Trwa ładowanie...
d2y5is1

Wrocław: fotoradary straży miejskiej zniknęły z ulic miasta. To efekt decyzji UKE

Straż Miejska we Wrocławiu zaprzestała używania fotoradarów. Urządzenia korzystały bowiem z częstotliwości przeznaczonej dla wojska. Problem dotyczy wielu miast w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocław: fotoradary straży miejskiej zniknęły z ulic miasta. To efekt decyzji UKE
(Twitter / Oficjalny Profil Straży Miejskiej we Wrocławiu)
d2y5is1

Strażnicy miejscy we Wrocławiu zawiesili kontrole prędkości aut na wrocławskich ulicach za pomocą fotoradarów. Taką decyzję podjął komendant wrocławskiej SM w związku z ujawnieniem przez Urząd Komunikacji Elektronicznej faktu, że wiele straży gminnych w Polsce korzysta z częstotliwości zarezerwowanych dla wojska. Pomiarów strażnicy dokonywali niemal codziennie na kilku ulicach na terenie Wrocławia.

- Decyzją komendanta, Straż Miejska Wrocławia zaprzestała pomiarów kontroli prędkości przy użyciu posiadanych urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość. Z wnioskami w sprawie dokonania pomiarów prędkości należy zwracać się do policji lub Inspekcji Transportu Drogowego – mówi Jarosław Janik z wrocławskiej SM.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zdecydował o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wykorzystywania przez fotoradary częstotliwości 34,0 GHz oraz 34,3 GHz.

d2y5is1

- Są to częstotliwości NATO wykorzystywane do radiolokacji i żadne urządzenia cywilne, w tym fotoradary, nie mają prawa korzystać z niej bez zezwolenia radiowego wydawanego przez prezesa UKE oraz Ministra Obrony Narodowej. Wszczęliśmy już około 80 postępowań administracyjnych wobec użytkowników tychże radarów – mówi Dawid Piekarz, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Kiedy strażnicy miejscy z powrotem zaczną kontrole na ulicach Wrocławia? Na razie nie wiadomo, gdyż SM czeka na konkretne wyjaśnienia ze strony UKE. Jednak od 1 stycznia 2016 r. na mocy nowelizacji niektórych ustaw, straże gminne pozbawione zostaną możliwości przeprowadzania kontroli prędkości za pomocą mobilnych fotoradarów. Prawo do tego będzie miała jedynie policja.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2y5is1

Podziel się opinią

Share
d2y5is1
d2y5is1
Więcej tematów