Trwa ładowanie...

Wrocław. "Płomień Braterstwa". Polacy i Ukraińcy zapalą znicze na grobach ukraińskich żołnierzy

Już po raz drugi harcerze z Polski i płastuni z Ukrainy spotkają się na cmentarzach w Polsce i na Ukrainie, by zapalić znicze na grobach ukraińskich żołnierzy, którzy sto lat temu ramię w ramię z Polakami walczyli przeciwko bolszewikom.

Wrocław. "Płomień Braterstwa". Polacy i Ukraińcy zapalą znicze na grobach ukraińskich żołnierzyWrocław. "Płomień Braterstwa". Polacy i Ukraińcy zapalą znicze na grobach ukraińskich żołnierzyŹródło: Płomień Braterstwa
d2t7wae
d2t7wae

"Płomień Braterstwa", bo tak nazywa się akcja, w ramach której polscy harcerze i ukraińscy płastuni zapalają znicze na grobach, we Wrocławiu będzie mieć miejsce w piątek, 14 sierpnia. Początek uroczystości zaplanowano na godz. 18 na Cmentarzu Osobowickim.

W roku 1920, gdy ważyły się losy Polski i całej zachodniej Europy, to właśnie Ukraińcy wsparli Polaków i walczyli przeciwko Armii Czerwonej. Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko w stan gotowości i sprzeciwiło się bolszewikom.

Wrocław. "Płomień Braterstwa". Polacy i Ukraińcy zapalą znicze na grobach ukraińskich żołnierzy

"Spośród wszystkich sprzyjających nam wtedy państw Ukraina była jedynym, które przysłało nam nie słowa wsparcia, nie oficerów-obserwatorów i nie sprzęt z demobilu, ale całą armię, która ramię w ramię z Wojskiem Polskim stanęła do walki z wrogiem. W tamtym czasie armia ta liczyła ok. 8 000 żołnierzy, do końca wspólnych działań urosła do około 40 000" - napisali organizatorzy akcji "Płomień Braterstwa".

Białoruś. Łuska z napisem "Made in Poland". Wiceszef MON o "oczywistej prowokacji"

"Płomień Braterstwa" to wspólne przedsięwzięcie Ruchu Odkrywców ZHP oraz organizacji "Płast", której zadaniem jest odnajdywanie i porządkowanie grobów żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

d2t7wae

- Główną ideą „Płomienia Braterstwa” jest budowanie relacji, otwartości i wzajemnego szacunku. Apelujemy o przyłączenie się do uroczystości organizowanych 14 sierpnia 2020 roku. Ta niedawno zapoczątkowana tradycja wspólnego uhonorowania żołnierzy [URL] przez Polaków i Ukraińców może przynieść dużo pozytywu i rozumienia w polsko-ukraiński dialog. Warto tę tradycję kontynuować mówi płastunka Iryna Masniuk z Wrocławia.

We Wrocławiu znicze zapłoną na Cmentarzu Osobowickim - na grobie Antona Jarmaka (1900-1986) - oficera Armii Czynnej URL, potem oficera kontraktowego Wojska Polskiego w stopniu porucznika, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 roku, a także sotnika (kapitana) Armii Czynnej URL Iwana Dziehciarenki (1892-1969).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2t7wae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t7wae
Więcej tematów