Wścieklizna w Cieszynie. Wyznaczono obszar zagrożenia
Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył w mieście obszar zagrożony chorobą. Obejmuje on praktycznie całe centrum Cieszyna. Decyzję podjęto po znalezieniu martwego nietoperza, który miał wściekliznę. Bez zgody nie można z obszaru wywozić zwierząt domowych.
05.08.2017 15:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Martwy nietoperz został znaleziony przy jednej z kamienic w Cieszynie. - Był wychudzony. Miałem podejrzenia, że może być chory. Przekazaliśmy go do laboratorium, by przeprowadzić badania. Teraz otrzymaliśmy wyniki, które potwierdziły obawy – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii Bogusław Kubica.
W wyznaczonym obszarze zagrożenia nie wolno pozostawiać zwierząt gospodarskich i domowych bez nadzoru. Zakazana została organizacja targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt, a także odłowy zwierząt łownych. Nie wolno bez zgody powiatowego lekarza weterynarii przywozić i wywozić z zagrożonego obszaru psów, kotów lub innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Zasady te obowiązują do odwołania.
Jeśli w centrum Cieszyna zostanie znalezione jakieś martwe zwierzę trzeba poinformować o tym Straż Miejską lub powiatowego lekarza weterynarii.
Wścieklizna u nietoperzy
Wścieklizna u nietoperzy występuje niezmiernie rzadko i zwykle nie rodzi w nich agresji. Spośród wszystkich żyjących w Polsce nietoperzy większość żywi się owocami lub owadami. Tylko trzy gatunki są mięsożerne.
Nietoperze w Polsce są pod ochroną. Nie można ich zabierać z miejsc, w których mieszkają. - Ich obecność nie oznacza istnienia ogniska choroby – uspokaja mieszkańców Cieszyna powiatowy lekarz weterynarii Bogusław Kubica.
W trosce o zdrowie psów ich właścicieli powinni je zaszczepić przeciwko wściekliźnie po trzecim miesiącu jego życia i ponawiać sczepienia co roku.