Trwa ładowanie...

Wirtualny Chopin czeka na warszawiaków i turystów. "Zrób sobie selfie z Fryderykiem"

Wszystko w ramach projektu "Warszawa Chopina".

Wirtualny Chopin czeka na warszawiaków i turystów. "Zrób sobie selfie z Fryderykiem"
d39zvle
d39zvle

Możliwość zrobienia selfie z Fryderykiem Chopinem oraz przeniesienia się do Warszawy jego młodości - nowoczesne technologie mają przybliżyć postać kompozytora młodszym odbiorcom i turystom. Stołeczne Biuro Turystyki zaprezentowało w środę zakończony projekt "Warszawa Chopina". Dyrektor Anna Witkowska podkreśliła, że Fryderyk Chopin to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów "dlatego zależało nam, żeby uwspółcześnić nieco tę postać, żeby przybliżyć ją młodym ludziom, którzy stanowią znaczny procent osób przyjeżdżających do Warszawy".

Młodzieńcza aparycja, modnie skrojony frak, fantazyjnie zawiązany fular i zawadiackie spojrzenie - tak wygląda nowy wizerunek Chopina . - Chcieliśmy pokazać go w taki sposób, w jaki on mógłby wyglądać obecnie i w taki sposób, w który mógłby być bardziej do przyjęcia przez młodych ludzi, niż taką zamyśloną postać z pomnika - dodała Witkowska. W ramach projektu powstała aplikacja "Selfie with Chopin". Pozwala ona wykonać fotografię, na której - oprócz autora - pojawi się automatycznie wirtualny Fryderyk. Aby mieć możliwość wykonania autoportretu wystarczy stanąć w pobliżu jednej z siedmiu lokalizacji, z którymi związany był artysta, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Ogrodu Saskiego czy Pałacu Ostrogskich. Kompozytor powita także podróżnych z całego świata na stołecznym lotnisku swojego imienia.

Kolejną aplikacją - dostępną na systemy iOS oraz Android - jest "Chopin in Warsaw". Umożliwia ona użytkownikom przeniesienie się do miasta młodości kompozytora. Zestawienie XIX-wiecznych rycin ze współczesnymi fotografiami stolicy uświadomią skalę zmian w architekturze miasta i wyglądzie jego ulic. Z kolei technologia Augmented Reality pozwoli ujrzeć nieistniejący Pałac Saski, w którym mieszkał kompozytor i salonik rodzinny w Pałacu Czapskich - nieomal oczami Chopina.

- jak zwiedzić Warszawę Chopina? Polecam specjalnie przygotowaną aplikację na iOS i Android.

d39zvle

— Michał Olszewski (@molszew77)

W ramach "Warszawy Chopina" powstała ponadto strona ( www.chopin.warsawtour.pl), na której - poza pobieraniem aplikacji - można obejrzeć filmy prezentujące stolicę kompozytora oraz koncerty w Łazienkach Królewskich. Na stronie znaleźć można także obfitującą w ciekawostki biografię kompozytora w dziewięciu językach oraz obejrzeć obiekty i miejsca związane z Chopinem, prezentowane na panoramach sferycznych. Elementy projektu będą promować stolicę także poza granicami Polski. Mocnym akcentem muzycznym każdego wydarzenia będą występy beatboxera Bladego Krisa, który ma pokazać, że Chopin inspiruje młodych niezależnie od czasów i stylów muzycznych.

Również turyści , którzy preferują zwiedzanie w tradycyjny sposób znajdą coś dla siebie. W Punktach Informacji Turystycznej, np. w PKiN lub na Rynku Starego Miasta będzie na nich czekał folder poświęcony kompozytorowi, wydrukowany w dziewięciu językach. W jednym z punktów stoi też monidło, czyli namalowany wizerunek Chopina z towarzyszącą mu, odzianą w strój z epoki damą. W pustym owalu twarzy damy można umieścić swoją twarz i uwiecznić się u boku artysty.

d39zvle
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39zvle
Więcej tematów