Trwa ładowanie...
d403yms
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wielkie liczenie: powstanie "mapa religijności" katolików w Polsce

Opracowanie najnowszych danych na temat religijności Polaków będzie głównym celem niedzielnego liczenia wiernych, które zostanie przeprowadzone w ponad 10,5 tys. polskich parafii - poinformował na swojej stronie internetowej Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielkie liczenie: powstanie "mapa religijności" katolików w Polsce
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d403yms

Głównym celem będzie sprawdzenie, ile osób przychodzi na msze, ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do komunii św. Policzeni będą wszyscy wierni powyżej siódmego roku życia. - Celem liczenia wiernych będzie opracowanie "mapy religijności" katolików w Polsce - podkreśla ISKK.

W jednym dniu (wybrana niedziela października lub listopada) we wszystkich parafiach liczeni są wierni uczestniczący w mszy św., którym księża wręczają ankiety. Badanie religijności wiernych w każdej parafii organizuje proboszcz. To on wyłania zespół osób, który oddzielnie liczy kobiety i mężczyzn, uczestniczących w mszy oraz przystępujących do komunii św. Po dokładnym ich zliczeniu dane te są przesyłane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Stamtąd dane trafią do kurii diecezjalnych, a następnie zostaną przekazane do Konferencji Episkopatu Polski. Potem ankiety są wysyłane do ISKK.

Według danych ISKK, poziom religijności na przestrzeni ostatnich 10 lat zanotował lekki spadek, gdy chodzi o uczestnictwo w mszy, ale za to jest bardzo wysoki wzrost liczby wiernych przystępujących do komunii św., co świadczy - jak podkreśla ISKK - o coraz bardziej pogłębionej religijności.

Jak podaje ISKK, w tym roku po raz pierwszy zostanie przeprowadzone badanie na temat dyskryminacji katolików. Posłużą do tego specjalnie ankiety z pytaniami, które zostały przygotowane przez Instytut.

Coroczne liczenie wiernych odbywa się od 1980 r.

d403yms

Podziel się opinią

Share

d403yms

d403yms
Więcej tematów