Trwa ładowanie...
dyy1tey

David Cameron

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Londyn

dyy1tey
WP
Źródło: WP

David Cameron to brytyjski polityk przynależący do Partii Konserwatywnej, były poseł i premier Wielkiej Brytanii.

David Cameron – informacje ogólne

David Cameron urodził się w Londynie 9 października 1966 roku. Pochodzi z zamożnej rodziny, jego ojciec był maklerem giełdowym, a wśród dalekich przodków znajduje się król Wilhelm IV Hanowerski. Cameron studiował w Oksfordzie, w latach 2001–2016 działał jako poseł Izby Gmin, przewodniczył też Partii Konserwatywnej. Między 2010 a 2016 rokiem był premierem Wielkiej Brytanii.

David Cameron – młodość i wykształcenie

David Cameron wychowywał się w mieście Wantage, chodził do męskiej szkoły Eton College. Studia ukończył na Uniwersytecie Oksfordzkim, kształcąc się na interdyscyplinarnym kierunku politologii, filozofii i ekonomii (PPE). Po otrzymaniu dyplomu w 1988 roku, David Cameron pracował dla Partii Konserwatywnej, a w 1992 roku zaczął pełnić funkcję specjalnego doradcy rządu w Ministerstwie Skarbu, później zaś w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

David Cameron – działalność polityczna

W 1997 roku David Cameron wystartował jako kandydat do Izby Gmin, ale udało mu się objąć stanowisko dopiero w 2001 roku. Dwa lata później został wybrany na wiceprzewodniczącego Partii Konserwatywnej. David Cameron zastąpił Michaela Howarda na stanowisku przewodniczącego konserwatystów, jednocześnie zostając liderem opozycji – pokonał Kennetha Clarke'a, Davida Davisa i Liama Foxa.

Obejmując nową pozycję, wprowadził zmiany do programu politycznego partii. Nowa polityka Davida Camerona obejmowała działania proekologiczne, zwiększenie wydatków na pomoc krajom Trzeciego Świata, spłaszczenie podatków, a także poparcie interwencji w Iraku i zwalczania terroryzmu. Dzięki działaniom Davida Camerona wzrosło poparcie dla Partii Konserwatywnej, która zwyciężyła w wyborach w 2010 roku.

David Cameron – działalność na stanowisku premiera

11 maja 2010 roku David Cameron został premierem, zastępując na tym stanowisku Gordona Browna i otrzymując tytuł najmłodszego premiera od 1812 roku – objął urząd w wieku 43 lat. W 2011 roku rząd Davida Camerona wyraził zgodę na referendum dotyczące zmiany ordynacji wyborczej w wyborach do Izby Gmin, a w 2014 roku odbyło się referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Polityka fiskalna rządu Camerona do początku 2015 roku zmniejszyła o połowę deficyt budżetowy mierzony na poziomie PKB.

W 2015 roku konserwatyści ponownie wygrali wybory parlamentarne, a David Cameron zachował stanowisko premiera. W 2016 roku, po ogłoszeniu wyników referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Cameron ogłosił swoją rezygnację z pełnienia funkcji premiera i z pozycji lidera Partii Konserwatywnej. Jego miejsce zajęła Theresa May.

David Cameron – życie prywatne

Od 1996 roku David Cameron jest w związku małżeńskim z Samanthą Sheffield. Para miała czwórkę dzieci: Ivana, Nancy, Arthura i Florence. Najmłodszy syn Ivan zmarł w wieku sześciu lat na skutek dolegliwości związanych z dziecięcym porażeniem mózgowym. Ojciec Davida Camerona zmarł w 2010 roku, zostawiając mu spadek w wysokości 300 tysięcy funtów. Głośno było o udziałach Camerona w funduszu ojca, z którego polityk czerpał zyski.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyy1tey
dyy1tey
dyy1tey
Więcej tematów
dyy1tey