Trwa ładowanie...
d3v333v
13-05-2006 18:10

XIII Polskie Spotkania Europejskie w Warszawie

Trzy tysiące osób przeszły wczesnym
popołudniem z Krakowskiego Przedmieścia przez Plac Piłsudskiego na
Plac Teatralny w Warszawie w Paradzie Schumana. Jest ona częścią
XIII Polskich Spotkań Europejskich organizowanych przez Fundację
im. Roberta Schumana.

d3v333v
d3v333v

W tym roku uczestnicy parady świętowali początek trzeciego już roku Polski w zjednoczonej Europie. Wielobarwny pochód, na czele którego jechał autobus europejski, zmierzał na Plac Teatralny; tam na uczestników Parady czekało Miasteczko Europejskie. W autobusie, obok przedstawicieli Fundacji im. Roberta Schumana, była m.in. Danuta Huebner, polska komisarz UE ds. polityki regionalnej, Róża Thun, szefowa Reprezentacji Komisji Europejskiej, Alfred Langle, ambasador Austrii, kraju, który przewodzi w tym półroczu pracom UE, były minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek oraz historyk Norman Davies.

Uczestnicy, ubrani w niebieskie i żółte koszulki, trzymali w rękach flagi Polski i Unii. Wielu uczniów szkół z całej Polski było przebranych w stroje szlacheckie bądź typowe dla swojego regionu. Między uczestnikami spacerowali szczudlarze przebrani m.in. za anioły ze skrzydłami w unijnych kolorach.

W paradzie brali udział również działacze organizacji pozarządowych z Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu niosący flagi swoich państw oraz transparent z hasłem: "Kaukaz + UE = serce 2011", wyrażający nadzieje na przystąpienie do Wspólnoty.

Na Placu Teatralnym uczestników przywitali: prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Piotr Nowina-Konopka oraz premier Kazimierz Marcinkiewicz, który właśnie wrócił ze szczytu UE w Wiedniu. Premier, który objął w tym roku honorowy patronat nad imprezą, przekazał uczestnikom pozdrowienia od Jose Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej. Swoje wystąpienie podsumował: "Polska w Unii Europejskiej? Yes! Yes! Yes!".

d3v333v

Obecny na Placu Teatralnym Tadeusz Mazowiecki zaapelował do zebranej młodzieży: "Jeśli chcecie wyjeżdżać to na krótko. Jesteśmy potrzebni w Europie, a wy jesteście nadzieją Polski."

Ola Domalewska, uczennica z Łomży, zaintonowała "Odę do radości", hymn UE. Razem z Chórem Uniwersytetu Warszawskiego odśpiewali go wszyscy uczestnicy Parady.

Piotr Nowina-Konopka zaprosił na scenę partnerów z Francji i Niemiec: Jeana-Dominique Giulianiego, prezesa francuskiej Fundacji im. Roberta Schumana oraz Stephana Raabe z Fundacji im. Konrada Adenauera. "Europa to przyszłość i przyszłość to Europa. Wspaniale jest mieszkać i pracować w Polsce czyli w Europie"- powiedział Raabe. Giuliani powtórzył ze premierem Marcinkiewiczem: "Oui! Oui! Oui!".

W tym roku Polską Nagrodę Europejską otrzymała podkarpacka gmina Czudec za wzorowe wykorzystanie funduszy unijnych. Została wręczona również specjalna Polska Nagroda Europejska dla Aleksandra Milinkiewicza, przywódcy białoruskiej opozycji. "Niech żyje wolna Białoruś i demokracja" - powiedział prezes Fundacji im. Roberta Schumana.

d3v333v

Nagrody dostali nie tylko działacze, ale również uczestnicy parady. Rozstrzygnięto konkurs "Masz pomysł na Paradę". Wyróżniono m.in. dzieci przebrane za "eurotubisie", europejskie odpowiedniki bohaterów popularnego programu dla dzieci oraz młodzież, która stworzyła "mur europejski". Na fragmentach tego muru wypisane były hasła takie jak "nieprzyjazny rynek pracy" czy "niedostępne stypendia".

W miasteczku europejskim swe namioty rozstawiły instytucje i organizacje europejskie. Wśród nich, oprócz stoiska Fundacji Schumana znalazły się m.in. punkty informacyjne Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego, Biura Informacji Rady Europy, polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Komitetu Integracji Europejskiej oraz Urzędu Miasta.

Na południe zaplanowano koncert "Aktywna Europa na scenie". Na Placu Teatralnym wystąpią m.in. gwiazda światowej sławy In-Grid, austriacki zespół Nim Safyan oraz polskie piosenkarki: Natalia Kukulska i Kasia Cerekwicka. Wręczone zostaną nagrody "Moja firma w Unii Europejskiej" oraz "Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?". XIII polskie Spotkania Europejskie zakończą się około godziny 20.

Polskie spotkania Europejskie organizowane od 13 lat, mają na celu promocję członkostwa i aktywnego uczestnictwa w UE. Składają się na nie: konferencje, seminaria, debaty, Miasteczko Europejskie oraz koncerty.

d3v333v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v333v
Więcej tematów