Trwa ładowanie...
dmmo1qs

Zaczyna brakować miejsc na ŚDM. Czy pielgrzymi będą mieli problem z noclegiem?

• Zaczyna brakować noclegów na ŚDM • Nie ma wolnych pokoi w najtańszych hostelach • Właściciele nieruchomości organizują pola namiotowe • Koordynatorzy ŚDM liczą na gościnność i udostępnienie swoich domów dla pielgrzymów
Share
Zaczyna brakować miejsc na ŚDM. Czy pielgrzymi będą mieli problem z noclegiem?
Źródło: www.radiokrakow.pl, Fot: Teresa Gut
dmmo1qs

Choć do Światowych Dni Młodzieży zostało jeszcze prawie pół roku, to już brakuję noclegów w Krakowie dla chętnych pielgrzymów. Według przeprowadzonych rozmów z pracownikami hoteli i hosteli, obłożonych jest prawie 80 proc. miejsc w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia.

Największym zainteresowaniem cieszą się hostele, akademiki oraz tańsze hotele. Tam wolnych łóżek już prawie nie ma.

Dużo łatwiej znaleźć pokój w hotelu o wyższym standardzie (3,4 i 5-gwiazdowe). Na kilkanaście wykonanych telefonów w sprawie rezerwacji, we wszystkich miejscach udało się potwierdzić wolne miejsca na czas imprezy.

dmmo1qs

Organizatorzy i koordynatorzy ŚDM zapewniają jednak, że dach nad głową znajdą wszyscy chętni przyjeżdżający do Małopolski. Głównie za sprawą partnerów organizatora, którzy dodali swoje miejsca noclegowe do bazy danych - głównie prywatne rodziny.

- W parafiach na obszarze Dobczyc czy Myślenic ma nocować prawie 10 tys. Jak wynika z naszych informacji, w niektórych regionach jest więcej deklaracji przyjęć pielgrzymów niż to wcześniej było zakładane - mówi Jarosław Szlachetka, koordynator ŚDM.

Na internetowych forach i grupach dyskusyjnych, tworzą się również bazy noclegów poza oficjalnym rejestrem organizatora - ale jak przestrzegają organizatorzy, trzeba być czujnym, by nie dać się oszukać.

Błyskawicznie na potrzeby pielgrzymów zareagowali też rolnicy i właściciele łąk. Na czas tej największej katolickiej imprezy w Europie, chcą przeznaczyć swoje nieruchomości na wielkie pola namiotowe. Koszt noclegu zaczyna się od 30 złotych za osobę, czyli będzie to najtańsza forma noclegu. Dużo droższe będą pola namiotowe z ochroną, pełnym węzłem sanitarnym i dostępem do prądu i internetu - cena za dobę to ok. 100 złotych.

dmmo1qs

Ale jak informują organizatorzy, chętni z Małopolski mogą zgłaszać swoje miejsca noclegowe w domach i mieszkaniach - formularze i wszystkie potrzebne informacje na temat przyjmowania gości znajdują się w parafiach. Tam też lokalny informator przekaże szczegółowe warunki.

Na ŚDM ma przyjechać nawet 2 mln pielgrzymów i zdaniem organizatorów, będzie to idealny moment, by pokazać polską gościnność - właśnie dzięki niej jest szansa, że wszyscy turyści znajda bezpieczne miejsce noclegowe.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dmmo1qs

Podziel się opinią

Share
dmmo1qs
dmmo1qs
Więcej tematów