Senat zaprasza na Dzień Praw Człowieka. "Wystarczy dowód tożsamości"
"Każdy ma prawo do informacji i wsparcia”
09.12.2015 13:14
Z okazji Dnia Praw Człowieka, który przypada 12 grudnia, Senat zaprasza wszystkich chcących skorzystać z bezpłatnych konsultacji prawnych. W godz. 10.00–14.00 będą czynne punkty informacyjne 20 urzędów i organizacji pozarządowych, które prowadzą infolinie i telefony pomocowe. Organizatorami tego wydarzenia są Kancelaria Senatu i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Tego samego dnia w Senacie odbędzie się debata nt. obywatelskiego prawa do informacji. Przyjść może każdy.
Organizatorzy przypominają, że pierwszym krokiem do otrzymania wsparcia jest uzyskanie informacji. Odpowiednio poprowadzona rozmowa przez kompetentne i życzliwe osoby pozwala nie tylko wskazać na możliwości działania, sprecyzować problem, ale daje też nadzieję na poprawę sytuacji, zwiększając tym samym poczucie bezpieczeństwa.
Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Rzecznik Praw Dziecka, Fundacja „Dzieci Niczyje”, „Informacja dla Obywatela”, Ministerstwo Sprawiedliwości, Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja Nagle Sami, Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN, Biuro Rzecznika Finansowego, Fundacja Biuro Służby Krajowej AA, Centrum Praw Kobiet, Fundacja ITAKA, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, 19 115 – Warszawska Infolinia Miejska, Rzecznik Praw Kursanta (Fundacja SOS).
Debata
W Senacie, w godz. 11.00–12.30, w sali 217, odbędzie się debata nt. obywatelskiego prawa do informacji. Otworzy ją marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a wezmą w niej udział m.in. przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Michał Seweryński, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, prezes Zarządu Fundacji „Dzieci Niczyje”, współzałożycielka Koalicji Infolinii Monika Sajkowska, prezes Zarządu Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych Filip Czernicki, Henryk Wujec, były parlamentarzysta, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego i współtwórca ustawy o dostępie do informacji publicznej, oraz Bartosz Wilk, przedstawiciel Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Spotkanie i debata otwarte są dla wszystkich chętnych. Wejście do Senatu - za okazaniem legitymacji, dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości. Dzień Praw Człowieka w Senacie organizowany jest pod hasłem: „Każdy ma prawo do informacji i wsparcia”. Jest to także fajna okazja do zwiedzenia niedostępnego na co dzień Senatu.
Przeczytajcie też: Unikalne warszawskie autobusy. "Podróż nimi bywa niezapomniana" [GALERIA]