Trwa ładowanie...
włochy

Włochy. Giuseppe Conte wraca za ster. Rząd Republiki powołany

Kryzys parlamentarny we Włoszech oficjalnie zażegnany. W środę do życia powołano nowy rząd pod przewodnictwem Giuseppe Contego. Koalicję rządzącą utworzą Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicowa Partia Demokratyczna.

Share
Włochy. Giuseppe Conte wraca za ster. Rząd Republiki powołany
Źródło: PAP, fot: FRANCESCO AMMENDOLA / Quirinale Palace/ HANDOUT
d171ix8

Do wspólnego porozumienia udało się dojść po blisko 2 tygodniach rozmów. Finalnie w środę Conte udał się do prezydenta Sergio Mattarelli z listą członków nowego gabinetu. Została ona w całości zaakceptowana przez szefa państwa. Zdecydowana większość ministrów to nowe osoby, które nie zasiadały w poprzednim rządzie profesora Contego powołanym w czerwcu zeszłego roku.

- Silni programem, który skierowany jest w przyszłość, poświęcimy naszą najlepszą energię, nasze kompetencje i naszą pasję, by uczynić Włochy lepszymi w interesie wszystkich obywateli - zapowiedział Conte na konferencji prasowej.

W skład nowego gabinetu wchodzi 21 ministrów, z czego 7 tek przypadło kobietom. 10 ministrów wywodzi się z Ruchu Pięciu Gwiazd i 9 z Partii Demokratycznej oraz jeden z małego lewicowego ugrupowania Wolni i Równi. To Roberto Speranza, który będzie ministrem zdrowia. Bezpartyjna ekspertka została nową szefową resortu spraw wewnętrznych.

d171ix8

Co ciekawe, obecna większość parlamentarna nie będzie miała w swoim gronie żadnego wicepremiera. Komentatorzy zgodnie przypomnieli historię poprzedniego rządu Contego. Wtedy rada ministrów stała się polem do nieustannych sporów między dwoma wicepremierami i zarazem liderami ugrupowań koalicyjnych: Luigim Di Maio i Matteo Salvinim.

Nowy rząd zostanie oficjalnie zaprzysiężony w czwartek o godzinie 10.

Początek kryzysu

Kryzys parlamentarny we Włoszech rozpoczął się 8 sierpnia. Wtedy to wicepremier Salvini ogłosił zakończenie współpracy z Ruchem Pięciu Gwiazd i zaapelował o przedterminowe wybory. Koalicję Ruchu 5 Gwiazd oraz Ligi poróżniła wielka inwestycja łącząca Francję z Włochami. Chodzi o budowę kolei dużych prędkości (TAV) na trasie Turyn-Lyon. Oraz głosowania w Senacie.

d171ix8

Antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, opowiadający się za przerwaniem budowy, przegrał głosowanie. Przeszły natomiast zgłoszone przez opozycję i poparte przez Ligę uchwały popierające tę inwestycje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

d171ix8

Podziel się opinią

Share
d171ix8
d171ix8
Więcej tematów