Trwa ładowanie...

Wydatki na obronę rosną w Azji, spadają w Europie - raport IISS

Wydatki na obronę w krajach europejskich spadają od 2010 r. o 2,5 proc. rocznie - napisano w opublikowanym w Londynie raporcie Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych (IISS).
Share
Wspólne ćwiczenia żołnierzy USA i Korei Południowej
Wspólne ćwiczenia żołnierzy USA i Korei PołudniowejŹródło: AFP, Fot: Jung Yeon-Je
d7gfy3g

"Podczas gdy wydatki na obronę w Ameryce Północnej i Europie od czasu globalnego kryzysu finansowego są na tym samym poziomie, bądź spadły, w tym samym czasie realne wydatki (z pominięciem inflacji) na obronność w Chinach i Rosji wzrosły odpowiednio o 40 proc. i 30 proc." - zaznacza raport.

Chiny wydają obecnie na obronę trzy razy więcej niż Indie i więcej niż Japonia, Kora Płd., Tajwan i Wietnam łącznie. Wydatki krajów azjatyckich na obronę były w 2013 r. wyższe o 11,6 proc. niż w 2010 r. Najszybsze tempo wzrostu odnotowano w Azji Wschodniej: w Chinach, Japonii i Korei Płd - napisano w raporcie.

Trudność z oceną Chin

Na konferencji prasowej analityk Giri Rajendran zauważył, że chiński budżet na obronę może nominalnie przewyższyć budżet USA do połowy lat 30., ale niekoniecznie musi się to przekładać na wyższy od amerykańskiego potencjał. Zależy to bowiem od tego, na co i jak efektywnie pieniądze są wydawane. Znaki zapytania towarzyszą też restrukturyzacji gospodarki chińskiej.

d7gfy3g

Rajendran ocenia, że do końca obecnej dekady chińska marynarka wojenna może dysponować trzema lotniskowcami. Już teraz ma 60 okrętów podwodnych. Inny analityk Ben Barry sądzi, że rosnący potencjał wojskowy Chin nie musi być sam w sobie zły, wiele zależy od tego, jak będzie stosowany. Zauważył, że Chiny już teraz angażują się w misje pokojowe. Spodziewa się, że Państwo Środka za kilka lot będzie zdolne do selektywnych interwencji zbrojnych w świecie tak jak W. Brytania i Francja.

Zachód w odwrocie

- W 2013 r. wydatki Zachodu wciąż stanowiły ponad połowę światowych wydatków na obronność, ale jest to mniej niż w 2010 r., gdy stanowiły ok. 2/3. Choć wschodzące gospodarki nadal windują budżety wojskowe, cięcia w budżetach na cele wojskowe w krajach zachodnich i mniejsze zaangażowanie w Afganistanie spowodowały globalny spadek nakładów w 2013 r. - powiedział dyrektor IISS John Chipman podczas prezentacji raportu.

W pierwszej piętnastce państw z największymi budżetami wojskowymi w 2013 r. były tylko cztery kraje UE: W. Brytania, której budżet oceniono na 57 mld USD (spadek z czwartego miejsca w świecie na piąte), Francja (52 mld USD), Niemcy (44,2 mld USD) oraz Włochy (25,2 mld USD). Pierwsze trzy miejsca zajmują: USA (600,4 mld USD), Chiny (112,2 mld USD) oraz Rosja (68,2 mld USD).

d7gfy3g

Pozostałe państwa to: Arabia Saudyjska, która z budżetem wojskowym w wys. 59,6 mld USD zajmuje czwarte miejsce, Japonia, Indie, Brazylia, Korea Płd., Australia, Izrael i Iran.

W 2013 r. wydatki na obronę obniżyły się realnie w 57 proc. państw europejskich; w 2011 r., budżety wojskowe redukowało 70 proc. państw europejskich, a w 2012 r. 65 proc.

Zachód wciąż ma przewagę

"W 2012 r. Azja przekroczyła poziom nakładów europejskich, a w 2013 r. powiększyła dystans (...). Budżety wojskowe w krajach europejskich nie przestają spadać. W obliczu kryzysów na południowych i wschodnich krańcach Europy coraz pilniejsza staje się optymalizacja wydatków na drodze zacieśnienia współpracy" - zaznaczył raport.

d7gfy3g

Dokument odnotowuje szybkie rozpowszechnianie się nowoczesnych technologii wojskowych, czemu sprzyjają rosnące wydatki niektórych rządów na zbrojenia, podwójne zastosowanie cywilno-wojskowe niektórych technologii i stosunkowo niskie koszty wyjściowe ich rozwoju. Skutkiem jest m.in. upowszechnianie samolotów bezzałogowych i zautomatyzowanych pojazdów opancerzonych oraz zagrożenie wojną cybernetyczną.

Zachód wciąż ma technologiczną przewagę, jeśli chodzi o nowoczesne systemy, ale jej utrzymanie może okazać się problematyczne w świetle zmniejszających się nakładów na badania i rozwój.

d7gfy3g

Podziel się opinią

Share
d7gfy3g
d7gfy3g
Więcej tematów