Wykona nawet najsmutniejsze polecenie Komorowskiego
Prof. Tomasz Nałęcz został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zadeklarował, że będzie się zajmował "polityką pamięci, czyli polityką dziedzictwa historycznego i narodowego". Swoją funkcję doradcy zaczął pełnić dziesięć dni temu. Nałęcz zaznaczył, że wykonuje również polecenia, "najpoważniejsze, a zarazem najsmutniejsze".
07.10.2010 | aktual.: 07.10.2010 18:55
Prof. Tomasz Nałęcz podkreślił, że jest w wyjątkowej, bardzo wygodnej sytuacji, że doradza prezydentowi w sprawach, na których ten świetnie się zna.- Prezydent jest nie tylko z wykształcenia historykiem, ale czynnie historię uprawiał, badał, publikował, więc pomagam mu w sprawach, które on sam merytorycznie rozstrzyga - podkreślił profesor.
Odnosząc się do najsmutniejszych poleceń, które jako doradca będzie wykonywał, Nałęcz poinformował, że będzie reprezentował prezydenta na pogrzebie profesora Gerarda Labudy, którego Bronisław Komorowski odznaczył Orderem Orła Białego.
Tomasz Nałęcz jest historykiem; w latach 1993-97 był posłem Unii Pracy. W 2001 roku dostał się do Sejmu z listy SLD-UP. Był przewodniczącym pierwszej sejmowej komisji śledczej, która badała aferę Rywina. W kwietniu 2004 r. przeszedł do SdPl, założonej przez Marka Borowskiego.
W czerwcu 2005 roku został szefem sztabu wyborczego Borowskiego, który był kandydatem na prezydenta. W lipcu zrezygnował z zasiadania we władzach Socjaldemokracji Polskiej i kandydowania do sejmu. Uważał, że Borowski powinien wycofać się z kandydowania i poprzeć Włodzimierza Cimoszewicza. W sierpniu Nałęcz został rzecznikiem sztabu Cimoszewicza. Został za to wykluczony z SdPl.
Po wyborach prezydenckich w 2005 roku poświęcił się pracy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim. W 2009 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat w Parlamencie Europejskim z listy Porozumienia dla Przyszłości, które skupiało PD, SdPl oraz Zielonych 2004. W lipcu ponownie został członkiem SdPl.
W grudniu ub.roku zadeklarował ubieganie się w 2010 r. o urząd prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej i SdPl, jednak w kwietniu wycofał się z udziału w wyborach. Przed drugą turą udzielił poparcia Komorowskiemu.
Sztab doradców prezydenta
W kancelarii prezydenta pracuje już pięciu ministrów - Jacek Michałowski (szef kancelarii prezydenta), Krzysztof Łaszkiewicz (odpowiedzialny za sprawy prawno-ustrojowe), Dariusz Młotkiewicz (odpowiedzialny za logistykę i finanse), Sławomir Nowak (odpowiedzialny za kontakty z rządem i parlamentem) i Jaromir Sokołowski (odpowiedzialny za sprawy zagraniczne).
Doradcą prezydenta ds. medialnych został Jerzy Smoliński. Jak mówił, będzie odpowiedzialny m.in. za wizerunek prezydenta. Będzie mu także doradzał w sprawach rynku medialnego w Polsce.
Komorowskiemu mają także doradzać: prof. Roman Kuźniar (sprawy zagraniczne) oraz prof. Tomasz Borecki (sprawy wsi).
Społecznymi doradcami prezydenta ds. samorządu zostali: profesorowie: Michał Kulesza, Jerzy Regulski i Paweł Swianiewicz oraz dr Jarosław Neneman.