBI) zajęło się tą sprawą.

- Jesteśmy oburzeni, bo po raz kolejny młody Afroamerykanin został zabity przez siły bezpieczeństwa - powiedział John Gaskin z NAACP. Nawiązywał do zastrzelenia w 2012 r. na Florydzie murzyńskiego nastolatka Trayvona Martina przez białego ochroniarza ochotnika, który został następnie uniewinniony.

d3756k5

Podziel się opinią

Share
d3756k5
d3756k5
Więcej tematów