Trwa ładowanie...

Zamachowiec ze Stambułu zmieniał strategię wg. rozkazów IS

- Przyjechałem na Taksim w Sylwestra, ale wprowadzono tam wzmocnione środki bezpieczeństwa. Wtedy nadeszły nowe instrukcje - powiedział policji Uzbek, który w noc sylwestrową zabił w Stambule 39 osób. Zdaniem tureckich mediów, mężczyzna cały czas był w kontakcie z terrorystami z Państwa Islamskiego (IS).
Share
Zamachowiec ze Stambułu zmieniał strategię wg. rozkazów IS
Źródło: PAP
dcl0i74

"Napastnikowi, którego władze zidentyfikowały jako Abdulkadir Maszaripow, początkowo kazano przeprowadzić atak w pobliżu placu Taksim w centrum Stambułu. Otrzymał instrukcji z Ar-Rakki, będącej bastionem IS w Syrii" - podaje dziennik "Hurriyet". Gazeta cytuje słowa aresztowanego, które padły podczas policyjnego przesłuchania.

- Przyjechałem na Taksim w Sylwestra, ale wprowadzono tam wzmocnione środki bezpieczeństwa. Przeprowadzenie zamachu nie było możliwe - miał powiedzieć. - Nadeszły instrukcje, abym w pobliżu poszukał nowego celu. Około godz. 22 jeździłem taksówką po wybrzeżu - powiedział, nawiązując do brzegów cieśniny Bosfor, gdzie mieści się zaatakowany klub nocny Reina. - Reina wyglądała na odpowiednie miejsce. Nie sprawiała wrażenia miejsca, w którym obowiązuje wiele środków bezpieczeństwa - dodał.

"Hurriyet" nie napisał, w jaki sposób dotarł do wypowiedzi aresztowanego terrorysty.

dcl0i74

Schwytany po 2 tygodniach

Maszaripow został schwytany w poniedziałek późnym wieczorem po dwutygodniowym pościgu, podczas akcji policji w dzielnicy Esenyurt, położonej w europejskiej części Stambułu. Wraz z nim aresztowano Irakijczyka i trzy kobiety, m.in. z Egiptu.

W noc sylwestrową Maszaripow wtargnął do popularnego klubu nocnego Reina w europejskiej części Stambułu. Zastrzelił tam 39 osób, w tym 27 obcokrajowców, a blisko 70 ranił. Rzucał granaty hukowe, by móc przeładować broń i strzelać do rannych ludzi leżących na ziemi.

Do ataku przyznała się organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie, krytykując Turcję za interwencję w Syrii i udział w dowodzonej przez USA koalicji, która zwalcza IS w Syrii i Iraku. Tureccy żołnierze przebywają w Syrii od sierpnia 2016 roku, aby odsunąć IS od granicy i powstrzymać postępy kurdyjskich oddziałów.

dcl0i74

Odciski palców potwierdziły jego tożsamość

W Stambule, tak jak w wielu miastach na świecie, w noc sylwestrową wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa. Rozmieszczono 25 tys. policjantów, którzy mieli zapobiegać zamachom po krwawym pod względem ataków bombowych 2016 roku.

We wtorek gubernator Stambułu Vasip Sahin powiedział, że Maszaripow przyznał się do winy, a jego odciski palców odpowiadają tym, które znaleziono w zaatakowanym klubie. Sahin opisał aresztowanego jako wykształconego mężczyznę, który urodził się w 1983 roku i zna cztery języki. Miał się szkolić w Afganistanie.

dcl0i74

Podziel się opinią

Share
dcl0i74
dcl0i74
Więcej tematów