ycipk-1ln0sl

W tym roku na Wszystkich Świętych mniej bezpiecznie? Masowe L4 policjantów

Tłumy na ulicach - to jak co roku czeka nas 1 listopada. Tym razem jednak pojawia się wątpliwość, czy nie zabraknie dodatkowych patroli na drogach. Setki policjantów wzięły bowiem zwolnienia lekarskie. W rozmowie z WP szef NSZZP mówi, że ze strony ministerstwa "nie spodziewa się refleksji".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja rozpoczęła akcję informacyjną Znicz 2018
Policja rozpoczęła akcję informacyjną Znicz 2018 (Agencja Gazeta, Fot: Franciszek Mazur)
ycipk-1ln0sl

"W wielu miejscowościach policjantów wychodzących do służby można liczyć na palcach" - alarmuje nasz czytelnik. Sytuacja wydaje się jeszcze bardziej poważna, kiedy pomyślimy o 1 listopada. Wtedy ze względu na wzmożony ruch na drogach potrzeba zaangażowania do pracy więcej funkcjonariuszy. Czy Akcja Znicz stoi pod znakiem zapytania? Czy Polacy mają powody do obaw o swoje bezpieczeństwo?

- To świetne pytanie dla tych, którzy decydują o bezpieczeństwie, czyli dla ministra spraw wewnętrznych czy komendanta głównego policji - odpowiada nam Rafał Jankowski, szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

- Setki policjantów poszły na zwolnienia, bo funkcjonariusze postanowili pokazać, że nie będą już poświęcać się służbie ponad wszystko - tłumaczył. Jednocześnie podkreśla, że masowe L4 nie są stricte elementem akcji protestacyjnej. Ale przyznaje: - W innej sytuacji zapewne wzięliby tabletki i by się stawili na służbę. A jak widzą, że od długiego czasu rząd i MSWiA lekceważą postulaty ZSZZP, to postanowili zadbać o zdrowie.

ycipk-1ln0sl

Zapytaliśmy szefa NSZZP o to, czy brak policjantów w takim dniu jak Wszystkich Świętych da ministerstwu do myślenia i ostatecznie przystanie na warunki policjantów. - Nie spodziewam się wielkiej refleksji po wiceministrze odpowiedzialnym za policję - ocenił. Jak dodał, "chciałby, aby rozsądek, a nie zacietrzewienie brało górę w MSWiA, bo Związek upomina się o różne rzeczy - które przekładają się na bezpieczeństwo wewnętrzne w państwie - nie dla siebie, ale dla ludzi i dla funkcjonariuszy". - Czym prędzej zrozumieją to decydenci, tym lepiej - zaznaczył.

Masowe zwolnienia dotyczą między innymi województwa łódzkiego. Tam podobno z dnia na dzień jest coraz gorzej.

Policja
Podziel się
ycipk-1ln0sl

Co na to policja? Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka odpowiedział nam krótko: - Ciągłość służby zostanie zapewniona również podczas działań Znicz 2018.

Przypomnijmy, że policjanci protestują od 10 lipca. Domagają się wzrostu płac o 600 zł dla każdego, corocznej waloryzacji, pełnopłatnych zwolnień chorobowych (do 30 dni) oraz cofnięcia policyjnej reformy emerytalnej wprowadzonej w 2013 r. Zakłada ona, że mogą przechodzić na emerytury po przepracowaniu 25 lat i osiągnięciu wieku 55 lat, a nie jak wcześniej już po 15 lat stażu. Unikają wystawiania mandatów, zamiast tego stosują pouczenia. Zorganizowali też protest.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-1ln0sl
ycipk-1ln0sl