Trwa ładowanie...

Wielkie liczenie: powstanie "mapa religijności" katolików w Polsce

Opracowanie najnowszych danych na temat religijności Polaków będzie głównym celem niedzielnego liczenia wiernych, które zostanie przeprowadzone w ponad 10,5 tys. polskich parafii - poinformował na swojej stronie internetowej Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

Share
Wielkie liczenie: powstanie "mapa religijności" katolików w Polsce
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
d2bb8bi

Głównym celem będzie sprawdzenie, ile osób przychodzi na msze, ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do komunii św. Policzeni będą wszyscy wierni powyżej siódmego roku życia. - Celem liczenia wiernych będzie opracowanie "mapy religijności" katolików w Polsce - podkreśla ISKK.

W jednym dniu (wybrana niedziela października lub listopada) we wszystkich parafiach liczeni są wierni uczestniczący w mszy św., którym księża wręczają ankiety. Badanie religijności wiernych w każdej parafii organizuje proboszcz. To on wyłania zespół osób, który oddzielnie liczy kobiety i mężczyzn, uczestniczących w mszy oraz przystępujących do komunii św. Po dokładnym ich zliczeniu dane te są przesyłane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Stamtąd dane trafią do kurii diecezjalnych, a następnie zostaną przekazane do Konferencji Episkopatu Polski. Potem ankiety są wysyłane do ISKK.

d2bb8bi

Według danych ISKK, poziom religijności na przestrzeni ostatnich 10 lat zanotował lekki spadek, gdy chodzi o uczestnictwo w mszy, ale za to jest bardzo wysoki wzrost liczby wiernych przystępujących do komunii św., co świadczy - jak podkreśla ISKK - o coraz bardziej pogłębionej religijności.

Jak podaje ISKK, w tym roku po raz pierwszy zostanie przeprowadzone badanie na temat dyskryminacji katolików. Posłużą do tego specjalnie ankiety z pytaniami, które zostały przygotowane przez Instytut.

Coroczne liczenie wiernych odbywa się od 1980 r.

d2bb8bi

Podziel się opinią

Share
d2bb8bi
d2bb8bi
Więcej tematów