Trwa ładowanie...
23-01-2013 08:55

Wielka Brytania opuści Unię? Ostra krytyka Camerona

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ostro skrytykował brytyjskiego premiera Davida Camerona za jego postawę wobec UE i obarczył Wielką Brytanię odpowiedzialnością za blokowanie reform w ramach Unii. - Coraz ściślejsza unia, do której zmierza Europa nie jest celem Wielkiej Brytanii - oświadczył w środę w Londynie brytyjski premier David Cameron podczas długo oczekiwanego przemówienia na temat przyszłego statusu swego kraju w Unii.

Wielka Brytania opuści Unię? Ostra krytyka CameronaŹródło: PAP/EPA, fot: Andy Rain
d2hgzuu
d2hgzuu

- To właśnie oni - ci, którzy pokazują Europę palcem - ponoszą główną winę za wstrzymywanie (reform) w Europie - powiedział Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk, dodając, że nie może zaakceptować takiej postawy Brytyjczyków.

Konieczne reformy, zmierzające do uczynienia UE bardziej wydajną, demokratyczną, przejrzystą i mniej zbiurokratyzowaną, nie doszły do skutku właśnie przez Wielką Brytanię - podkreślił niemiecki polityk.

- Cameron chciałby zredukować UE tylko i wyłącznie do wspólnego rynku, a nie chce, by Bruksela była odpowiedzialna chociażby za klimat - powiedział Schulz.

Jak podkreślił, Cameron odrzuca unijne kompetencje w sprawach, których w XXI wieku żadne państwo nie jest w stanie rozwiązać w pojedynkę. Przemówienie Camerona nie jest konstruktywną krytyką pod adresem UE, lecz gestem pod adresem prawego skrzydła jego partii - ocenił polityk niemieckiej SPD.

d2hgzuu

"Chcemy lepszych warunków w UE"

David Cameron oświadczył podczas wygłoszonego w Londynie przemówienia, że jeśli w 2015 roku wygra wybory, to przed rokiem 2017 przeprowadzi referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. - Będzie to referendum za lub przeciw - powiedział premier i podkreślił, że jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na wyjście, nie będzie już powrotu.

- Coraz ściślejsza unia, do której zmierza Europa nie jest celem Wielkiej Brytanii - oświadczył w Londynie brytyjski premier podczas długo oczekiwanego przemówienia na temat przyszłego statusu swego kraju w Unii.

Cameron powiedział, że jego rząd będzie dążył do renegocjacji stosunków Wielkiej Brytanii z UE, a wynik przedstawi wyborcom do aprobaty w referendum przed końcem 2017 r.

- W najbliższym manifeście wyborczym w 2015 r. Partia Konserwatywna zwróci się do wyborców o udzielenie mandatu (dla przyszłego konserwatywnego rządu - przyp.red.) na wynegocjowanie nowego układu z naszymi europejskimi partnerami w następnej kadencji parlamentu - zapowiedział.

d2hgzuu

Następne wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii są zaplanowane na wiosnę 2015 roku.

- Gdy będziemy mieli nowy, wynegocjowany układ rozpiszemy referendum, w którym proste pytanie będzie dotyczyć pozostania w UE na nowych warunkach, bądź wyjścia z UE - dodał.

- Będzie to referendum za lub przeciw - powiedział premier i podkreślił, że jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na wyjście, nie będzie już powrotu.

d2hgzuu

On sam będzie namawiał do pozostania: "nigdy nie poprę podniesienia zwodzonego mostu i nie wycofam się ze świata. Nie jestem brytyjskim izolacjonistą, ale chcę lepszych warunków członkostwa dla kraju".

Premier Wielkiej Brytanii przypomniał, że niegdyś głównym celem UE było zapewnienie pokoju. - Dziś głównym celem UE jest nie zdobycie pokoju, ale dobrobytu - ocenił. I oświadczył: "coraz ściślejsza unia, do której zmierza Europa nie jest celem Wielkiej Brytanii".

Zdaniem Camerona Wielka Brytania musi pozostać w centrum wspólnego rynku. - Potrzebujemy struktury, która uwzględni różnorodność państw członkowskich Unii - powiedział. - Mamy wizję nowej Unii Europejskiej, wspólnie musimy wprowadzić reformy - dodał. Zapowiedział przy tym, że Wielka Brytania chce pozostać w zreformowanej UE, ale nie będzie częścią strefy euro. - Elementem budującym wspólnotę w UE jest wspólny rynek, a nie wspólna waluta - tłumaczył. Dodał, iż bez reform w Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii grozi "wypchnięcie w stronę wyjścia".

d2hgzuu

Cameron zarysował też swoją "pozytywną wizję" UE, której najważniejszymi elementami są "elastyczność, zdolność adaptacji i otwartość". Za najważniejsze zadanie Unii uznał "ochronę spójności wspólnego rynku" i podnoszenie konkurencyjności gospodarki.

Wskazał, że narodowe parlamenty pozostają źródłem demokracji i ich rola powinna być większa; stosunki państw członkowskich z Brukselą nie mogą polegać na tym, że nieustannie rozbudowuje ona swoje prerogatywy ich kosztem.

Cameron dodał, że po 2015 roku będzie chciał, by jego kraj wystąpił z części unijnych polityk.

d2hgzuu

Według niego kryzys zadłużenia zmieni strefę euro "być może nie do poznania".

- UE musi zająć się sprawą nieefektywnego procesu podejmowania decyzji - zaznaczył.

- Rozczarowanie opinii publicznej wobec UE jest rekordowo wysokie. Ludzie czują, że organizacja zmierza w kierunku, którego nigdy nie zaaprobowali. Nie podoba im się ingerencja UE w ich narodowe życie, a niektóre regulacje uważają za zbędne - tłumaczył.

d2hgzuu

Jego zdaniem "Unia postrzegana jest jako organizacja decydująca za ludzi, a nie jako organizacja działająca z myślą o nich".

Cameron podkreślił, że chce, by jego kraj pozostał w zreformowanej Unii Europejskiej jako "zaangażowany i aktywny" członek. Za niebezpieczne dla UE uważa Cameron jednowymiarowe myślenie i traktowanie myślących inaczej jak "heretyków". Historia Europy uczy, że ludzie wyklinani jako heretycy mieli rację z perspektywy czasu - zauważył.

Szara eminencja Partii Pracy lord Mandelson uznał przemówienie Camerona za ukłon w stronę eurosceptyków w jego własnej partii. Publicysta "Daily Telegrapha" Toby Young sądzi, że Cameron chce powstrzymać marsz antyeuropejskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa.

Mats Persson - dyrektor ośrodka badawczego Open Europe - sądzi, że przemówienie Camerona jest silnym i przekonującym argumentem za reformą UE. Inni komentatorzy uważają, iż jest to pierwsze przemówienie Camerona w kampanii wyborczej 2015 r; wyborcy, którzy chcą referendum ws. UE dostali wskazówkę, na kogo głosować.

d2hgzuu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hgzuu
Więcej tematów