Trwa ładowanie...
d3e9stb

Zakończył się remont Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu

Zakończył się remont Pawilonu Czterech Kopuł, kompleksu budynków powstałych na początku XX w. przy wrocławskiej Hali Stulecia. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zamierza tam umieścić kolekcję sztuki współczesnej, która znajduje się w jego zbiorach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zakończył się remont Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu
(Wikipedia)
d3e9stb

Jak powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski, kolejnym etapem przygotowań Pawilonu Czterech Kopuł do prezentacji kolekcji polskiej sztuki współczesnej będzie aranżacja wnętrz tego obiektu.

- Pawilon ma dwie różne przestrzenie ekspozycyjne. Amfiladowy układ pomieszczeń przedzielony kopułami, który w czasach przedwojennych był wykorzystywany do celów wystawienniczych, oraz olbrzymią przestrzeń dziedzińca - podkreślił dyrektor.

Dodał, że w październiku zostanie zaprezentowany scenariusz wystawy, która znajdzie się w pomieszczeniach przedzielonych kopułami. Ekspozycja ma być czynna dla zwiedzających w połowie 2016 r. - Później stopniowo będziemy przystosowywać do celów wystawienniczych całość obiektu. Na to potrzebujemy jednak kolejnych środków finansowych - mówił Oszczanowski.

d3e9stb

Po remoncie i przebudowie Pawilonu Czterech Kopuł wrocławskie Muzeum Narodowe ma do zagospodarowania ponad 6,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczych.

Placówka ma jedną z największych w kraju kolekcji sztuki współczesnej, która łącznie liczy ponad 20 tys. eksponatów. - Chcemy by ekspozycja prezentowana w Pawilonie Czterech Kopuł była kompletnym przeglądem polskiej sztuki współczesnej od 1945 r. Dlatego sukcesywnej konserwacji poddawane są dzieła, które teraz znajdują się w magazynach, nabywamy też kolejne eksponaty - powiedział dyrektor.

Obecnie część tej kolekcji prezentowana jest w galerii na strychu głównego gmachu wrocławskiej placówki. Zwiedzający mogą tam zobaczyć prace m.in. Witkacego, Tadeusza Makowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora, Katarzyny Kozyry i Magdaleny Abakanowicz.

Całkowita wartość projektu remontu i przebudowy Pawilonu Czterech Kopuł to ponad 80 mln zł. Przedsięwzięcie kwotą 50 mln zł wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pieniądze pochodzące ze środków unijnych. Remont dofinansował również Dolnośląski Urząd Marszałkowski, który przekazał na ten cel niemal 30 mln zł.

d3e9stb

Pawilon Czterech Kopuł wybudowano w latach 1912-1913. Powstał w kompleksie budynków przy wrocławskiej Hali Stulecia. Modernistyczny budynek zaprojektował niemiecki architekt Hans Poelzig. Po II wojnie światowej pomieszczenia Pawilonu Czterech Kopuł były wykorzystywane przez filmowców z Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Obiekt został uznany za Pomnik Historii i wraz z kompleksem Hali Stulecia wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

d3e9stb

Podziel się opinią

Share
d3e9stb
d3e9stb
Więcej tematów