Trwa ładowanie...
02-08-2016 15:10

Zamieszanie z Jackiem Kurskim. Rada Mediów odwołała go ze stanowiska prezesa, potem powierzyła mu tymczasowe szefowanie Telewizją

• Rada Mediów Narodowych odwołała po południu prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego
• Wnioskowała o to Joanna Lichocka
• Rada zapowiedziała rozpisanie konkursu na nowe władze telewizji
• Konkurs ma być rozstrzygnięty do połowy października
• Wieczorem Rada powierzyła pełnienie obowiązków szefa Telewizji Jackowi Kurskiemu

Zamieszanie z Jackiem Kurskim. Rada Mediów odwołała go ze stanowiska prezesa, potem powierzyła mu tymczasowe szefowanie TelewizjąŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d9c1lmr
d9c1lmr

Jak powiedział dziennikarzom przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, poza uchwałą o odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa, zdecydowano także o terminie powołania nowego szefa Telewizji.

- Konkurs zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty nie później niż do połowy października - zapowiedział Czabański. Dodał, że Rada jeszcze we wtorek wybierze tymczasowego prezesa Telewizji, który będzie pełnił swoje obowiązki do momentu rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko.

Według portalu press.pl tymczasowym szefem Telewizji miała zostać Małgorzata Raczyńska-Weinsberg. Jak przypomina portal w lutym br. została ona doradcą dotychczasowego zarządu TVP. W czasach prezesury Bronisława Wildsteina redagowała program "Misja specjalna", a potem była dyrektorem TVP 1. Pracowała w partyjnej telewizji Prawa i Sprawiedliwości. Z list PiS, jako kandydatka bezpartyjna, bezskutecznie ubiegała się o mandat poselski w wyborach w 2011 r.

Wieczorem okazało się jednak, że na kolejnym, wieczornym posiedzeniu, Rada podjęła decyzję o zastąpieniu uchwały o odwołaniu Jacka Kurskiego kolejną, pozostawiającą mu tymczasową funkcję szefa TVP.

d9c1lmr

Jacek Kurski został szefem TVP w styczniu, z nominacji ministra skarbu.

W poniedziałek przewodniczącym Rady Mediów Narodowych został wybrany Krzysztof Czabański (PiS). Jak powiedział zaraz po wyborze, głosowało na niego czworo z pięciorga członków Rady: Joanna Lichocka oraz Elżbieta Kruk (obie z PiS), Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz'15), a także on sam. Przeciw był Juliusz Braun (zgłoszony przez PO).

We wtorek władze mediów publicznych miały przedstawić Radzie informację o finansowym, programowym i kadrowym stanie spółek oraz swoje pomysły na przyszłość.

Czabański pytany w poniedziałek, czy widzi już w tej chwili konieczność podjęcia jakichś konkretnych decyzji czy dokonania zmian w mediach publicznych, odparł, iż będzie podejmować je cała Rada.

Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Pięcioosobowa Rada, której kadencja ma trwać sześć lat, ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP.

d9c1lmr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9c1lmr
Więcej tematów