Trwa ładowanie...

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia Polska obchodzi święto Matki Boskiej Zielnej

15 sierpnia obchodzimy w Polsce dwa święta: kościelne i państwowe. Chodzi o święto Matki Boskiej Zielnej i Wojska Polskiego. Z tej okazji słowa do Polaków skierował nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio. Przekazał on błogosławieństwo od papieża Franciszka.

Share
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia Polska obchodzi święto Matki Boskiej Zielnej
Źródło: PAP, Fot: Waldemar Deska
d16dc9q

Święto Matki Boskiej Zielnej i święto Wojska Polskiego to dwa święta, które przypadają 15 sierpnia. Obchodzi się je w Polsce co roku. Święto Matki Boskiej Zielnej to właściwie święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z kolei święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, nazywane także świętem Wojska Polskiego, jest uroczystością państwową.

15 sierpnia Matki Boskiej Zielnej - co to za święto?

Na Jasnej Górze, z udziałem dziesiątek tysięcy wiernych, odbyła się suma pontyfikalna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio.

Abp Pennacchio przekazał wszystkim błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka i poprosił o modlitwę w intencjach Ojca Świętego. - Pozdrawiam wszystkich, którzy zgromadzili się dziś w domu Matki Bożej Częstochowskiej, aby w środku lata i wakacji być przy Niej i dzielić z Nią radość spotkania z Synem w Niebie - powiedział nuncjusz.

d16dc9q

Na miejscu zgromadzili się wierni z całej Polski. W środowych uroczystościach odpustowych na Jasnej Górze bierze udział ok. 100 tys. osób. Niektórzy pielgrzymowali od wielu dni, wyruszywszy z miejsc w całej Polsce. Według oficjalnych statystyk, na Jasną Górę przed świętem doszły 52 piesze pielgrzymki - łącznie ok. 66 tys. osób.

Czytelnik WP
Źródło: Czytelnik WP
Czytelnik WP
Źródło: Czytelnik WP
Czytelnik WP
Źródło: Czytelnik WP

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – o święcie

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (w Polsce), Matki Boskiej Znakomitej (Kongo) oraz Matki Boskiej Korzennej (w Czechach). W kościele katolickim święto obchodzone jest pod pierwszą nazwą od V wieku. Zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich Matka Boska Wniebowzięta jest czczona jako patronka ziemi oraz roślinności.

d16dc9q

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rytel, rok po tragicznej nawałnicy

d16dc9q

Podziel się opinią

Share
d16dc9q
d16dc9q
Więcej tematów