Trwa ładowanie...

Wścieklizna w Cieszynie. Wyznaczono obszar zagrożenia

Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył w mieście obszar zagrożony chorobą. Obejmuje on praktycznie całe centrum Cieszyna. Decyzję podjęto po znalezieniu martwego nietoperza, który miał wściekliznę. Bez zgody nie można z obszaru wywozić zwierząt domowych.

Wścieklizna w Cieszynie. Wyznaczono obszar zagrożeniaŹródło: Shutterstock.com
d39634s
d39634s

Martwy nietoperz został znaleziony przy jednej z kamienic w Cieszynie. - Był wychudzony. Miałem podejrzenia, że może być chory. Przekazaliśmy go do laboratorium, by przeprowadzić badania. Teraz otrzymaliśmy wyniki, które potwierdziły obawy – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii Bogusław Kubica.

W wyznaczonym obszarze zagrożenia nie wolno pozostawiać zwierząt gospodarskich i domowych bez nadzoru. Zakazana została organizacja targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt, a także odłowy zwierząt łownych. Nie wolno bez zgody powiatowego lekarza weterynarii przywozić i wywozić z zagrożonego obszaru psów, kotów lub innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Zasady te obowiązują do odwołania.

Kilka wozów strażackich i dźwig - właśnie taki sprzęt był potrzebny, by wydostać zwierzę z bagna

Jeśli w centrum Cieszyna zostanie znalezione jakieś martwe zwierzę trzeba poinformować o tym Straż Miejską lub powiatowego lekarza weterynarii.

d39634s

Wścieklizna u nietoperzy

Wścieklizna u nietoperzy występuje niezmiernie rzadko i zwykle nie rodzi w nich agresji. Spośród wszystkich żyjących w Polsce nietoperzy większość żywi się owocami lub owadami. Tylko trzy gatunki są mięsożerne.

Nietoperze w Polsce są pod ochroną. Nie można ich zabierać z miejsc, w których mieszkają. - Ich obecność nie oznacza istnienia ogniska choroby – uspokaja mieszkańców Cieszyna powiatowy lekarz weterynarii Bogusław Kubica.

W trosce o zdrowie psów ich właścicieli powinni je zaszczepić przeciwko wściekliźnie po trzecim miesiącu jego życia i ponawiać sczepienia co roku.

d39634s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39634s
Więcej tematów