Trwa ładowanie...
d2wo56d

Szczerski: Andrzej Duda z Davidem Cameronem potępili nietolerancję na tle narodowym

• Polski prezydent i premier Wielkiej Brytanii omawiali sytuację polskich imigrantów
• Prezydencki minister Krzysztof Szczerski: wspólnie potępili akty nietolerancji na tle narodowym wobec polskich obywateli
• Szczerski: z V4 może wyjść odpowiedź na kryzys po referendum brytyjskim
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Wielkiej Brytanii David Cameron. (PAP, Fot: Marcin Obara)
d2wo56d

Prezydent Andrzej Duda i premier Wielkiej Brytanii David Cameron rozmawiali o sytuacji po referendum brytyjskim; z regionu Grupy Wyszehradzkiej (V4) może wyjść odpowiedź na kryzys - mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

W sobotę, w drugim dniu szczytu NATO, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że być może niedługo rozpoczną się rozmowy w formacie: Grupa Wyszehradzka i Wielka Brytania, aby konsultować "w sposób cywilizowany" rozwód i przyszły status Wielkiej Brytanii w UE.

Prezydencki minister powiedział dziennikarzom, że celem prezydenta Andrzeja Dudy jest planowanie spotkań w formacie V4 Plus. Szczerski uważa, że V4 i Wielka Brytania mogą razem zaproponować "nowe otwarcie" związane z Brexitem. Przypomniał, że Słowacja, a więc jedno z państw Grupy, sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej, a we wrześniu planowany jest nieformalny szczyt unijny poświęcony sytuacji po referendum w Wlk. Brytanii. - To może być impuls, by z tej części Europy przyszła odpowiedź na kryzys, w jakim jest Europa w wyniku referendum brytyjskiego - powiedział.

d2wo56d

Polska w lipcu objęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

Rozmowa Dudy i Camerona - jak mówił - dotyczyła także sytuacji Polaków w Wlk. Brytanii po Brexicie, a także "tych różnych złych emocji, które się ujawniły".

- Mamy wspólne przekonanie o tym - i oświadczenie pana premiera Camerona - o niezgodzie i potępieniu jakichkolwiek aktów o charakterze nietolerancji na tle narodowym, które są sprzeczne z duchem brytyjskim, sprzeczne z naturą społeczeństwa brytyjskiego - powiedział.

Minister dodał, że prezydent Duda "bardzo wyraźnie" apelował o to, żeby Wlk. Brytania uczyniła wszystko, aby tego typu działania przestały mieć miejsce. Ponadto - jak poinformował - prezydent i premier mówili także o konsekwencjach Brexitu oraz o przyszłości Wlk. Brytanii.

d2wo56d

Szczerski zapowiedział, że Duda spotka się jeszcze z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Podkreślił, że prezydent Polski "bardzo docenia" wczorajszy gest Poroszenki, który złożył hołd ofiarom wołyńskiej masakry. - Rzeczywiście był krok, który jest ważnym krokiem w drodze do pojednania wokół tych tragicznych wydarzeń - ocenił Szczerski.

W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. W trakcie pierwszej sesji obradującego w Warszawie szczytu Sojuszu potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

d2wo56d

Podziel się opinią

Share
d2wo56d
d2wo56d
Więcej tematów