Trwa ładowanie...
dzudw2q
x-news/Storyful

Za "brud i odór" wyproszą z komunikacji miejskiej? Radni doprecyzują przepisy

• W czwartek warszawscy radni będą głosować nad zmianą regulaminu ZTM • Do tej pory w regulaminie znajdował się zapis o możliwości wyproszenia pasażerów "budzących odrazę" • Nowy regulamin zakłada, że wyprosić będzie można osobę, która "nie zachowuje elementarnej higieny osobistej"
Share
fot. ZTM
fot. ZTMŹródło: ZTM
dzudw2q

Sprawa podróżowania komunikacją miejską przez bezdomnych od lat budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców Warszawy. Regulamin Zarządu Transportu Miejskiego wprowadzony w 2012 roku i obowiązujący obecnie zakłada, że z autobusu, tramwaju czy metra można wyprosić każdą osobę, która "budzi odrazę". Co prawda zapis ten nie dotyczy bezpośrednio osób bezdomnych, jednak to oni głównie byli na jego mocy piętnowani. Sformułowanie jest jednak bardzo nieprecyzyjne, o czym informowali kilka miesięcy temu radni PO, dlatego miasto zdecydowało się wrócić do starych przepisów.

"Osoby zagrażające bezpieczeństwu, porządkowi lub narażające pasażerów na dyskomfort podróży z powodu braku zachowania elementarnej higieny osobistej (brud i odór) mogą być wezwane (…) do zachowania spokoju lub opuszczenia pojazdu lub stacji metra" – czytamy w najnowszej wersji regulaminu ZTM.

Zmiana regulaminu miała zostać uchwalona już w styczniu, jednak wówczas próba skończyła się awanturą i oburzeniem pasażerów.
W wyniku dużego sprzeciwu pasażerów, radni zdecydowali się odłożyć sprawę. – Potrzebujemy więcej czasu – mówili.
Teraz wracają do niej i w czwartek, 21 kwietnia, będą próbowali uchwalić nowy regulamin ZTM. Zacznie on obowiązywać w lipcu 2016 r.

dzudw2q

Podziel się opinią

Share
dzudw2q
dzudw2q
Więcej tematów