PolskaWyrok dla porywaczy, którzy uprowadzili dla okupu nastolatka z Poznania

Wyrok dla porywaczy, którzy uprowadzili dla okupu nastolatka z Poznania

19-latek został porwany w drodze do szkoły. Bandyci przetrzymywali go 10 dni w bunkrze, żądając miliona złotych okupu. W poniedziałek sąd skazał wszystkich pięciu porywaczy.

Wyrok dla porywaczy, którzy uprowadzili dla okupu nastolatka z Poznania
Źródło zdjęć: © Policja.pl
Zenon Kubiak

09.06.2015 | aktual.: 09.06.2015 11:00

Do porwania doszło w maju 2012 r., kiedy 19-latek szedł na autobus, którym miał dojechać do szkoły. Porywacze za jego uwolnienie żądali od jego rodziców miliona złotych okupu.

Policjanci prowadzący śledztwo ustalili, że za porwaniem może stać Michał K., mający na swoim koncie przestępstwa związane z kradzieżami samochodów. Był poszukiwany listem gończym za niestawienie się do więzienia w celu odbycia wyroku. Funkcjonariuszy na jego trop naprowadziła analiza kolegów z klasy porwanego nastolatka. Okazało się, że jednym z nich jest syn Michała K.

Po 10 dniach policjantom udało się uwolnić porwanego. Był przetrzymywany w gospodarstwie należącym do rodziców Michała K. w Sękowie w okolicach Szamotuł. W akcji odbicia brało udział kilkudziesięciu policjantów. Chłopak był przetrzymywany w bunkrze znajdującym się pod budynkiem. Prowadziło do niego wejście ukryte w tunelu do naprawiania samochodów.

- W bunkrze znajdowało się kilka pomieszczeń. Chłopak przetrzymywany był w specjalnej celi z okratowanym wejściem – relacjonował Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.

Poza Michałem K. zatrzymano także trzech innych mężczyzn, a później kolejnego.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał Michała K. za uprowadzenie i przetrzymywanie zakładnika, a także za kierowanie grupą przestępczą, której celem było porwanie i wyłudzenie okupu na 12 lat więzienia.

Pozostali oskarżeni w tej sprawie za udział w porwaniu usłyszeli wyroki od 3 do 6 lat pozbawienia wolności. Wszyscy skazani mają też zapłacić rodzicom chłopca 27,5 tys. zł Wyrok nie jest prawomocny.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Zobacz także
Komentarze (21)