Trwa ładowanie...
15-10-2014 17:49

Wielkie liczenie: powstanie "mapa religijności" katolików w Polsce

Opracowanie najnowszych danych na temat religijności Polaków będzie głównym celem niedzielnego liczenia wiernych, które zostanie przeprowadzone w ponad 10,5 tys. polskich parafii - poinformował na swojej stronie internetowej Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

Wielkie liczenie: powstanie "mapa religijności" katolików w PolsceŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d3gm3dd
d3gm3dd

Głównym celem będzie sprawdzenie, ile osób przychodzi na msze, ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do komunii św. Policzeni będą wszyscy wierni powyżej siódmego roku życia. - Celem liczenia wiernych będzie opracowanie "mapy religijności" katolików w Polsce - podkreśla ISKK.

W jednym dniu (wybrana niedziela października lub listopada) we wszystkich parafiach liczeni są wierni uczestniczący w mszy św., którym księża wręczają ankiety. Badanie religijności wiernych w każdej parafii organizuje proboszcz. To on wyłania zespół osób, który oddzielnie liczy kobiety i mężczyzn, uczestniczących w mszy oraz przystępujących do komunii św. Po dokładnym ich zliczeniu dane te są przesyłane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Stamtąd dane trafią do kurii diecezjalnych, a następnie zostaną przekazane do Konferencji Episkopatu Polski. Potem ankiety są wysyłane do ISKK.

Według danych ISKK, poziom religijności na przestrzeni ostatnich 10 lat zanotował lekki spadek, gdy chodzi o uczestnictwo w mszy, ale za to jest bardzo wysoki wzrost liczby wiernych przystępujących do komunii św., co świadczy - jak podkreśla ISKK - o coraz bardziej pogłębionej religijności.

Jak podaje ISKK, w tym roku po raz pierwszy zostanie przeprowadzone badanie na temat dyskryminacji katolików. Posłużą do tego specjalnie ankiety z pytaniami, które zostały przygotowane przez Instytut.

Coroczne liczenie wiernych odbywa się od 1980 r.

d3gm3dd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gm3dd
Więcej tematów