Warszawa bez alei Lecha Kaczyńskiego? Jacek Sasin wyraźnie zaprzecza
- Doszło do złamania prawa - powiedział Jacek Sasin. Tak skomentował czwartkową decyzję Rady Warszawy, która poparła zmianę nazwy "ul. Lecha Kaczyńskiego", czyli dawnej "Armii Ludowej", na "Trasę Łazienkowską". Jak podkreślił polityk PiS, postanowienie Rady nie obowiązuje.
Aleja Lecha Kaczyńskiego jednak zostanie? Zmiana tej nazwy zdaniem Jacka Sasina się nie dokonała. - Gdyby Rada Warszawy chciała podjąć taką decyzję, najpierw musiałaby poprosić o opinię i dopiero potem zmienić nazwę. Rada tego nie zrobiła, czyli złamała prawo. W związku z tym decyzja Rady Warszawy nie obowiązuje - zaznaczył w rozmowie z portalem wPolityce.pl.
Jak tłumaczył, aby zmienić nazwę ulicy, która została poddana „dekomunizacji”, potrzebna jest jednolita opinia prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i wojewody. Rada Warszawy jednak tego nie zrobiła.
- Chodzi również o to, by była w tym jakaś trwałość. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której do zmian nazw ulic dochodzi co kilka tygodni. To absurd wynikający z ideologicznej walki opozycyjnie nastawionych samorządów. Stąd taka decyzja ustawodawcy - dodał.
Przypomniał też, że ustawa określająca zasady dekomunizacji ulic weszła w życie ustawa 7 stycznia. - Nic nie stało na przeszkodzie, by Rada Warszawy nadawała nazwy, które jej się podobają. Miała na to rok. Widać tu nieczyste intencje - dodał Sasin.
Kto więc odpowiada za zmienianie nazw ulic? - Obowiązkiem samorządu jest właściwe oznaczenie nazw ulic w danej gminie, w tym przypadku w Warszawie. W tej sytuacji to wojewoda ma obowiązek wykonać tę pracę za samorząd i obciążyć ten samorząd kosztami. Warszawski samorząd popisał się wyjątkowo złą wolą odmawiając, podporządkowania się obowiązującemu prawu - mówił.
Decyzja Rady
Przypomnijmy, że w czwartek Rada Warszawy poparła zmianę nazwy ulicy na "Trasę Łazienkowską". Za tym opowiedziało się 31 radnych, przeciwko uchwale zagłosowały z kolei 24 osoby. Jedna wstrzymała się od głosu.
Autorami pomysłu byli radni Platformy Obywatelskiej. Radni PiS byli przeciwko.
Źródło: wPolityce.pl