Trwa ładowanie...
d16cvh6
afganistan

"Z opozycją czy bez - wybory w Afganistanie legalne"

Ewentualny bojkot drugiej tury wyborów prezydenckich w Afganistanie przez opozycyjnego kandydata Abdullaha Abdullaha nie będzie miał wpływu na ich legalność - oświadczyła sekretarz stanu USA Hillary Clinton.
Share
d16cvh6

- Nie sadzę, by miało to cokolwiek wspólnego z prawowitością wyborów. To osobisty wybór, którego można dokonać lub nie - oświadczyła pani Clinton na marginesie spotkania w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi z prezydentem autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

- Nie chcę komentować tego, co któryś z kandydatów mógłby postanowić lub powiedzieć - dodała.

- Nie jest to sytuacja bezprecedensowa. Zdarzało się już w innych państwach, że jeden z kandydatów postanawiał nie walczyć do końca. Obserwujemy to także w naszym własnym kraju - oświadczyła.

d16cvh6

Udział opozycyjnego kandydata na prezydenta Afganistanu Abdullaha Abdullaha w drugiej turze wyborów prezydenckich 7 listopada nie jest pewny. Jeden z jego doradców powiedział w sobotę, że już zrezygnował on ze startu i wezwał do bojkotu głosowania, a inni, że dopiero to rozważa.

Abdullah zażądał w poniedziałek odwołania szefa afgańskiej Niezależnej Komisji Wyborczej (IEC) Azizullaha Ludina i zastąpienia go inną osobą z Komisji, a także zawieszenia trzech ministrów. Określił to jako "warunki minimum" przed drugą turą. Ustępujący prezydent Hamid Karzaj odmówił spełnienia tych żądań.

Według rezultatów ogłoszonych przez Komisję dwa miesiące po pierwszej turze Karzaj zdobył w niej 49,67% głosów, a Abdullah - 30,59%.

d16cvh6

Podziel się opinią

Share
d16cvh6
d16cvh6
Więcej tematów