Trwa ładowanie...
d40jex6

Wybory do Europarlamentu 2019. Polacy chcą wiedzieć, jakie poglądy mają partie

Zbliżają się wybory do Europarlamentu 2019. Już 26 maja wybierzemy europosłów, którzy przez następne 5 lat zasiadać będą w ławach w Brukseli i Strasburgu. Na 10 dni przed głosowaniem, kampania wyborcza jest w pełni. Komitety prześcigają się w organizacji spotkań, konwencji i publikacji spotów. Polacy chcą jednak wiedzieć, jakie naprawdę poglądy mają partie polityczne. Świadczy o tym popularność „Latarnika Wyborczego”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory do Europarlamentu 2019. Latarnik Wyborczy.
Wybory do Europarlamentu 2019. Latarnik Wyborczy. (WP.PL)
d40jex6

Wybory do Europarlamentu 2019. Latarnik Wyborczy

Od 14 lat Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej przed każdymi wyborami parlamentarnymi, prezydenckimi i europejskimi przygotowuje Latarnik Wyborczy, czyli narzędzie, które w łatwy sposób pozwala porównać swoje poglądy z deklaracjami komitetów partyjnych. Wystarczy wypełnić składający się z 24 zamkniętych pytań test, a aplikacja pokaże procentową zgodność naszych odpowiedzi z poszczególnymi komitetami. Co ważne, na te same pytania odpowiadały wcześniej komitety, otrzymujemy więc informacje z pierwszej ręki. To jedyne tak działające narzędzie w Polsce.

Latarnik Wyborczy zawiera odpowiedzi 5 z 6 komitetów ogólnopolskich – udzielenia odpowiedzi odmówiła Koalicja Europejska.

d40jex6

Wybory do Europarlamentu 2019. Świadomość wyborców

Stworzenie Latarnika Wyborczego wpisuje się w nurt działań zachęcających do świadomego głosowania. Według przeprowadzonych kilka lat temu badań CBOS, aż 62% osób deklaruje, że „ogólnie rzecz biorąc, w Polsce podczas wyborów nikt nie dba o to, by dostarczyć zwykłym ludziom wszystkie informacje niezbędne do dokonania mądrego wyboru”. Inicjatywy takie jak Latarnik Wyborczy pozwalają to zmienić.

Latarnik Wyborczy cieszy się dużą popularnością wśród internautów. W ciągu 4 dni od startu skorzystało z niego ponad 100 000 osób. Test wypełnić można na stronie www.latarnikwyborczy.pl.

Materiał edukacyjny dotyczący wyborów do Europarlamentu został przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

d40jex6

Podziel się opinią

Share

d40jex6

d40jex6
Więcej tematów