Trwa ładowanie...

Za darmo: indyjskie Święto Kolorów w marcu w Warszawie [WIDEO]

Kolejna impreza, podczas której uczestnicy będą się obsypywali kolorowym proszkiem

Za darmo: indyjskie Święto Kolorów w marcu w Warszawie [WIDEO]
d403dqu
d403dqu

Indyjsko-Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury (IPCC) oraz Ośrodek Kultury "Arsus" zapraszają na Święto Kolorów z okazji indyjskiego święta kolorów Holi.

Imprez, podczas których wszyscy radośnie obsypują się kolorowymi proszkami, odbywa się w Warszawie coraz więcej i to w różnych terminach. Tymczasem wedle tradycji indyjskiej takie wydarzenie ma miejsce tylko raz do roku, podczas święta Holi - czyli wiosną.

Co to jest Holi?

Jest to jedno z najważniejszych i zarazem najradośniejszych świąt w Indiach . Celebrowane jest w całym kraju jak również wśród indyjskiej społeczności na całym świecie. Nazywane jest również Festiwalem Kolorów, ponieważ ciesząc się z nadejścia wiosny ludzie obsypują się z euforią kolorowymi proszkami i oblewają wodą, życząc sobie ,,Happy Holi".

d403dqu

- Skomercjalizowane nieco w Europie i Ameryce święto Holi, to hinduistyczne święto odrodzenia w okresie przesilenia wiosennego - opowiada w rozmowie z Wawalove.pl indolożka, Agata Wójt. - Jest to czas wybaczenia i oczyszczenia. Po zimie nadchodzi wiosna, nadzieja na nowe, zdrowe plony i nowe życie. Holi oznacza spalanie. Święto ma swoje źródła w mitologii i jest związane z imieniem Holiki, siostry króla demonów. Na jej cześć w noc poprzedzającą Holi rozpala się ogniska świętując zwycięstwo dobra nad złem oraz wiarę w Boga. Następnego dnia, od samego rana ludzie radośnie obsypują się kolorowymi proszkami życząc sobie szczęśliwego Holi. Krajom zachodu spodobało się rzucanie kolorowymi proszkami. Wygląda to efektownie w dużym tłumie i wywołuje sporo śmiechu i radości. I chyba tylko tyle ma to wspólnego z Holi w Indiach - dodaje.

IPCC nie podaje jeszcze szczegółów programu wydarzenia, jednak spodziewać się możemy, że atrakcji będzie mnóstwo, tak jak w roku ubiegłym, gdy impreza odbywała się w Okęckiej Sali Widowiskowej na Włochach. Wtedy mogliśmy podziwiać pokazy tańca indyjskiego, spróbować indyjskich przysmaków, dać się pomalować henną i kupić ciekawe produkty prosto z Indii.

W tym roku impreza odbędzie się 14 marca o godz. 17:00 w Ośrodku Kultury "Arsus" w Ursusie (ul. Traktorzystów 15).

Wstęp wolny

d403dqu
d403dqu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403dqu
Więcej tematów