Trwa ładowanie...
d3bt83v

15 sierpnia 2018 – Matki Boskiej Zielnej. Jakie to święto? Które sklepy będą otwarte?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej). Przeczytaj, jak obchodzi się to święto i sprawdź, które sklepy będą otwarte.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
15 sierpnia 2018 – Matki Boskiej Zielnej.
15 sierpnia 2018 – Matki Boskiej Zielnej. (iStock.com)
d3bt83v

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – o święcie

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (w Polsce), Matki Boskiej Znakomitej (Kongo) oraz Matki Boskiej Korzennej (w Czechach). W kościele katolickim święto obchodzone jest pod pierwszą nazwą od V wieku. Zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich Matka Boska Wniebowzięta jest czczona jako patronka ziemi oraz roślinności. Dzień ten obchodzimy 15 sierpnia tak samo jak Święto Wojska Polskiego.

Matki Boskiej Zielnej - obchody

W całej Polsce święto obchodzone jest bardzo uroczyście. Największe obchody mają jednak miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej (woj. małopolskie). To właśnie tam organizowane są inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest również uroczyście na Jasnej Górze, gdzie zmierzają pielgrzymki z całego kraju. W innych częściach Polski święto wiąże się również z dożynkami. Dożynki są ludowym Świętem Plonów połączonych z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich było to etniczne święto słowiańskie obchodzone po zakończeniu żniw podczas którego dziękowano bogom za plony prosząc ich o jeszcze lepsze w kolejnym roku.

d3bt83v

15 sierpnia – które sklepy będą otwarte?

15 sierpnia zamknięte będą duże sklepy jak Carrefour, Biedronka, Lidl, Auchan czy Tesco. Otwarte powinny być natomiast niektóre mniejsze sklepy typu Żabka, Carrefour Express czy Freshmarket oraz sklepiki lokalne. Należy również podkreślić, że godziny otwarcia sklepów w tym dniu mogą być krótsze niż zwykle. Czynne będą również punkty gastronomiczne jak McDonald’s, KFC, Pizza Hut oraz kina.

d3bt83v

Podziel się opinią

Share
d3bt83v
d3bt83v
Więcej tematów