Trwa ładowanie...
d2lsnob

Włochy. Różowy śnieg w Alpach. Naukowcy nie mają dobrych wieści

Różowy śnieg pojawił się we włoskich Alpach. Pachnie niczym arbuz. Skąd się wziął? I co to oznacza? Naukowcy nie podchodzą do tematu zbyt optymistycznie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Różowy śnieg pojawił się w Alpach (Włochy)
Różowy śnieg pojawił się w Alpach (Włochy)
d2lsnob

Włochy, Alpy. Skąd wziął się tam różowy śnieg?

Zaobserwowany na południu Włoch różowy śnieg zachwycił turystów nie tylko kolorem, ale i zapachem, który przypomina zapach arbuza. Stąd też zjawisko to zaczęto określać jako "różowy śnieg" lub "arbuzowy śnieg".

Różowy śnieg w Alpach, który przywodzi na myśl pozytywne myśli, niesie jednak ze sobą złą wiadomość dla Ziemi. Co oznacza zjawisko zaobserwowane w Alpach we Włoszech?

d2lsnob

Naukowcy z Narodowego Ośrodka Badawczego we Włoszech nie mają dobrych wieści. Według nich różowy kolor śniegu to dowód na pojawienie się glonów. Z pozoru mogą wydawać się nieszkodliwe, jednak okazuje się, że przez nie śnieg szybciej topnieje. Pochłaniają bowiem światło słoneczne.

Naukowcy pobrali próbki z lodowca Prasena. I w nich właśnie wykryli obecność glonów Ancylonema nordenskioeldii.

Odpowiadające za różowy śnieg w Apach we Włoszech glony mogą stać się przyczyną zaostrzenia zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia. Jak to możliwe?

Normalny biały śnieg i lód odbijają około 80 proc. światła słonecznego. Z kolei glony powodują, że śnieg ciemnieje, staje się różowy, przez co pochłania też więcej światła niż powinien. A światło i ciepło odpowiadają z kolei za szbsze topnienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2lsnob

Podziel się opinią

Share

d2lsnob

d2lsnob
Więcej tematów