Trwa ładowanie...
d3wtaoo

Interwencja w Syrii

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Materiały prasowe

Interwencja w Syrii koalicji państw pod wodzą USA rozpoczęła się w 2014 roku, a dyskutowano o niej od momentu wybuchu wojny domowej trzy lata wcześniej. Operacja nie uzyskała zgody ONZ, ponieważ decyzję i wszelkie rezolucje na forum ONZ blokowała Rosja i Chiny.

Państwa Zachodu zdecydowały się na interwencję, po tym jak Baszar Al-Asad użył broni chemicznej, mimo że skutki interwencji wojskowe dla regionu były nieprzewidywalne. Baszar Al-Asad ostrzegał, że taka interwencja będzie miała skutki globalne, a on sam nie upuści kraju.

Rozmowy pokojowe

ONZ próbuje zaprowadzić pokój na drodze dyplomatycznej, ale początkowo syryjska opozycja nie chciała rozmawiać z Baszarem Al-Asadem, a rozmowy w sprawie pokoju nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Sytuację komplikuje powstanie tzw. Państwa Islamskiego, które zajęło znaczne obszary kraju pod koniec 2014 roku, co zmobilizowało do interwencji koalicję pod wodzą USA. Choć ta ogranicza się do bombardowania pozycji ISIS i wspierania różnych grup partyzanckich walczących z ISIS.

Interwencja w Syrii

Działania USA, poza państwami Zachodu, wspierają m.in. Turcja, Jordania, Arabia Saudyjska, Bahrajn i Katar. Do działań w Syrii przyłączyła się w 2015 roku Rosja, ale razem z Iranem wspiera Baszara Al-Asada.

Najgłośniejszymi wydarzeniami podczas interwencji w Syrii było spalenie jordańskiego pilota przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego oraz zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez Turcję, która oskarżała Rosję o notoryczne naruszanie swojej przestrzeni powietrznej.

d3wtaoo
d3wtaoo
d3wtaoo
d3wtaoo
Więcej tematów
d3wtaoo