Trwa ładowanie...
Radio Zet

Wanda Nowicka: Polański powinien zostać wydany Amerykanom

Wanda Nowicka w Radiu ZET opowiedziała się za wydaniem Romana Polańskiego amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości. - Zostało popełnione przestępstwo i Roman Polański powinien poddać się osądowi w USA - powiedziała Monice Olejnik w audycji "Gość Radia ZET".
Share
Wanda Nowicka: Polański powinien zostać wydany Amerykanom
Źródło: Eastnews, Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER
dqim7hx

Wicemarszałek sejmu dodała, że sprawa jest kontrowersyjna, ponieważ przestępstwo, o które oskarżany jest Polański, jest inaczej ujęte w polskim niż w amerykańskim kodeksie karnym.

Monika Olejnik przypomniała, że polska prokuratura zdecydowała, że wedle polskiego prawa reżyser powinien zostać wydany Amerykanom.

- Więc ja zgadzam się z prokuraturą w tej sprawie - powiedziała Wanda Nowicka.

dqim7hx

We wtorek krakowska prokuratura skierowała do sądu wniosek o wydanie postanowienia o dopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego. Ekstradycji domagają się władze USA.

W 1977 r. reżyser został zaocznie uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Polański przyznawał, że doszło do seksu z Gailey, ale odbyło się to za jej przyzwoleniem. Amerykańskie prawo seks z nieletnią uznaje jednak za gwałt. Przed ogłoszeniem wyroku reżyser potajemnie opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody.

dqim7hx

Podziel się opinią

Share
dqim7hx
dqim7hx
Więcej tematów