Trwa ładowanie...

Wycieczka kolejką, wiszące lokomotywy. Powstaje nowe Muzeum Kolejnictwa

Właśnie pospisano umowę w tej sprawie

Wycieczka kolejką, wiszące lokomotywy. Powstaje nowe Muzeum Kolejnictwa
d17ha3s
d17ha3s

Otwiera się nowy etap w historii Muzeum Kolejnictwa w Warszawie: nowa nazwa – Stacja Muzeum, nowa lokalizacja – Szczęśliwice.W ciągu kilku lat placówka stanie się jedną z najnowocześniejszych w kraju - zapowiada marszałek Adam Struzik. Właśnie podpisano umowę w sprawie powstania nowego muzeum.

Władze województwa mazowieckiego i PKP postanowiły połączyć siły i razem zbudować nową inwestycję, z wykorzystaniem środków unijnych. Placówka w przyszłości ma być prowadzona przez obu sygnatariuszy. Wśród zbiorów Stacji Muzeum znajdą się eksponaty Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, a także te przekazane przez PKP i m.st. Warszawę.

Stacja Muzeum mieścić się będzie na Szczęśliwicach na dwóch działkach o łącznej powierzchni prawie 27 ha. Duża przestrzeń, tereny zielone pozwolą nie tylko na stworzenie idealnych warunków ekspozycji kolejowych zbiorów muzealnych, ale też na wypoczynek na świeżym powietrzu tym wszystkim, którzy zdecydują się odwiedzić placówkę. W kompleksie znajdą się budynek główny muzeum, w którym eksponowane będą wystawy stałe i czasowe, sale edukacyjne i szkoleniowe oraz kino. Na aktywnych będą czekać m.in. boiska sportowe.

d17ha3s

Poprzez edukację i zabawę dzieci, młodzież, a także dorośli będą mogli z bliska przyjrzeć się historii kolei. Placówka postawi na nowoczesność i innowacyjność, stąd w planach wykorzystanie w prezentacji zbiorów muzeum – symulatorów, gier i aplikacji multimedialnych oraz techniki 3D.

Teren obiektu zostanie zagospodarowany tak, aby umożliwić podziwianie lokomotyw, wagonów i innych kolejowych eksponatów również na zewnątrz. Niewątpliwie ciekawymi miejscami w nowym muzeum będzie minikolejka, umożliwiająca podróżowanie po terenie muzeum, a także „Laboratorium” – ekspozycja nowoczesnej kolei i miejsce warsztatów technicznych. Muzeum ma zacząć działać w 2019 roku.

d17ha3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17ha3s
Więcej tematów